Svenskeskammen
Svensk ungdom er i ferd med å få symbolstatus. Nå har de også LO-lederen i ryggen. Men de kan da bare reise hjem hvis det blir for ille?
LO-leder Roar Flåthen brukte dagens representantskapsmøte i LO til å vise sin solidaritet med svensk ungdom som utnyttes på det norske arbeidsmarkedet. Enkelte må greie seg med så lite som 25 kroner i timen og kummerlige boforhold.
Dette er ikke noe nytt i Norge. I en rekke bransjer har man i årtier hentet ut profitt takket være nesten gratis arbeidskraft. En venn av meg som er håndverker, kom for en del år siden over en gruppe asiater som tydeligvis bodde på kjøkkenet i restauranten hvor han skulle fikse en lekkasje.
Innvandrere har alltid blitt utnyttet på arbeidsmarkedet, også det norske. Men det var først da polske og andre østeuropeiske arbeidere strømmet til landet, at fagbevegelsen virkelig mobiliserte. Etter hvert har de også fått med seg den rødrønne regjeringen. Til tross for denne innsatsen kommer det stadig nye avsløringer av rå sosial dumping også i offentlig sektor. LO-lederen har helt rett når han fastslår at kampen mot sosial dumping ikke er over.
Og det er langt fra sikkert at kampen noen gang blir vunnet. Muligheten for å lykkes blir dramatisk forverret hvis fagbevegelsen ikke har myndighetene med på laget. Enten det er ute i kommunene eller i regjeringskvartalet er fagbevegelsen helt avhengig av politiske drahjelp. Uten et tilfredsstillende lovverk og offentlige tilsyn med nok ressurser og som prioriterer arbeidet mot sosial dumping, vil utviklingen gå enda raskere den gale vegen.
Da vil vi ikke bare få et A- og B-lag på det norske arbeidsmarkedet. Da vil også mange som i dag tror de har trygge og regulerte jobber, oppleve hva det vil si å leve i usikkerhet. Og det er ingen land de kan reise til for å finne bedre jobber.
Mest lest
Tormod Ytrehus
Lønnsoppgjøret er i gang: Her er LOs krav
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Det mangler 100 milliarder kroner for å oppfylle langtidsplanen for Forsvaret, ifølge en fersk rapport fra Forsvarets forskningsinstitutt.
Forsvaret
Forsvaret tapte mot ansatte. Nå skylder de store summer
Brian Cliff Olguin
Alle butikkene i denne kjeden bryter loven hver uke
Herman Bjørnson Hagen
Strømprisen kan bestemmes av staten, mener EØS-ekspert
Leif Martin Kirknes
May-Iren føler seg latterliggjort av ansatt i eget forbund
Skjærtorsdag, langfredag og 1. og 2. påskedag er eksempler på røde dager. (Illustrsjonsfoto)
Colourbox
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
– De færreste går i butikker på påskeaften. De fleste har fri og drar bort. Påskeaften har aldri vært en god salgsdag, sier Nina Hjartøy (t.h.). Henriette Stray Juuhl er enig med kollegaen.
Eivind Senneset
Nina og Henriette kjempet fram fri på påskeaften: – Ledelsen måtte lese seg opp
Det britiske oljeserviceselskapet truer de ansatte med sparken om de streiker for å få tariffavtale. De jobber på et fartøy som gjør arbeid helt sør på Ekofisk-feltet på norsk sokkel.
ARKIVFOTO: ConocoPhillips Company
Oljearbeidere trues med sparken hvis de streiker: – Et gufs fra fortiden
– Den som smiler sist, har vunnet. Så vi vil smile sist, sa streikeleder Thomas Vaughn (nummer tre fra høyre) i sin appell.
Roy Ervin Solstad
Lagerarbeiderne streiker for et lønnshopp på 100.000 kroner
Anita Arntzen
Regjeringen vil avvikle au pair-ordningen
Striden rundt tips mellom tilsette og arbeidsgivarar, Fellesforbundet og NHO Reiseliv, har vore lang og vond.
Tormod Ytrehus
Kan arbeidsgivar forsyne seg av tipsen? No skal saka opp i Høgsterett
Nyvalgt forbundsleder i EL og IT, Geir Ove Kulseth (til venstre), møtte Alf-Tore Albrigsten i Bergen torsdag i forbindelse med vinterkonferansen til Fornybar Norge, arbeidsgiverforeningen der også Helgeland Kraft er medlem. Forbundet stiller seg hundre prosent bak Albrigtsen.
Ole Hagen
Hovedtillitsvalgt Alf-Tore ble oppsagt. Nå har han hele forbundet i ryggen
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt truar med å ta frå Olivia-restaurantane skjenkebevillinga
VANLIG: Thomas Tvedt hadde en normal oppvekst i det han kaller en uvanlig familie.
Jan-Erik Østlie
Ingen vil gi Thomas jobb: – Jeg kan ikke se. Da er du ikke verdt noe
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-sjef Ole Erik Almlid meldte at det var brudd i forhandlingene torsdag før påske.
Herman Bjørnson Hagen
Det ble brudd i årets lønnsforhandlinger. Streikefaren øker
LO bidrar til å spre jødehat, mener Torkel Brekke, professor ved OsloMet. – Nei, det gjør vi slett ikke, svarer Liv Tørres, leder av LOs internasjonale avdeling.
CF-Wesenberg/kolonihaven.no og Sissel M. Rasmussen
Professor mener LOs Israel-boikott sprer hat mot jøder
Personer med flere arbeidsforhold som har søkt om sykepenger, kan ha fått feilaktig avslag, opplyser Nav selv.
Hanna Skotheim
Nav ber folk om å ta kontakt etter feil om sykepenger
Henrikke Tresselt (49), barnepleier på Rikshospitalet.
Jan-Erik Østlie