FO-delegat Lisbeth Norshus ber LO bli mer opptatt av trygdeytelser for å ta vare på dem uten arbeid.
Hanna Skotheim
Trygd og ulikheter
Lisbeth ber LO gjøre mer for dem som står utenfor arbeidslivet: – Økonomiske bekymringer gjør folk sykere
Sosionom Lisbeth Norshus vil ha LO-kongressen med på å skape god sosialpolitikk.
anne@lomedia.no
Sosionom og FO-delegat på LO-kongressen, Lisbeth Norshus, brukte sine tre tilmålte minutter på talerstolen til å snakke om hvorfor det er viktig med trygdeytelser som er til å leve av.
– Som sosialarbeider vet jeg at folk kan bli så bekymret for økonomien at det tar all energi og overskygger alt annet, sier hun.
Hun er fylkessekretær i FO Oslo og har jobbet som sosionom ved Ullevål sykehus og i Oslo kommune, bydel St. Hanshaugen, i bolig for personer med psykisk lidelse og rusmiddelmisbruk.
– Folk som ikke kan jobbe på grunn av sykdom, blir sykere av ikke å ha nok penger til mat på bordet og til å dekke utgiftene sine. Dette er min erfaring fra arbeidslivet, sier hun.
Vil ha forsvarlige stønader
FO-leder Mimmi Kvisvik vil ha LO til å vedta en uttalelse om at vi trenger gode stønadsordninger på et forsvarlig nivå. Norshus er enig i at de som ikke er i jobb må sikres en forsvarlig levestandard.
– Selvfølgelig støtter jeg det. Men jeg er usikker på om vi får med oss hele LO-fellesskapet. Jeg vet ikke om de andre delegatene og forbundene bryr seg nok. Men jeg håper på at vi skal få støtte for uttalelsen, sier hun.
Hun legger til:
– Det er selvsagt mer enn ytelser som skal til, for å få alle ut av fattigdom, men det er et viktig skritt på veien.
Kvisvik: – Vi stiller opp for de som tjener for lite, men hva med de som ikke tjener noe?
LOs rolle i sosialpolitikken
– Hvorfor skal LO bry seg om stønader for folk som ikke er i jobb?
– LO er en viktig samfunnspolitisk aktør med sterk påvirkningskraft. Vi trenger at LO også er en sosialpolitisk drivkraft. LO har god politikk for dem som faller midlertidig ut av jobb, enten fordi de er permitterte eller går på dagpenger. Som FO-er er jeg opptatt av at vi også har god politikk for dem som er varig utenfor arbeidslivet, sier Norshus.
Hun påpeker at velferdsstaten er kjempa fram av fagbevegelsen og at solidaritetsprosjektet står sterkt.
– Samfunnet vårt er bygget på solidaritet. Det kan ikke bare være snakk om solidaritet mellom oss som jobber, vi må også stå opp for dem som ikke kan jobbe. Her må vi presse på for å få en bedre sosialpolitikk.
– Har LO forsømt seg i det sosialpolitiske engasjementet?
– Ja. Når man leser forslaget til handlingsprogram, er det mye solidaritet arbeidsfolk imellom. Det poengteres at vi står sterkere i fellesskap, men fellesskapet gjelder som regel bare oss som er i arbeid. Jeg synes ikke LO er en like sterk stemme for de som står utafor fellesskapet.
– Er FO alene om et sosialpolitisk engasjement, eller opplever du at andre forbund er gode allierte?
– Delegater fra Handel og Kontor (HK) og Fagforbundet har hatt innlegg om fattigdom og boligpolitikk. Jeg håper de også vil stemme for et tydeligere sosialpolitisk engasjement. Det har også vært mange innlegg om pensjon. Det er jo også sosialpolitikk, fordi man trenger en forsvarlig inntekt når man forlater arbeidslivet, sier Norshus.
Nav: Anne tapte flere hundre tusen på «uførefella». Nå håper hun på en regelendring
Sosiale ytelser
– Bør alle trygdeytelser økes, eller er det en ytelse som bør prioriteres?
– Vi må starte med å øke satsene for økonomisk sosialhjelp. Den er ment som en midlertidig ytelse for å komme seg gjennom en krise. Det er det siste sikkerhetsnettet. Derfor er det usigelig trist at noen må leve på det i årevis. Satsene er så lave at man ikke engang kan følge offentlige helse- og kostholdsanbefalinger. Det sender et signal om at du ikke er verdt noe. Jeg kan ikke forstå at noen mener at folk blir supermotivert til å komme seg videre i livet av å leve i fattigdom. Det blir man bare sykere av.
