JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

LO-lederkandidat

En sommerjobb satte kursen for Kine Asper Vistnes

Hennes egentlige plan var å jobbe i landbruket. Nå kan hun bli LO-leder.
Kine Asper Vistnes kan velges som ny LO-leder under kongressen denne uka.

Kine Asper Vistnes kan velges som ny LO-leder under kongressen denne uka.

Håvard Sæbø

Saken oppsummert

cathrine@lomedia.no

48 år gamle Kine Asper Vistnes er nestleder i Fellesforbundet, det største LO-forbundet i privat sektor.

Hun skulle etter planen ta over selve ledervervet i forbundet etter Jørn Eggum. Men da han trakk sitt kandidatur uka før LO-kongressen, takket Vistnes til slutt ja til å stille som mulig LO-leder, selv om hun først slo det fra seg.

Kine Asper Vistnes

Kandidat til å bli LO-leder

Nestleder i Fellesforbundet

Bor på Tjøtta i Nordland

Medlem i Arbeiderpartiet

Sommerjobb satte kursen

Planene til Vistnes har endret seg tidligere i livet, også. Da hun var 16 år gammel, tok hun landbruksskolen på videregående, og skulle egentlig bli avløser i landbruket.

Isteden startet det som skulle vise seg å bli veien mot kandidaturet til en av landets mektigste posisjoner.

Det skjedde da hun fikk sommerjobb ved kabelfabrikken Nexans på Langhus sør for Oslo.

Der ble Vistnes etter hvert lokal tillitsvalgt, og senere ble hun ansatt som organisasjonsarbeider i Fellesforbundets avdeling 1.

Historisk kvinne i mannsdominert forbund

I 2008 ble hun leder for avdeling 1, som andre kvinne i historien. Vistnes steg så i gradene i Fellesforbundet. I 2013 ble hun valgt til forbundssekretær, og fra da av var hun en del av den sentrale ledelsen i forbundet.

Mannsdominerte Fellesforbundet fikk for første gang en kvinnelig nestleder i Kine Asper Vistnes i 2022. Hun ble valgt inn i toppledelsen etter at Steinar Krogstad ble nestleder i LO under forrige LO-kongress.

– At jeg er første kvinne i vervet har jeg ikke tenkt så mye på. Jeg er jo bare meg, sa Kine Asper Vistnes i et intervju med Magasinet for Fagorganiserte etter at hun ble nestleder.

– Det er jo gamle gråhårede gubber som har gitt meg en dytt i ryggen hele veien. De har gitt meg muligheter og har hatt trua på at jeg ville greie det, sa hun videre.

Dersom hun hadde tatt over ledervervet etter Jørn Eggum, ville hun blitt Fellesforbundets første kvinnelige leder.

I 2022 ble Kine Asper Vistnes Fellesforbundets første kvinnelige nestleder.

I 2022 ble Kine Asper Vistnes Fellesforbundets første kvinnelige nestleder.

Eline Lønnå

Solid tariffkompetanse

Vistnes sin lange erfaring med tarifforhandlinger ble framhevet da tolv avdelingsledere i forbundet lanserte Vistnes som lederkandidat i Fellesforbundet i mars.

Vistnes har vært med på seks hovedoppgjør, og tre ganger sittet i det såkalte «engere utvalget». Dette er der de siste og viktige beslutningene som regel blir tatt i et lønnsoppgjør.

– Hun kan frontfaget ut og inn. Vi opplever også at hun reiser mye rundt og prater med folk og lytter til dem som har skoa på, og bringer deres perspektiver inn i forhandlingene, sa Richard Storevik til Magasinet for Fagorganiserte den gang.

Flyttet til Helgeland

Vistnes, som opprinnelig er fra Akershus, flyttet til Tjøtta i Nordland etter at hun giftet seg med Tommy Vistnes. Siden har hun ukependlet til kontoret i Oslo.

Vistnes har grønne fingre og dyrker grønnsaker i drivhuset sitt på på Tjøtta i Nordland.

Vistnes har grønne fingre og dyrker grønnsaker i drivhuset sitt på på Tjøtta i Nordland.

Hanne Kullerud Nielsen

Hjemme i Nordland får hun dyrket interessene sine for jakt og fiske, og ikke minst motorsykkelkjøring i skogen (enduro).

Vistnes har vært aktiv innen motorsporten siden hun var ung, selv om det har blitt mindre kjøring etter hvert. I 2016 vant hun terrengrittet Gotland Grand National.

Vistnes er medlem av Arbeiderpartiet, og står oppført som medlem av kommunestyret i Alstadhaug kommune.

Dersom Vistnes blir valgt av LO-kongressen, blir hun den fjerde kvinnelige LO-lederen på 2000-tallet. 

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver for tillitsvalgte i alle LO-forbund.

Les mer fra oss