Tre vil bli finsk LO-leder
Forhandlingsleder Lauri Lyly, en forbundssekretær og en arbeidsløs metallarbeider kjemper om å bli ny finsk LO-leder.
nina.sandaas@lomedia.no
Etter nesten 20 år som leder for Finlands Fackliga Centralorganisation (FFC) kaster Lauri Ihalainen inn håndkleet denne våren. På et representantskapsmøte 14. mai skal den nye FFC-lederen velges, etter at sekretariatet har levert sin innstilling.
FFC er den finske landsorganisasjonen og har i dag over en million medlemmer i de 22 tilsluttede forbundene.
Tre menn på banen Tre menn har meldt seg på banen. De har allerede vært i «ansettelsesintervju» i sekretariatet og er blitt behørig presentert for pressen etterpå. Jorma Jurmu, en arbeidsledig metallarbeider fra Torneå i Nord-Finland, er det eneste overraskende navnet. Ifølge ham selv representerer han arbeiderne på fabrikkgulvet, men levnes ingen sjanser for å gå seirende ut av valget.
Kampen står dermed mellom 56 år gamle Lauri Lyly, i dag byråkrat i FFC, og 46-årige Petri Vanhala, forbundssekretær i Pappersförbundet som er et tungt forbund i Finland. Både Lyly og Vanhala er sosialdemokrater og ifølge avisomtaler har de samme syn på ulike spørsmål som berører fagbevegelsen.
Fra gølvet Lyly har gått hele veien fra å være elektriker på verkstedgulvet til forbundsleder for elektrikerne. Han har på 2000-tallet vært sjef for det som blir kalt intressebevakningsavdelingen i FFC. I denne funksjonen har han ledet forhandlingene med å få industriforbundene til å gå sammen i ett storforbund, TEAM, fra neste år.
Til FFCs svenskspråklige blad, Löntagaren, sier Lyly at han er fornøyd med at det lyktes og at neste skritt kan være å slå sammen FFC med tjenestemannsorganisasjonen STTK og Akava, da det gjøres altfor mye dobbeltarbeid i fagorganisasjonene i dag.
Vil bedre imaget Motkandidaten Petri Vanhala har bakgrunn som arbeider i papirindustrien og senere som funksjonær i skatteetaten. Han ble ansatt som økonomisjef i forbundet i 2002 og kort etterpå valgt til forbundssekretær. Vanhala sier han vil arbeide for at FFC får et bedre image og han vil fornye organisasjonen som han mener trenger friskt blod.
Den velunderrettede avisa Kansan Uutiset, sosialistenes organ i Finland, skrev i påska at Lauri Lylu er den som vil bli valgt til ny FFC-leder. Ifølge avisa har han et flertall i representantskapet bak seg, og selvfølgelig også i den sosialdemokratiske gruppen. Flere industriforbund og enkeltrepresentanter har gått over til Lylys leir, etter først å ha støttet Vanhala. Lyly får også støtte fra servicesektorens forbund PAM og fra det svære forbundet i offentlig sektor.
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben: – Har blitt noen søvnløse netter
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn og våre politikere»
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Jan-Erik Østlie
Flottere kantine finnes neppe: Freia-sjefen engasjerte Edvard Munch
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Sissel M. Rasmussen
LO-lederen advarer topplederne om årets lønnsoppgjør
Håvard Sæbø