Søndagskompromiss
Arbeiderpartiet vil åpne butikkdørene på søndager. Handel og Kontor omfavner forslaget, vel vitende om at alternativet er verre.
eva.ler.nilsen@lomedia.no
Nyheten om at HK støtter Arbeiderpartiets utspill om såkalt modernisering av åpningstidene i varehandelen, har ført til en heftig debatt på sosiale medier de to siste dagene. Ikke alle HK-medlemmer er like begeistret for forbundets strategi i denne saken. De mener HK ikke må gi etter, men fortsette å kjempe for at søndagen skal være en handlefri dag. Medlemmene påpeker at åpningstidene er lange nok som de er. Nei til 24-timerssamfunnet, er den gjengse appellen.
Dette rimer godt med funnene i en undersøkelse som Opinion Perduco gjennomførte for HK-Nytt like før jul. Leserne ble spurt om hvilken holdning de mener HK skal ha i åpningstidsspørsmålet. Drøyt halvparten synes at Handel og Kontor skal jobbe for å beholde åpningstidene som i dag, 35 prosent mener åpningstidene bør begrenses, mens kun 8 prosent synes forbundet skal jobbe for å utvide butikkenes åpningstider.
Sånn sett kan det se ut som om HK er på kollisjonskurs med medlemmene sine i dette spørsmålet. Det er lett å forstå at mange blir frustrerte. Kampen mot søndagsåpne butikker har en lang tradisjon i dette forbundet. På den annen side er det også forståelig at Handel og Kontor takker ja til invitasjonen om å diskutere alle aspekter ved åpningstidsspørsmålet sammen med myndighetene og arbeidsgiverne, før en eventuell lovendring vil tre i kraft. Det vil ikke ligge en lignende invitt på bordet dersom en ny regjering inntar kontorene til høsten. Da har toget gått, både for diskusjoner og restriksjoner.
For det er en kjent sak at Høyre og Fremskrittspartiet vil fjerne alle hindre for handelsnæringens ønske om å holde åpent når de vil. I 2003 vraket Bondevikregjeringen åpningstidsloven. Det eneste som etter den tid er regulert, er søndagsåpne butikker. Men også disse lovbestemmelsene har lenge vært under et sterkt press. Fra mange kanter. Selv Arbeiderpartiet har hatt problemer med å forsvare sin egen Brustadbu, kvadratmeter-reguleringen av hvilke butikker som kan holde åpent på søndager. En annen fraksjon som har reagert på dagens lovverk, er faghandlene, som opplever en urettferdighet ved at hagesentre har mulighet for søndagsåpent, mens de selv må holde stengt, til tross for at de har omtrent det samme vareutvalget.
Det har vært et tidsspørsmål før denne saken ble brakt til torgs. Nå har Arbeiderpartiet flagget sitt syn gjennom forslaget til nytt partiprogram. For å imøtekomme fagbevegelsens krav til ordende arbeidsforhold i bransjen har de parallelt med å åpne søndagsdøra signalisert at de ansatte må få et bedre vern i forbindelse med arbeid på kvelder, netter og i helger, samt at de vil diskutere løsninger for å øke ansattes mulighet til å påvirke åpningstider og dermed arbeidstider.
Den berømmelige hånda på rattet kan synes viktig for HK nå. Signalene fra politikerne viser at toget er i ferd med å forlate perrongen. Uansett politisk farge i regjeringskontorene fra høsten av, vil søndagsstengte butikker være en saga blott. For Handel og Kontor står valget mellom å sørge for denne byttehandelen nå, eller å se på at alle lovreguleringene fjernes med et pennestrøk uten at de får et ord med i laget. De valgte det første.
Mest lest
Anne Myklebust Odland
Mor ble innlagt i psykisk helsevern. Da flyttet barnevernet inn til far og babyen
Allmenngjorde minstelønna: Ulovleg for arbeidsgivarar å betale mindre lønn eller gi dårlegare arbeidsvilkår.
Colourbox
Lønnshopp før sommarferien: Sjekk den nye minstelønna i ni bransjar
Debatt
Det har vært fantastisk å være Norge lenge. De som har argumentert for at det er lurt for et lite land å ha en egen valuta, har hatt vind i seilene. Men regningen for en fest kommer alltid, skriver Kjetil Staalesen.
