Venter igjen på lønna
16 arbeidere hos THT Bygg & Anlegg venter igjen på lønna si. I desember skrev magasinett.org om at de hadde tre måneders lønn til gode. I slutten av januar er desember-lønna ennå ikke utbetalt. Det er snakk om 1,2 millioner kroner, inkludert feriepenger.
I starten av desember skrev Magasinet for fagorganisertes nettavis om 15 polakker hos THT Bygg & Anlegg som ikke hadde mottatt lønn siden september. Det utestående var da på 300.000 kroner. Polakkene jobber på et prosjekt for entreprenørselskapet Skanska på Vækerø i Oslo.
Skanska tok affære
Oslo Bygningsarbeiderforening tok derfor affære og sendte et påkrav til THT for at entreprenøren skal betale ut lønna til de 15 polakkene. Etter at magasinett.org tok kontakt med regiondirektør Magnus Skallerud hos Skanska, tok entreprenørselskapet affære - og pengene ble utbetalt.
Lapp varslet om utsettelse
Knappe seks uker senere venter åtte polakker, syv svensker og én nordmann igjen på lønna si. Desember-lønna er blitt lovet utbetalt 15. januar, men de polske bygningsarbeidere har ennå ikke sett et rødt øre, forteller Oslo Bygningsarbeiderforening. Samme dag som polakkene skulle fått desember-lønna, fikk de ansatte delt ut en lapp som varslet om forsinkelse av lønnsutbetalingen.
Forklaringen: "På grunn av overgang til ny eier som venter på norsk personnummer for å få selskapet registrert." Underskrevet av svenske Bo Herbert Markuszewska - THT Bygg & Anleggs nye eier slik det står på lappen. Markuszewska er gift polsk og skal bo for tiden i Polen. Markuszewska skal ha leid ut polske arbeidere til THT Bygg & Anlegg, men ikke fått oppgjør. Derfor skal han ha gått inn som eier i THT - for å sikre seg sitt tilgodehavende, forteller arbeiderne.
1,2 millioner kroner?
Det samlede lønnskravet for de 16 bygningsarbeidere ligger på rundt 1,2 millioner, inkludert feriepenger, viser tallene fra Oslo Bygningsarbeiderforening. Det er foreløpig uklart om deler av lønna er blitt utbetalt, og hvor mye.
Flere arbeidere har allerede sluttet i THT Bygg & Anlegg fordi de har fått nok av selskapet, forteller en av arbeiderne magasinett.org har vært i kontakt med. De forteller også om underleverandører til THT som skal ha penger til gode.
Det gjenstår arbeid for noen få dager for underleverandør THT Bygg & Anlegg, opplyser Skanskas regiondirektør Magnus Skallerud. Sluttoppgjøret mellom entreprenørselskapet Skanska og underleverandør THT er like rundt hjørnet. Spørsmålet er om Skanska holder igjen penger for å sikre arbeidernes lønn eller krever håndfaste garantier for at så skjer.
Kontor uten telefonkontakt
Da magasinett.org ringte THTs kontor på Lysaker, kom det følgende beskjed: "Telefonnummeret er for tiden dessverre uten forbindelse."
Regiontillitsvalgt Kåre Thorkildsen er ikke glad for Skanskas politikk med å sette så mye ut på anbud.
– Vi var imot å sette denne tømrerjobben ut på anbud, og vi ønsket at våre egne ansatte skulle ta den, sa Thorkildsen til magasinett.org i desember.
Han mente da at Skanska skulle ta ansvar, hvis ikke THT gjør opp for seg. Som nevnt ble lønna utbetalt - etter at entreprenørselskapet Skanska la press på sin underleverandør, THT Bygg & Anlegg.
– Har ikke ansvar
Magasinett.org har igjen tatt kontakt med THTs oppdragsgiver, Skanska, og regiondirektør Magnus Skallerud.
I en kort samtale understreket han at "Skanska ikke har ansvar for den type saker, men at entreprenørselskapet selvfølgelig vil legge press på sine underleverandører slik at de gjør opp med sine ansatte".
