Vil streike ved tariffhopping
LO kan ikke lenger godta streikeforbud når arbeidsgiverne driver med tariffhopping, mener Terje Skog.
Saken oppsummert
- I den krisa vi nå er inne i, er det en skjerpet kamp fra kapitalistene mot fagbevegelsen. Jeg vil påstå at vi i denne situasjonen har mindre behov for å benytte oss av fredsplikten, sa en ironisk Terje Skog fra EL & IT Forbundet da LO-kongressen i dag behandlet hovedavtalen. Han mener det nå må bli mulig for organiserte og tillitsvalgte å benytte seg av kampmidler når arbeidsgiverne bestemmer seg for hvilke tariffavtale som skal gjelde, sier Skog.
Vanskelig i IKT-bransjen
I EL & IT Forbundet er dette et stort problem i IKT-bransjen. Da Telenor ble privatisert, gikk bedriften over til NHO. Dermed ble hele avtaleverket gjort om. - Vi har et stort medlemspotensiale i IT-bransjen. Det er ikke sikkert at noen av de eksisterende avtalene vi har, fungerer. Men det må være en intern sak i LO. Vi kan ikke godta at NHO setter rammevilkårene, sier Skog. EL & IT har tapt to ganger i den faste tvistenemnda. Det har blant annet gjort at EL & IT-klubben i Eniro går på HKs standardoverenskomst, en tariffavtale forbundet ikke har noen påvirkning på.
- Vi må bestemme
- Denne situasjonen må vi vekk fra. Nå bestemmer NHO, og den situasjonen er så alvorlig at vi er nødt til å gjøre noe med det, mente Skog, og fikk solid støtte både fra Arne Byrkjeflot fra LO Trondheim og Lars Johnsen fra Norsk Transportarbeiderforbund. - Det er ikke sikkert vi får med oss NHO med en gang, men det er viktig å komme med et kraftig signal fra kongressen. Bare trusselen om tariffhopping er nok til å true tillitsvalgte og kubber til å sitte stille. Slik kan det ikke fortsette, sier Byrkeflot.


Nå: 0 stillingsannonser