Lønnsoppgjøret: Åtte av ti som får lavlønnstillegg er ikke fagorganiserte
Fagbevegelsen gjør jobben, men de fleste som får lavlønnstillegget er uorganiserte og betaler ikke kontingent til fagbevegelsen.
JOBB
Da lønnsoppgjøret med NHO var i havn på formiddagen 1. april, kunne LO-leder Hans-Christian Gabrielsen vise til at LO hadde sikret arbeidstakerne økt kjøpekraft og at de lavest lønte hadde fått et ekstra lønnstillegg på to kroner timen. Lønna for de som får lavlønnstillegget vil øke med fire kroner og femti øre timen.
– Oppgjøret har en klar likelønnsprofil, slo LO-lederen fast.
Fire av 22 avtaler
Fire av de 22 avtalene som fikk lavlønnstillegg har en lovbestemt minstelønn. Tariffavtalen er allmenngjort.
Til sammen jobber i underkant av 146.000 mennesker i disse bransjene og får fastsatt lønna gjennom disse tariffavtalene. Men under 12 prosent av disse er fagorganiserte. Fagbevegelsen, LO og YS har rundt 17.000 medlemmer i disse bransjene. Det er de tariffavtalene som har en gjennomsnittsinntekt under 430 000 kroner som får lavlønnstillegget.
Lurer du på hva ordene betyr? Sjekk vårt tariffleksikon
De fire bransjene dette gjelder, er renholdsbransjen, hotell og restaurant, jordbruk og gartneri og godsavtalen. Når den nye satsen blir allmenngjort, får alle i disse bransjene minimum fire kroner og femti øre mer i timelønn.
– Det er LO og forbundene som drar lasset og sørger for at de lavlønte får sin del av kaka. Disse tallene viser hvor viktig det er at vi har fagbevegelsen, sier LOs 1. nestleder Peggy Hessen Følsvik til FriFagbevegelse.
Saken fortsetter under bildet
Vil organisere lavlønte
Nesten 90 prosent av de som får lavlønnstillegg etter årets lønnsoppgjør er uorganiserte.
– Det er ikke fordi LO og forbundene ikke gjør jobben sin. Det er klart vi også har et ansvar for å organisere flere lavlønte, og løfte dem lønnsmessig, men vi kan ikke gjøre den jobben alene, fortsetter Hessen Følsvik.
– Vi må ha med oss arbeidsgiverne, og vi trenger politikere som støtter opp under det organiserte arbeidslivet, sier hun.
Trine er lavtlønnet, men får ikke lavlønnstillegg: – Jeg synes det er veldig urettferdig
Hun mener også at tallene av viser hvor viktig allmenngjøring er for å motvirke at norske lønns- og arbeidsvilkår blir undergravd i en del bransjer. Det må bli enklere å allmenngjøre tariffavtaler og vedtakene må gjelde for lengre tid.
– For mange som ikke er har hjelp av en fagforening, er allmenngjøring deres måte å få skikkelige lønnsløft på. Som vi har sørget for blant annet i år.
Vekteroverenskomsten
De tallene som nestlederen kommenterer, gjelder de allmenngjorte bransjene. I tillegg blir det gitt lavlønnstillegg i 18 andre bransjer i LO-NHO området og fem i Virke-området. Dette gjelder blant annet vekteroverenskomsten.
I disse bransjene er det ikke lovpålagt å gi lønnstilleggene når bedriften ikke er bundet av en tariffavtale. Men svært mange også de uorganiserte får lavlønnstillegget når lønna i bedriften heves.
Organisasjonsgraden i lavlønnsbransjer