Streik i vaskerier og renserier
190 vaskeriansatte i Stavanger, Bergen og Trondheim er i streik etter at meklingen brøt sammen i natt.
JOBB
Tross mekling flere timer på overtid fant aldri mekler Nils-Henrik von der Fehr noe grunnlag for å legge fram en skisse til løsning i lønnsoppgjøret for vaskeri- og renseriansatte.
Ifølge fagforbundet Industri Energi brøt meklingen sammen fordi arbeidsgiverforeningen Norsk Industri ikke ville gå med på en reguleringsbestemmelse som kunne sikre et varig lønnsløft for de asnatte i denne bransjen.
- Vi er lei av at kvinnedominerte yrker blir behandlet som underdanige i arbeidslivet. Vaskeriansatte som håndterer skittentøyet i samfunnet vårt fortjener et solid og varig lønnsløft, sa forbundsleder Leif Sande i LO-forbundet Industri Energi til forbundets eget nettsted etter at streiken var et faktu, litt før klokka fem i dag morges.
Vaskerier og renserier er en klassisk kvinnedominert lavlønnsbransje. I dag ligger gjennomsnittslønna på 86 % av gjennomsnittet i industrien. Industri energi krevde å få lønnsnivået opp til 90 % av nivået i industrien.
Norsk Industri skriver i en pressmelding at kravet ville bety «en dramatisk lønnsøkning langt over tidligere oppgjør».
Må betale utdanning selv
Arbeidsgiverne ville heller ikke imøtekomme kravet om å betale lønn under pålagt etterutdanning av yrkessjåfører og andre sertifiserte stillinger. I dag må sjåfører i vaskeri og renseribransjen dekke lønnstapet av egen lomme for å gjennomføre obligatorisk opplæring på tyngre lastebil, skriver Industri energi i en redegjørelse om meklingssammenbruddet.
Spekulerer i lønnsnemnd ?
Det første streikeuttaket rammer i hovedsak vaskeri og renserier i Stavanger, Bergen og Trondheim som håndterer vask og rens av sengetøy, arbeidstøy, uniformer, kokketøy og så videre til hoteller, offshorebedrifter og private, samt rens av matter, mopper med mer.
Industri Energi understreker at de har forsøkt å unngå at vaskerier som håndterer sykehus og helseinstitusjoner skal bli rammet av konflikten. Men ifølge forbundet skal Norsk Industri ha holdt tilbake dispensasjonssøknader for slik virksomhet. Industri Energi reagerer kraftig på dette og hevder arbeidsgiverne spekulerer i å få regjeringen til å gripe inn med tvungen lønnsnemnd.