Siste meklingsdag for renovasjon
I dag klokka 10.00 starter Transportarbeiderforbundet (NTF) mekling på to renovasjonsavtaler: Miljøavtalen med Maskinentreprenørenes Forbund (MEF) og ditto med NHO Transport/Norsk Industri.
vegard.holm@lomedia.no
Begge meklingene har avslutning ved midnatt. Uten anbefalte tariffavtaler vil streik være en realitet fra arbeidstidens begynnelse fredag 24. august.
Økonomien viktigst
Situasjonen har vært noe forskjellig i de to områdene. Tariffavtalen mellom NTF og MEF ble sendt ut til uravstemming uten anbefaling. Medlemmene sa nei til i uravstemming med hele 70 prosent. Derfor mekling i dette området.
For miljøavtalen med NHO Transport brøt NTF forhandlingene før sommerferien fordi arbeidsgiverne ikke viste «vilje til å føre reelle forhandlinger, de kom oss verken i møte på en betydelig heving av minstelønnssatsene eller et generelt tillegg som kunne forbedre kjøpekraften.» (NTF på sine nettsider.)
Hovedsaken i begge områdene blir de økonomiske kravene. Det generelle tillegget må heves slik at alle får en reell kjøpekraftheving, og minstelønnssatsene i overenskomstene må heves kraftig.
Streik?
NTF har meldt plassfratredelse for om lag 450 av sine medlemmer i miljøsektoren. En streik vil altså være en realitet fra arbeidstidens begynnelse fredag 24. august og vil få stor innvirkning på renovasjon både for husholdninger og næringsliv. Følgende bedrifter er tatt ut i første streikeuttak:
NHO Transport/Norsk Industri:
– SB Transport
– Norsk Gjenvinning Industri AS
– Norsk Gjenvinning Industri AS avd. Fagerstrand
– Norsk Gjenvinning Industri AS avd. Gjøvik
– Norsk Gjenvinning Industri AS avd. Knarrevik
– Norsk Gjenvinning Industri AS avd. Stathelle
– Ragn Sells avd. Sandefjord
– Ragn Sells Oslo AS
– SAR AS avd. Kristiansund
– SAR AS avd. Laksevåg
Direkteavtaler:
– Vitek AS
– Ragn Sells AS avd. Elverum
– SIM Tankrenovasjon AS
Maskinentreprenørenes Forbund:
– A. Masternes Transport AS
– HRR Miljø AS
– HRS Miljø AS
– Masternes Metallco AS
– Norsk Gjenvinning AS Renovasjon Elverum
– Norsk Gjenvinning AS Renovasjon Sarpsborg
– Norsk Gjenvinning AS Renovasjon Tønsberg
– Norsk Gjenvinning Renovasjon AS avd Sør-Fron
– Norsk Gjenvinning Renovasjon AS avd Ålesund
– Reno Vest Bedrift AS
– Reno Vest IKS
– RenoNorden AS avd Arendal
– RenoNorden AS avd Askim
– RenoNorden AS avd Bergen
– RenoNorden AS avd Drammen
– RenoNorden AS avd Frogner
– RenoNorden AS avd Gjøvik
– RenoNorden AS avd Haugesund
– RenoNorden AS avd Kristiansand
– RenoNorden AS avd Mandal
– RenoNorden AS avd Moss
– RenoNorden AS avd Nes
– RenoNorden AS avd Oslo
– RenoNorden AS avd Romerike
– RenoNorden AS avd Sandefjord
– Winsnes Maskin og Transport AS
– Øfas Husholdning AS
– Øfas Produksjon AS
Mest lest
Mennene vil jobbe for å minske frykt for barnevernet i det somaliske miljøet i Skien. F.v: Abdirahman Hasan, Siidali Omar og Abdirahman Hassan Adow.
Hanna Skotheim
– Det er sykt at somaliere reiser ut av Norge fordi de er redde
Debatt
Så klart det går an å bli rammet av inflasjon og rentesjokk uten å gi avkall på fredagskosen, skriver Selma Brodrej.
Helena Yankovska/Unsplash
Jeg fryder meg over middelklassens økonomiske krise
Politiets manglende kunnskap om hva sosialarbeidere gjør, kan få konsekvenser for hjelpen de gir, mener John Kjetil Støle.
Erling Slyngstad-Hægeland
I sju år var John Kjetil ute av politiet. Da innså han noe viktig
Hanna Skotheim
Forsinkelser i utbetalinger
Elisabeth Thoresen leder AAP-aksjonen og deltar på flere arrangementer for å snakke om saken.
Hanna Skotheim
Nav skriver vedtak det er helt umulig å forstå, mener AAP-lederen
HOTELLFØLELSEN: I toppetasjen til IT-bedriften Intility kan de ansatte spise lunsj fra «hotellbuffet» hver dag. Stian Aas er svært fornøyd med tilbudet.
Sissel M. Rasmussen
Bli med på lunsj i fire ulike bransjer. Forskjellene er enorme
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Martin Guttormsen Slørdal
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Oljearbeideren har jobbet mange år i bransjen før han ble skadet og ufør etter bruk av trange vernesko på en plattform på britisk sokkel. Illustrasjonsfoto er tatt på norsk side.
Erlend Angelo
Arbeider ble ufør av for trange vernesko – avvist av Høyesterett
I årets oppgjør økte grunnbeløpet i folketrygden med 7.143 kroner – fra 111.477 kroner til 118.620 kroner fra 1. mai 2023. Det tilsvarer 6,41 prosent.
Colourbox
SV vil gi mer til trygdede og minstepensjonister. Se hva regjeringa svarer
Sužinokite, kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Brian Cliff Olguin
Kiek šįmet Norvegijoje didės atlyginimai
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Lønnstyveri er nå ifølge den mest brukte metoden for arbeidslivskriminalitet, ifølge Lars Mamen i Fair Play Bygg.
Torgny Hasås
Etterlyser straff ved lønnstyveri: – Det er ikke likhet for loven
Morten Eitran (til høyre) har det fint. Arbeidsmandens journalist (til venstre) har det ikke så fint.
Martin Guttormsen Slørdal
Camilla har ikke kjørt på 10 år. Slik gikk det da hun kjørte opp på nytt
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
Kommentar
Vi er vitne til en urovekkende utvikling som fagbevegelsen, med LO i spissen, må møte med aktive grep, skriver Kjell Werner.
Sissel M. Rasmussen
LO-jubel med bitter bismak
Håvard Sæbø