Stort flertall godtok bussavtalene

Med et samlet ja-flertall på 76,6 prosent har medlemmene i de fire bussarbeiderforbundene godtatt årets tariffoppgjør.

Publisert Sist oppdatert

JOBB

De fire forbundene er de tre LO-forbundene Norsk Transportarbeiderforbund (NTF), Norsk Jernbaneforbund (NJF) og Fagforbundet (FF), i tillegg til YS-forbundet Yrkestrafikkforbundet (YTF).

* Les også: Lønnsløft for bussjåførene

– Vi er fornøyd med at det store flertallet har sagt ja, men skuffet over at ikke flere av medlemmene i Transportarbeiderforbundet har avgitt stemme, sier forbundssekretær Dag-Einar Sivertsen i en kommentar.

Flertallet av Fagforbundets medlemmer stemte nei: 470 nei, 135 ja. Ja-flertallet var stort i de tre andre forbundene.

Deltakelsen i uravstemmingen var samlet sett svært lav. Kun 4323 av 11 680 stemmeberettigete medlemmer deltok i avstemmingen, dvs 37 prosent.

Når det gjelder det enkelte fagforbund er tallene slik:

– NTF: 4552 stemmeberettigete. 38,7 % deltakelse – 82 % ja – 16 % nei

– NJF: 929 stemmeberettigete. 68,7 % deltakelse – 85,7 % ja - 13,6 % nei

– FF: 1117 stemmeberettigete. 54,9 % deltakelse – 22 % ja – 77,4 % nei

– YTF: 5082 stemmeberettigete. 25,8 % deltakelse – 90,1 % ja – 9,9 % nei

70 % i NJF

Mens deltagelsen totalt i de fire forbundene lå på 37 prosent, stemte nesten 70 prosent av de stemmeberettigede i Norsk Jernbaneforbund.

– Dette er gledelig. Resultatet viser at våre tillitsvalgte har jobbet veldig bra, og at medlemmene har stilt opp for å bruke stemmeretten. Demokratiet fungerer, sier forbundsleder Kjell Atle Brunborg.

Med så lav deltakelse, må LO Stat kobles inn for å godkjenne resultatet.

– I NJF har medlemmene bestemt. I de andre forbundene har de kun gitt retningslinjer, sier Brunborg.

Powered by Labrador CMS