Erlend Angelo
Regninga kommer, og den sendes rett til norske arbeidstakere og pensjonister
En utbredt misforståelse er at IA-avtalen ikke gjelder lenger, forteller rådgiver i LO, Gry Gundersen.
Eirik Dahl Viggen
Sykefravær: Arbeidsgivere kutter i egenmeldingsdager
Brian Cliff Olguin
Kristin jobber gratis 240 timer i året for å få vaktplanen til å gå opp
«Kari» ble utfryst og mobbet av arbeidskollegaene om bord, hvor hun bodde 28 dager i strekk. (Illustrasjonsfoto)
Tri Nguyen Dinh
I flere år ble «Kari» trakassert: – Helt forferdelig å være på jobb
Avgjørelser i Arbeidsretten er endelige, og kan ikke ankes.
Håvard Sæbø
Ble syk etter én dag i ny jobb – nå må kommunen betale sykepenger
For snart to år siden opplevde de ansatte ved Nav Årstad at en kollega ble knivdrept på jobb. Her et bilde fra kontoret i dagene etter drapet.
Torstein Bøe / NTB
Etter Nav-drapet: 25 ansatte ved kontoret har sluttet hittil i år
Bredtveit fengsel er dårlig egnet til å ta imot de som sliter mest, hevder både ansatte og eksperter fra en lang rekke fagmiljøer.
Eirik Dahl Viggen
Flere fengsles etter selvmordsforsøk. Bak murene blir det bare verre
Den takhøyden som liksom er så høy … den er ikke alltid så høy likevel, mener Olav Neerland om organisasjonen han er medlem av.
Hanna Skotheim
Olav ble kalt kvinnehater: – Jeg er ikke redd for å stikke hodet fram
– Jeg håper tilsynsrapporten fører til endring, men usikker på om den gjør det i virkelighetene, sier Frid Melling Vågenes (f.v.). Her sammen med Robin Knutsen og Joakim Johnsen.
Leif Martin Kirknes
Sjefen sendte grove e-poster i fylla. Får kritikk fra Arbeidstilsynet
Det har vært en klar økning av unge AAP-mottakere med psykiske lidelser de siste ti årene.
Gorm Kallestad / NTB
Tre av fire unge på Nav-ordning har psykiske lidelser
Hos Bilfinger i Porsgrunn har de ansatte tilgang til kantine. Men de som jobber på gulvet her, spiser helst i hallen.
Sissel M. Rasmussen
Status og hierarki på jobb: Dette avslører matpausen om oss
Anna Granqvist
Pensjonistene vil være med når de skal få mer penger. Se hva partiene svarer
Høyre-lederen beskylder venstresiden for nærmest å bygge ned velferdsstaten Norge.
Frederik Ringnes / NTB
Erna Solbergs fem beste grunner for å stemme Høyre
Ansatte ved flere plastbedrifter omfattes av Kjemisk-teknisk tariffavtale. Her jobber operatørene Chrisander Dahl (t.h.) og operatør Daniel Rafaelsen ved plastbedriften Protan i Lier.
Arkivfoto: Petter Pettersen
Over 3000 ansatte i kjemisk industri får ny lønn. Her er tallene
Asbjørn Jansen (18) har en god tone med lærer og barnevernspedagog Christian Dragøy mens de pakker vedsekker.
Hanna Skotheim
Denne skolen lager arbeidsfolk: – Vi har elever som hater ferie
Ekofisk-feltet var Norges første oljefeltet som ble satt i produksjon i 1971. Flere av oljearbeiderne som jobbet her på 70- og 80-tallet har fått skader og sykdommer i etterkant av dette arbeidet.
Arkivfoto: Håvard Sæbø
Mulig millionsum i vente for oljepionerene
Beate Oma Dahle / NTB
Rødt krever krisepakke før sommerferien
Rolf Ringdal blir kanskje den siste lederen av Norsk Lokomotivmannsforbund. Et av forslagene på forbundets årsmøte er å endre forbundets navn til Norsk Lokomotivførerforbund.
Morten Hansen