Her jobbet arbeiderne helt uten sikring mens de bygde nytt politihus i Arendal. De risikerte å falle flere meter ned. ILLUSTRASJONSFOTO.
Thor Åge Christiansen/Fellesforbundet
SV, Rødt og Arbeiderpartiet foreslår forbud mot innleie av arbeidere
SV går lengst og vil ha et forbud mot bemanningsbyråer i alle bransjer i hele landet.
yngvil@lomedia.no
Mange av de innleide arbeiderne som bemanningsbyråer er østeuropeere som er «fast ansatt» i bemanningsbyråer. De kalles fast ansatt, men ofte får de ikke lønn mellom oppdragene. Innleide arbeidere fra bemanningsselskaper er også blant dem som er mest utsatt for ulykker på jobben.
På under en uke har tre partier på venstresiden fremmet tre ulike forslag til hvordan myndighetene kan stoppe bruken av løsarbeidere i byggebransjen i Oslofjord-området.
• Disse ti grafene viser Forskjells-Norge
Rødts forslag
Oslo Bygningsarbeiderforening er glad for forslagene som tikker inn.
Rødts forslag går ut på å innføre et midlertidig forbud mot innleie av bygningsarbeidere fra bemanningsbyråer i Oslofjord-området nå, akkurat slik foreningen selv krever, og går til politisk streik for på onsdag.
– Det er akutt og derfor ber vi om at myndighetene nå innfører et midlertidig forbud mot innleie i bygningsbransjen i Oslo-fjordområdet, sier Petter Vellesen som leder foreningen.
Det er fullt mulig å innføre et slikt forbud, hvis regjeringen vil. Loven åpner nemlig for «å forby innleie av visse arbeidstakergrupper eller på visse områder når viktige samfunnshensyn tilsier det». Det innebærer at Arbeids- og sosialdepartementet innfører en forskrift, som ikke må behandles i Stortinget.
• Følg oss på Facebook
SVs forslag
SV legger fram sitt forslag i dag. Partiet vil ha et generelt forbud mot bemanningsbyråer i alle bransjer i hele landet. Forbudet skal ikke gjelde for det som er reelle vikariater ved sykdom eller permisjoner, opplyser SV-nestleder Kirsti Bergstø.
– Reelle vikarbehov kan fremdeles formidles av vikarbyrå, sier Bergstø til FriFagbevegelse.
Aps forslag
Arbeiderpartiet fremmet forrige uke flere forslag som omhandler bemanningsbransjen. De vil at regjeringen utreder med sikte på å innføre et forbud mot innleie begrenset til enten de geografisk sett mest utsatte stedene eller begrenset til de mest utsatte bransjene.
Høyre sier nei til forbud
Men regjeringen vil ikke. Arbeidsminister Anniken Hauglie erkjenner at det er et problem i enkelte bransjer, men mener et forbud «er feil vei å gå», sa hun i spørretimen i Stortinget forrige uke. Da viste hun også til at regjeringen i sommer la fram tre forslag for bedre regulering av bruken av midlertidige ansatte.
Arbeidsministeren har brukt statistikk for hele landet og for alle bransjer i uttalelser om innleide arbeidere. Da er omfanget bare 1-2 prosent av hele arbeidsstyrken.
Fagbevegelsen har gjort undersøkelser på byggeplasser i Oslofjord-området som viser at en så stor andel som 40 prosent av arbeiderne de møtte var innleide arbeidere. Nesten alle disse - ni av ti – var leid ut av bemanningsbyråer.
• Les flere saker om fagbevegelsen, arbeidsliv og politikk på vår forside
Senterpartiet støtter Ap og Rødts forslag
Senterpartiet støtter forslagene fra Ap og Rødt. Arbeidspolitisk talsperson i partiet, Per Olaf Lundteigen, har ennå ikke lest forslaget fra SV som først fremmes i dag.
– Ansettelse i bemanningselskaper er den mest utrygge ansettelseformen. Du har ingen trygghet når det gjelder inntekt, sier Lundteigen til FriFagbevegelse.
– Det er mye oppmerksomhet rundt midlertidige ansettelser, og det er Sp helt enig i, sier han og understreker:
– Det er enda mer alvorlig med bemanningsselskaper, mener Lundteigen.
Hva mener KrF?
Jokeren i kabalen er Kristelig Folkeparti som kan vippe hele saken i rødgrønn retning. Partiet er ikke lenger bundet av noen samarbeidsavtale med de borgerlige regjeringspartiene, som gir de rødgrønne håp.
