Presser på for bussjåførenes sikkerhet: – Vi kan ikke bare telle penger
936 bussførere er drept eller hardt skadd, viser europeiske tall for siste ti år. Det kan ikke aksepteres, mener tre LO-forbund.
Denne ulykken endte med en sjåfør død, mens den andre mistet benet. Hastigheten var 33 kilometer i timen.
Staten Havarikommisjon
Saken oppsummert
ola.tommeras@fagbladet.no
Fagforbundet, Fellesforbundet og Norsk Jernbaneforbund, de tre LO-forbundene som organiserer bussførere, møter samferdselsminister Nygård i Arendal på onsdag.
Tema er bussførernes sikkerhet, hjemme og internasjonalt.
Langt igjen
– Vi er fortsatt langt ifra i mål. Det trengs enda bedre sikkerhet i Norge. Og det må legges press internasjonalt, sier Ingunn Reistad Jacobsen.
Hun er leder av Yrkesseksjon samferdsel og teknisk i Fagforbundet og representerer Fagforbundet når bussførernes sikkerhet står på dagsordenen på Arendalsuka.
Ny buss-rapport: Dyrere, dårligere og svakere styring
Dårlig sikkerhet billigst
Det koster mindre at førere blir drept og skadd enn å gjøre førerhytta mer kollisjonssikker. Det viser kost-nytte-analysene i rapporten Crashwortiness of buses, utarbeidet av Transportøkonomisk institutt.
For to år siden skjerpet Norge kravene. Nye busser skal nå tilfredsstille kollisjonstest-standarden R29.
Det er likevel ikke nok. Samme rapport fastslår at kreftene som er i sving når bybusser krasjer, krever en strengere standard enn denne.
Ingunn Reistad Jacobsen, Fagforbundet.
Leif Martin Kirknes
– Vi kan ikke bare telle penger når det kommer til førersikkerhet. Det er ikke akseptabelt at førere omkommer i kollisjoner ned mot 30 kilometer i timen, fastslår Jacobsen.
Transportforsker: – Det stilles i realiteten ingen krav til sikkerheten i bussene
Var lammet av EØS
Tillitsvalgte, verneombud og forbundene som organiserer bussførere, møtte en vegg av handlingslammelse i flere år.
Bussførere omkom eller ble kvestet for livet. Likevel skjedde lite.
– Vi kan ikke innføre særegne norske regler. Det er i strid med EØS-reglene, konkluderte forrige samferdselsminister Knut Arild Hareide, og la sikkerhet for bussførerne i venteskuffen.
– Samferdselsminister Nygård lot seg ikke stoppe av EØS-regler. Han viste at det var fullt mulig likevel, sier Jacobsen.
Les også: Simen fikk kroppen knust. Sjåføren i den andre bussen døde momentant
Vil ha med Europa
Forbundene har invitert samferdselsministeren til kongressen Busworld i Brussel i oktober. Han har sagt ja.
– Det blir andre året at Nygård deltar på denne kongressen. Det er viktig for å yte press internasjonalt, for å få Europa med på akseptabel førersikkerhet, mener Jacobsen.
Trenger mer penger
I tillegg til førersikkerhet hjemme og internasjonalt skal forbundene ta opp økonomi. I dag er kollektivtransporten sterkt presset.
– Vi har energikrise, inflasjon og svekket fylkesøkonomi. Det rammer bussene. Ruter kuttes, og billettprisene går opp. Ansatte blir engstelige for jobben, sier Jacobsen.
I revidert statsbudsjett ble det gitt en halv milliard ekstra til kollektivtransport.
– Det er ikke nok. Kollektivtransporten sliter, men vi vil jo at folk skal reise kollektivt. Derfor presser LO på, sier hun.


Nå: 0 stillingsannonser