– Dette er i utgangspunktet en sak mellom THT Bygg & Anlegg og deres ansatte, men det er klart at vi som oppdragsgiver er opptatt av at tingene går ordentlig for seg, sa han til magasinett.org.
Han lovet å ta kontakt med THTs nye eier. Sent på kvelden hadde han ennå ikke fått tak i Bo Herbert Markuszewska.
Pålegg fra Arbeidstilsynet
Magasinett.org er kjent med at Arbeidstilsynet har gitt THT Bygg & Anlegg pålegg om å legge fram arbeidskontrakter, bevis på lønnsutbetalinger for november og desember, timelister og kontrakten med Skanska. Fristen er blitt utsatt og den går ut i kveld.
Mest lest
Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.
Tone Tveit
Jørgen (70) ble filleristet i gravemaskinen, men får småpenger i erstatning
Arne Birkemo
Avdekket mareritt på Stavanger-restaurant: – Det verste jeg har sett
IKKE SETT PÅ MAKEN: Distriktssekretær i EL og IT Nordland, Ulf Iversen, sier han ikke har sett maken på sine 40 år som tillitsvalgt og ansatt i distriktet. – Hadde ikke trodd det var mulig, sier han.
Knut Viggen
Hovedtillitsvalgt utestengt og oppsagt: – Hadde ikke trodd at dette var mulig
Eivind Senneset
Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste
– Årets lønnsforhandlinger blir vanskelige, tror LO-lederen.
Leif Martin Kirknes
LO forbereder storstreik: Dette kravet må innfris
Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.
Erlend Angelo
Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende
Frøydis Falch Urbye
Skal du jobbe i påska? Her er rettighetene dine
Håvard Sæbø
Her skrur de ansatte av lysene i lunsjpausen for å spare strøm
Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.
Guro Gulstuen Nordhagen
Unge arbeidstakere forlater Nord-Norge: – Åpenbart at det krever endring
Brian Cliff Olguin
LO-lederen angriper Wolt: – Hører ikke hjemme i norsk arbeidsliv
Raudt-politikarane Mímir Kristjánsson på Stortinget og Siavash Mobasheri i bystyret i Oslo.
Tormod Ytrehus
Raudt vil undersøke arbeidsforholda i Olivia – truar med å ta frå restaurantane skjenkebevillinga
Å smelte glassfiber krever mye varme. Energiforbruket til 3B Fibreglass Norway på Birkeland tilsvarer det 8.000 husstander bruker i året. Strømprisene gjør det billigere å bruke propan enn ren elektrisk strøm.
Tormod Ytrehus
Femdobling av strømutgiften kan knekke sørlandsbedrift
Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.
Alf Ragnar Olsen
Da jobben sto i fare, startet Randi på et helt nytt eventyr
Et passasjertog kolliderte med et møtende godstog i Hellas natt til 1. mars. 57 ble drept og flere titalls passasjerer ble skadet.
Vaggelis Kousioras / AP / NTB
Det greske raseriet: Jernbaneulykken var en ventet katastrofe
– Jeg kjenner flere barnepleiere som har lyst til å gå veien videre for å bli sykepleier. La oss få lov. Samfunnet vil ikke angre, sier Henrikke Tresselt.
Jan-Erik Østlie
Henrikke vil bli sykepleier. 22 års erfaring som barnepleier teller ikke
Berit Roald / NTB
Nav vet fortsatt ikke hvor mange som mistet AAP i et helt år
Finansminister Elisabeth Svantesson (Moderaterna) etter møtet med Axfood, Ica og Coop angående de høye prisøkningene, 21. mars 2023.
Pontus Lundahl / TT / NTB
Finansminister provosert av bonuser i dagligvarebransjen
– Det er overraskende at utbetalingene holder seg så høyt, sett i lys av den tiden vi er i, sier økonomisk rådgiver i Simployer, Espen Øren.
Brian Cliff Olguin
Bonusene i næringslivet har økt kraftig: – Tydelig at det går veldig bra
Geir Olsen / NTB
LO advarer hopptopp: – Å nekte kvinnelige skihoppere å konkurrere er diskriminerende
Overskuddet for fjerde kvartal i fjor endte på hele 2,1 milliarder kroner for Eviny. (Illustrasjonsfoto)
Tormod Ytrehus