Dette er en sak fra
LO Aktuelt
Vi skriver for tillitsvalgte i alle LO-forbund.
Les mer fra oss
Eling Weydahl har stått på stand på selveste julaften. Sammen med partikameratene bygger han Stjørdal Arbeiderparti fra gateplanet.
Det er lørdag formiddag. Det klirrer i kaffekopper, og praten går rundt et bord inne på kafeen til Hell catering i gågata i Stjørdal.
En Arbeiderparti-vimpel står godt plantet på midten av bordet. Det snakkes politikk, både lokale og nasjonale saker, men uten noen bestemt saksliste.
Erling Weydahl er organisasjonsarbeider i Fellesforbundet og kommunestyrekandidat for Arbeiderpartiet. De fleste rundt bordet har verv i fagbevegelsen og står også på lista til Stjørdal Arbeiderparti til det kommende kommunevalget.
Ap og fagbevegelsen er helt avhengig av hverandre, mener Weydahl.
– Vi sitter her fordi vi brenner for det fagligpolitiske samarbeidet mellom Ap og LO. Det er en grunnpilar for oss. Klarer vi ikke å mobilisere fagbevegelsen, taper Ap valget til høsten, sier Erling Weydahl.
– Ap og LO passer sammen som hånd i hanske. Greier ikke fagbevegelsen å få Ap opp, så får vi dårligere rettigheter i arbeidslivet, skyter partifelle John Arve Forbord inn.
Han er driftstekniker og vaktmester i Helse Nord-Trøndelag.
Hver lørdag siden 3. juli 2021 har Weydahl og Ap-medlemmene sittet på kafeen i Stjørdal sentrum. Det er 90 lørdager på rad.
I 2021 var de her på 1. juledag og i 2022 på julaften. Her skal Ap-laget i Stjørdal bygges. Det er også en sosial møteplass for medlemmene, og her kan «mannen og dama i gata» komme innom for å lufte sine frustrasjoner i hverdagen og i lokalpolitikken.
– Vi skal sitte her hver lørdag til etter kommunevalget til høsten. Vi skal mobilisere innbyggerne og vinne valget her i Stjørdal, sier Weydahl til LO-Aktuelt.
Lokalvalg: Arbeiderpartiet er nesten tilbake til 2019-nivå i ny kommunemåling
Erling Weydahl er mye ut på arbeidsplassene i Trøndelag der Fellesforbundet har medlemmer og potensielle medlemmer. Han kalles en duracellkanin av kameratene rundt bordet.
Jobben hans handler om å organisere flere arbeidstakerne og overbevise dem om å bli LO-medlemmer. Han merker at arbeidsfolk er frustrerte på Ap/Sp-regjeringen.
Weydahl mener at Ap har fått gjennomslag for mye i arbeidslivspolitikken og som er viktige saker for LO. Han nevner pensjon fra første krone som en viktig seier.
Dette har druknet i støyen om strømpriskrise, høye drivstoff- og matvarepriser, mener han.
Erling Weydahl har kontor på Folkets Hus i Trondheim. Mange fagforeningskamerater har fjernet seg fra Ap og gått over til Rødt, forteller han.
Weydahl har også fått spørsmål om ikke han skal bli Rødt-medlem. Det kommer aldri til å skje, sier Ap-veteranen
– Politikk handler om mer enn arbeidslivspolitikk. Rødt mangler en helhetlig politikk, og de kommer aldri til å bli et styrende parti. På venstresida er det bare Ap som er et styrende parti og som kan lede landet, mener Weydahl, men understreker at det er et godt samarbeid mellom Rødt og Ap i Trondheim.
Kommentar: «Flere sentrale folk i fagbevegelsen føler et sterkere slektskap til Rødt enn til Ap-leder Støre»
Inn på kafeen kommer Reidun Monstad gående med rullator. Hun har et langt arbeidsliv bak seg i administrasjonen i Forsvaret, og som NTL-medlem. Nå er 86-åringen frustrert.
Hun forteller at hun har søkt om leilighet på Stjørdal bosenter, og at hun har ventet på plass der i to år. Hun er kvalifisert for en plass, men pensjonisten blir fortalt av brukerkontoret i kommunen at det mangler både personell og penger til at hun får plass.
Brukerkontoret har oppfordret Monstad til å snakke med politikerne.
– Jeg vet ikke om Ap er de beste for meg, men jeg prøver dem nå og hører hva de har og si. Gudene vet om de hører på meg, sier pensjonisten.
John Arve Forbord sier at de ønsker at folk skal komme innom for å ta opp sine frustrasjoner.
– Det skal være lav terskel for ta opp hverdagsproblemer eller saker som kan tas opp i Arbeiderpartiet lokalt eller i kommunestyregruppa, sier Forbord.
LO i Stjørdal og Meråker har månedlige møter med Stjørdal Ap. Slik er det ikke over alt. Dette er en av de aktive samarbeidskomiteene mellom Ap og LO på lokalt plan.
– Da kan vi kjøre felles kampsaker. Vi samarbeider om politiske saker som vei, jernbane og kraftforsyning, forteller Forbord.
Det er Senterpartiet som har ordføreren i Stjørdalen nå. Det har ikke vært Ap-ordfører i byen på 24 år, opplyser Erling Weydahl om.
Organisasjonsarbeideren og resten av Stjørdal Arbeiderparti skal gjøre noe med det til høsten, har de bestemt seg for. Erling Weydahl har imidlertid kjent på frustrasjon over eget parti.
– Arbeiderpartiet må komme seg ut og møte folk. Det er noen ganger for lang avstand mellom stortingspolitikerne og oss på grasrota, avslutter Erling Weydahl.