– Er løsningen på sosiale problemer å heve satsene?
– Ja, det er del av løsningen, fordi det bygger en ro hos folk. Satsene for trygdeytelser for uføre og folk på arbeidsavklaringspenger må være så gunstige at man ikke må søke økonomisk sosialhjelp i tillegg. Men dette kan ikke være hele løsningen. Vi trenger en sosialpolitikk som henger sammen.
To av tre kommuner må endre praksis: Barnetrygd skal holdes utenfor sosialhjelpen
– Lite fokus på sosialt arbeid
Kristin Sæther i LOs politiske ledelse har besvart Fontenes spørsmål via sms. Vi har spurt om hun mener det er riktig at LO har forsømt seg på det sosialpolitiske området.
– Det er for lite fokus på sosialt arbeid i samfunnet som helhet. Tidlig innsats og forebygging er viktig, og for oss er det viktig å ta kampen for at stadig flere yrkesgrupper blir en del av det organiserte arbeidslivet. Jo flere som organiserer seg i et LO-forbund, jo større mulighet har vi til å påvirke at samfunnet beveger seg i en riktig og rettferdig retning.
Kristin Sæther i LOs ledelse.
Trond Isaksen
– En tydelig politikk for dem som aldri vil få en vanlig jobb, er det et ansvar LO må ta?
– Vi må være med å ta det ansvaret, og vi er med og støtter opp om det arbeidet som forbundene våre gjør. Eksempelvis er vi med å støtte opp om initiativet «Helt med» hvor fokuset er nettopp arbeidsformidling for personer med nedsatt funksjonsevne.
– Hva slags trygghet kan eller bør LO gi dem som står uten arbeid?
– Som en stor samfunnsaktør kan vi bidra til å påvirke gjennom det fagligpolitiske samarbeidet, så tiltakspakker og tilbud også retter seg mot dem som står utenfor arbeidslivet. Det har vi blant annet vært tydelige på at vi må huske på nå som Norge har rekordlav arbeidsledighet. Det er viktig at vi ikke mister syne av alle dem som fortsatt står utenfor arbeidslivet.
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
136 600 personer mottok arbeidsavklaringspenger (AAP) fra Nav første kvartal 2022.
Hanna Skotheim
Tre viktige endringer i reglene for AAP
Eva Ranheim er sekretær i klubben og en av få som er igjen på Elko-fabrikken. Nå flyttes fabrikken til utlandet.
Sissel M. Rasmussen
Suksessfabrikk flyttes ut av Norge: – Det har vært en slitsom tid
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
1. juli 2022 trer en rekke endringer i arbeidslivet i kraft. Her får du oversikten.
Tormod Ytrehus
1. juli er det nye lover og regler som innføres i arbeidslivet
Regjeringens oppdaterte regler for hjemmekontor gjelder fra 1. juli.
colourbox.com
Nye regler for hjemmekontor fra 1. juli. Dette må du vite
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Lene Rørvik reagerer på at FO, som regner seg som en feministisk organisasjon, gikk med på å svekke kvinners rett til å få betalt ammefri.
Privat
Lene (30) vil melde seg ut av LO i amme-protest
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Rundt 300 bygningsarbeidarar samla seg framfor administrasjonsbygget til arbeidsgivaren FLC tysdag morgon.
3F Lolland
Ulovleg streik på Danmarks største byggeplass: Polakkar krev same lønn som danskar
Kommentar
Næringsminister Jan Christian Vestre må gjøre ord til handling. Nå må han klemme til, skriver Kjell Werner.
Beate Oma Dahle / NTB
«Nok en gang viser det seg at staten ikke klarer å holde igjen på lønnsnivået til topplederne»
Fra 1. juli blir det dyrere for dem som bruker mye strøm samtidig.
Kai Hovden
Nå er den nye nettleia her: – Jeg er spent på responsen
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie
LOs Bård Nylund havnet midt i skytedramaet
Meklingen gjelder folk som jobber med TV- og radioproduksjon, samt administrasjon i NRK.
Colourbox
NRK kan gå i svart fra midnatt
Martin Guttormsen Slørdal