Vil styrke LO lokalt
Fellesforbundets Arve Bakke etterlyser LO-samkjøring lokalt på den enkelte bedrift.
kjell.werner@anb.no
– Vi må styrke LO-fellesskapet i de lokale forhandlingene. I dag står vi splittet på den enkelte bedrift, sier Fellesforbundets leder Arve Bakke til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).
Han kaster fram en brannfakkel som vil tenne til debatt både i egne rekker og i resten av fagbevegelsen. Saken blir tema på Fellesforbundets landsmøte til høsten.
– Og så må vi ta denne diskusjonen videre i LO-fellesskapet, legger Bakke til.
Lokale tillegg
– Faktum er at vi i dag ikke klarer å få til god fordeling ved bare å gå gjennom de sentrale oppgjørene. Dette må gjøres lokalt også, sier Bakke og viser til at en stadig større del av lønnstilleggene tas ut lokalt.
– Men lokalt har ikke LO-fellesskapet i dag ikke noe apparat for samordning. Det betyr i praksis at Forbundet for ledelse og teknikk forhandler for sine medlemmer, Fellesforbundet for sine og Handel og Kontor for sine. Resultatet lokalt kan bli noe annet enn det vi var enige om i LOs representantskap, sier Bakke.
Han legger ikke skjul på at han tror det ville ha vært et forbundsvist LO dersom man i dag hadde startet med blanke ark. Men den veien er det ikke mulig å gå. Alternativet er enten en ytterligere sammenslåing av forbund eller bare en omlegging av tariffavtalene slik at det blir mulig med en samordning lokalt på den enkelte bedrift.
Mister styrke
Arve Bakke er bekymret over synkende organisasjonsgrad.
– Hva skjer hvis dere ikke gjør noe for å møte denne utviklingen?
– Da er jeg overbevist om at organisasjonsgraden vil bli sterkt svekket. Så svekker at vi ikke lenger vil være representative og dermed heller ikke har nødvendig legitimitet. Det samme vil gjelde arbeidsgiverne. Dermed vil vi samlet heller ikke være representative overfor myndighetene når det skal forhandles den veien, sier Bakke og peker på at det er situasjonen i en del andre land.
– Fagbevegelsen vil forvitre dersom vi ikke klarer å møte denne utfordringen, poengterer Fellesforbundets leder, som for øvrig er villig til å ta en ny periode på høstens landsmøte.
Tidsvis krangling
Bakke ser for vertikale tariffavtaler som omfatter alle gruppene på den enkelte bedrift. I dag er de horisontale avtaler for arbeidere, operatører og funksjonærer.
– Vi må få til et regime hvor alle som arbeider i en bedrift er i et fellesskap der verdiene som er skapt lokalt blir fordelt. Nå må våre medlemmer ta en diskusjon om felles lokalavtaler er veien å gå. Konsekvensen kan bli endret forbundsstruktur eller endret tariffstruktur, sier Bakke.
– I dag er det tidvis krangling mellom forbund om hvem som skal organisere og hvilke tariffavtaler som gjelder, innrømmer Bakke.
Han er opptatt av å gå skrittvis fram.
– Dette er endring som må skapes gjennom debatt ute på bedriftene. Vi kan ikke bare vedta en endring, sier Fellesforbundets leder. (ANB)
Mest lest
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Søk i ulike yrker nederst i saken.
Rudfjord/Ruter, Angelo, Privat, Rasmussen, Colourbox
Nye tall: Dette er lønna i over 350 yrker
Du slipper å skatte av utbetalinga fra Nav.
Hanna Skotheim
Nav: Snart kommer ekstrautbetalingen
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
Jana Walzer jobber ufrivillig deltid som renholder for ISS i Steinkjer. Hun vil helst ha heltidsstilling, men tror ikke den nye regelen om heltid i arbeidsmiljøloven kan hjelpe henne til å få det.
Sebastian Bang
Jana får ikke jobbe mer – selv om nye regler ble innført 1. januar
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Herman Bjørnson Hagen
«Sara» varsla om at skipperen seksuelt trakasserte henne: – Jeg vurderte å hoppe på sjøen
– Det er en tragedie, fordi det nå gjelder hele landet. Det har vært varslet lenge og alle har visst om det, sier tillitsvalgt Roger Nordland i Frost Kraftentreprenør.
Jan-Erik Østlie
Norge trenger desperat mer strøm – men de som bygger kraftnettet mister jobben
Vernepleier Marte Bogstad mener jobber hun og kollegene gjør ikke verdsettes godt nok.
Simen Aker Grimsrud
Marte var en av lønnstaperne i fjor: – Det er åpenbart urettferdig
De hadde hastemøte, olje- og energiminister Terje Aasland (f.v.), Bjørn Sigurd Svingen og Torhild Løkken fra Fellesforbundet, og næringsminister Jan Christian Vestre.
Pressefoto
Hastemøte om strømstreik: Aasland og Vestre kalte inn «opprørere»
Kommentar
Oljefondsjef Nicolai Tangen må se i øynene at 2022 ble en finansiell nedtur, skriver Kjell Werner.
Yngvil Mortensen
«Oljefondets tap bør være en tankevekker for nordmenn»
Rødt vil ha hele jernbanen samlet i én organisasjon.
Leif Martin Kirknes
Rødt vil legge ned Bane Nor: – Det er åpenbart at noe ikke fungerer som det skal
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Pizza- og pastarestauranten i Oslo nektar å inngå tariffavtale med Fellesforbundet. No er tilsette klare til å streike for betre lønns- og arbeidsvilkår.
Tormod Ytrehus
Streik kan stenge populær restaurant: – Forsøkte å presse tilsette ut av fagforeining
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Energikommisjonen foreslår en enorm utbygging av kraft framover. LO-sekretær Are Tomasgard, som også sitter i kommisjonen, ber politikerne få opp farta.
Norge kan mangle enorme mengder strøm i 2030: – Vi er skikkelig på hælene
Lærer og plasstillitsvalgt for Skolenes landsforbund (SL) Svein Olav Farstad (til høyre) og verneombud Stig Rune Myklebust Lothe står i front i kampen til ansatte ved Eide ungdomsskole for å få fjernet tre mobilantenner som står på taket til skolen. De er synlige på bildet i bakgrunnen.
Anders Tøsse
Lærere vurderer å bytte jobb grunnet strålefrykt
Byråleder Benjamin Nordling vil at hver seremoni skal gjenspeile livet til den avdøde: – Jeg tar ikke sorgen fra de pårørende, men kanskje jeg kan gjøre det lettere for dem å gå videre.
Hanna Skotheim