– Vi har imidlertid ikke tatt endelig stilling til forslagene, så det er litt for tidlig å gi noen kommentar, sier Mona Høvset, kommunikasjonssjef i KrF.
Når det kommer lignende forslag fra ulike partier om samme sak, er det vanlig at de behandles samtidig i den aktuelle komiteen, i dette tilfellet Arbeids- og sosialkomiteen.
MER OM STREIKEN 15/11:
• Rødt krever forbud mot innleie av bygningsarbeidere
• Ap vil utrede forbud mot innleie og styrke Arbeidstilsynet
• Arbeidsministeren stenger døra for innleieforbud
• Varsler streik mot innleie i byggebransjen: – Nok er nok
• NHO aksepterer den politiske streiken mot bemanningsbyråene
Mest lest
LO og NHO har sammen utredet en «reformert AFP», og LO ønsker at denne skal bli del av et samordnet tariffoppgjør til våren. Men innad i LO har det vært svært ulike syn på forslagene som er lagt fram - og nå begynner tiden å renne ut.
Tormod Ytrehus
Pensjonsordning kan snart forsvinne: Dette handler AFP-striden om
Seks dekk fra en Boeing 737 var stablet på en pall og veltet da Roy Grindstrand skadet seg på jobben.
Jonas Fagereng Jacobsen
Navs klagefrist ble for kort for Roy. Nå kan den bli enda kortere
Martin Guttormsen Slørdal
Ny pensjon kan svekke Norges sikkerhet: Fire av ti i Forsvaret vil slutte
Det er kun 1.200 meter mellom bebyggelsen og den nærmeste vindmølla i Havøysund. Likevel har det vært lite protester mot vindparken.
Håvard Sæbø
Oppgitt ordfører: – Man kan jo lure hva staten har tenkt å bruke Finnmark til
– Nå kommer vi med vårt krav, der vi ivaretar våre medlemmers utfordringer og muligheter, sier forbundsleder Jørn Eggum.
Håvard Sæbø
AFP har skapt storkonflikt mellom LO-forbund. Her er Fellesforbundets løsning
Merethe Solberg er bekymret for at flere ikke vil klare seg gjennom alle krisene med pandemi, dyrtid og rentehevinger.
Erlend Angelo
Renta øker igjen: – Folk går fra den ene krisa til den andre
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
Erlend Angelo
Tordis gleder seg fortsatt til å gå på jobb etter 47 år. Her er hemmeligheten
Køen ble lang for å sikre seg en pose mat.
Tom Vestreng, Dagsavisen
Krisa øker ved Fattighuset: – Rundt 100 må gå tomhendt hjem
Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)
Alf Ragnar Olsen
Sjåførene i Posten frykter dårligere betingelser og lavere lønn
Nav må ta utgangspunkt i at mottakeren ikke kjenner reglene og heller ikke enkelt kan forstå juridiske tekster, mener sivilombud Hanne Harlem.
Hanna Skotheim
Nav begrunner avslag for dårlig, mener Sivilombudet
Jan-Erik Østlie
Ap-topp: – Vanlige folk har også to biler, hus og gode liv. Det er ikke alle som strever
GOD STEMNING: ... på kokeriet. Der det visstnok ikke jobba så mange damer, men Marit Lovise Hanekam (til venstre) og Renate Øvstetun Tungen smilte i alle fall bredt!
Erlend Angelo
Den tradisjonsrike norske familiebedriften skal lære amerikanerne å drikke saft
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Jøran Grønstad
Erling Braut Haaland er første fotballspiller på lista over Norges rikeste
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
Det tok lang tid før Hilde Abigael Bergersen aksepterte at hun var døv, men selvtilliten blir stadig bedre. Arbeidsplassen hennes får mye av fortjenesten for det.
Hanna Skotheim
Da døve Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
FORSVARSVERK: På hver side av buret settes et gjerde av aluminiumsrør ned i Skallelva. Rørene står løst slik at de kan gli ned og tette åpninger som oppstår når pukkellaks og vannstrømmer graver i steinbunnen.
Kolbjørn Rushfeldt
Fengselsbur fra Vadsø fengsel fanget 40.000 pukkellaks
Kronikk
Det som virkelig kjennetegner en god tillitsvalgt, er evnen til å gjøre andre gode, skriver Ole Roger Berg.
Leif Martin Kirknes