Siri Hardeland
En ny minstelønn på 198 kroner timen skal hindre sosial dumping i anleggsbransjen
Nå blir det lettere for anleggsarbeiderne å unngå sosial dumping
ane.borrud@lomedia
Sosial dumping er en utfordring for anleggsbransjen. Utenlandske konkurrenter har vunnet anbud på priser som ikke er mulig å konkurrere med når du skal betale dine ansatte etter norsk tariffavtale.
Les også: Taper anbud mot utenlandske selskaper. Over 70 mister jobben i Skanska etter «lovlig sosial dumping»
Les også innlegget til an Åge Vik, hovedtillitsvalgt i anleggsavdelingen. Skanska Norge A/S:
Den norske anleggsarbeideren kan snart være historie
Kampen mot sosial dumping
Før årets lønnsoppgjør var det kampen mot sosial dumping som pekte seg ut som en av de aller viktigste sakene for Arbeidsmandsforbundet.
Da partene møttes i april, gikk forhandlingene i stå etter to dager. Men istedenfor å bryte forhandlingene og måtte ta turen til riksmekleren, valgte BNL (Byggenæringens Landsforening) og Norsk Arbeidsmandsforbund å utsette forhandlingene med fire uker. En pause som ifølge forhandlingsleder for Arbeidsmandsforbundet, Helge Haukeland, gjorde godt.
– Pausen viste seg å være fornuftig og god. Vi kom ut av den oppjaga stemningen som var ved forhandlingene i april. Pausen åpnet for at vi kom i en reell forhandlingssituasjon ganske fort i går, sier han.
I går ble partene på anleggsoverenskomsten enige om forslag til ny overenskomst for private anlegg.
• Noe du lurer på? Sjekk Tariffleksikonet vårt her
Vært med og styrket konkurransesituasjonen
Partene ble i går enige om at minstelønna for en anleggsarbeider skal være 198 kroner i timen ved 37,5 timers uke.
– Det er veldig bra! Understreker Helge Haukeland.
– Våre medlemmer har vært med å styrke konkurransesituasjonen for den norske anleggsarbeideren. Nå minste avstanden mellom det norske lønnsnivået og det de utenlandske arbeiderne skal ha i betaling.
• Hva skjer i tariffoppgjørene? Se tariffkalenderen vår
Offentlig byggherre skal følge tariffavtalen
Anleggsbransjen har mesteparten av sine kontrakter med offentlig byggherre, enten Statens vegvesen eller Jernbaneverket, fylkeskommuner eller kommuner. Forskrift om lønns- og arbeidsvilkår i offentlige kontrakter skal sørge for at ansatte hos entreprenører og underentreprenører ikke skal ha dårligere lønns- og arbeidsvilkår enn det som er allmenngjort – eller står i landsomfattende tariffavtaler.
Derfor er minstelønnssatsene så viktig i kampen for anleggsbransjens framtid. Jo høyere minstelønn, jo bedre konkurransesituasjon for de norske anleggsbedriftene.
Les også: Allmenngjøring av anleggsoverenskomsten legges på is
Økt fagbrevtillegget
Da partene fant ut at de trengte en pause i forhandlingene i april, var det minstelønn og tarifftillegg som var stridens kjerne. Resultatet ble som sagt at minstelønna heves til 198 kroner i timen for 37,5 timers arbeidsuke – og tariff-tillegget blir stående i overenskomsten som i dag, og ikke flyttet ut til bedriftene.
Partene ble enige om at 1,50 kroner fra tariff-tillegget skal flyttes til fagbrevtillegget. Dermed blir tariff-tillegget i perioden 23,- kroner per time, og fagbrevtillegget økes fra 8,- til 10,- kroner i timen.
Nå er det opp til medlemmene å si hva de mener om forslaget til ny overenskomst.
Helge Haukeland anbefaler er «ja».
– Hele forhandlingsdelegasjonen står enstemmig bak dette forslaget, avslutter Haukeland.
Mest lest
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.
Tone Tveit
Jørgen (70) ble filleristet i gravemaskinen, men får småpenger i erstatning
IKKE SETT PÅ MAKEN: Distriktssekretær i EL og IT Nordland, Ulf Iversen, sier han ikke har sett maken på sine 40 år som tillitsvalgt og ansatt i distriktet. – Hadde ikke trodd det var mulig, sier han.
Knut Viggen
Hovedtillitsvalgt utestengt og oppsagt: – Hadde ikke trodd at dette var mulig
Eivind Senneset
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende
Frøydis Falch Urbye
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
Håvard Sæbø
Her skrur de ansatte av lysene i lunsjpausen for å spare strøm
Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.
Guro Gulstuen Nordhagen
Unge arbeidstakere forlater Nord-Norge: – Åpenbart at det krever endring
Brian Cliff Olguin
LO-lederen angriper Wolt: – Hører ikke hjemme i norsk arbeidsliv
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt vil undersøke arbeidsforholda i Olivia – truar med å ta frå restaurantane skjenkebevillinga
Å smelte glassfiber krever mye varme. Energiforbruket til 3B Fibreglass Norway på Birkeland tilsvarer det 8.000 husstander bruker i året. Strømprisene gjør det billigere å bruke propan enn ren elektrisk strøm.
Tormod Ytrehus
Femdobling av strømutgiften kan knekke sørlandsbedrift
Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.
Alf Ragnar Olsen
Da jobben sto i fare, startet Randi på et helt nytt eventyr
Et passasjertog kolliderte med et møtende godstog i Hellas natt til 1. mars. 57 ble drept og flere titalls passasjerer ble skadet.
Vaggelis Kousioras / AP / NTB
Det greske raseriet: Jernbaneulykken var en ventet katastrofe
– Jeg kjenner flere barnepleiere som har lyst til å gå veien videre for å bli sykepleier. La oss få lov. Samfunnet vil ikke angre, sier Henrikke Tresselt.
Jan-Erik Østlie
Henrikke vil bli sykepleier. 22 års erfaring som barnepleier teller ikke
Berit Roald / NTB
Nav vet fortsatt ikke hvor mange som mistet AAP i et helt år
Finansminister Elisabeth Svantesson (Moderaterna) etter møtet med Axfood, Ica og Coop angående de høye prisøkningene, 21. mars 2023.
Pontus Lundahl / TT / NTB
Finansminister provosert av bonuser i dagligvarebransjen
– Det er overraskende at utbetalingene holder seg så høyt, sett i lys av den tiden vi er i, sier økonomisk rådgiver i Simployer, Espen Øren.
Brian Cliff Olguin
Bonusene i næringslivet har økt kraftig: – Tydelig at det går veldig bra
Geir Olsen / NTB
LO advarer hopptopp: – Å nekte kvinnelige skihoppere å konkurrere er diskriminerende
Overskuddet for fjerde kvartal i fjor endte på hele 2,1 milliarder kroner for Eviny. (Illustrasjonsfoto)
Tormod Ytrehus