JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
27. oktober 2023 gikk verkstedarbeiderne ved ni Tesla-verksteder ut i streik.

27. oktober 2023 gikk verkstedarbeiderne ved ni Tesla-verksteder ut i streik.

Martin Guttormsen Slørdal

Tariffavtale

Salget av Tesla stuper. Men streiken er nesten glemt

Streiken i Sverige er en kamp for langt flere enn de svenske Tesla-arbeiderne. Men noen støtte fra forbrukerne kan de ikke regne med.

Saken oppsummert

martin@lomedia.no

– Middelklassen i Norge og Sverige har glemt at de også er lønnstakere, sier svenske Arturo Vasquez fra IF Metall.

I Sverige ruller Tesla-streiken videre på 16. måneden. De streikende som er organisert i IF Metall, krever en tariffavtale som sikrer minstelønn, bedre pensjon og forsikringer, og medbestemmelse.

Tesla vil ikke undertegne så langt. Streiken er den lengste i svensk historie.

På ettårsdagen for streiken var LO-Aktuelt i Sverige og møtte de som streiker i Malmö.

STREIKEVAKT: Her er streiker Tesla-arbeiderne i Malmø høsten 2024.

STREIKEVAKT: Her er streiker Tesla-arbeiderne i Malmø høsten 2024.

Martin Guttormsen Slørdal

Arturo Vasquez er organisasjonsarbeider i IF Metall i Stockholms-området. Vi møtte han i slutten av januar på Trondheimskonferansen. Han har jobbet med Tesla-streiken fra dag én.

Vasquez sier at de streikende selvfølgelig savner arbeidet, men at de fortsatt er motiverte til å ta kampen for en tariffavtale.

– Jeg er ikke redd for at de skal gi opp. Det finnes kampvilje og det finnes kampkraft, sier han bestemt.

Arturo Vasquez er organisasjonsarbeider i IF Metall i Stockholm. Han er klar for å fortsette kampen og gir seg ikke før en tariffavtale en på plass.

Arturo Vasquez er organisasjonsarbeider i IF Metall i Stockholm. Han er klar for å fortsette kampen og gir seg ikke før en tariffavtale en på plass.

Martin Guttormsen Slørdal

Har ikke råd til å tape

Vasquez minner om at streiken i Sverige er en kamp for flere enn de svenske arbeiderne og det svenske arbeidslivet.

IF Metall og fagbevegelsen har ikke råd til å tape, mener han.

– Mitt budskap er at Tesla-streiken berører alle arbeidere. Taper vi dette, vil flere arbeidsgivere gjøre som Tesla. Nekte å skrive under på tariffavtale.

Dette vil spre seg som ild i tørt gress i Skandinavia og nedover på det europeiske kontinentet, mener han.

Tesla-streiken i Sverige

27. oktober 2023 gikk verkstedarbeiderne ved ni Tesla-verksteder ut i streik.

De er organisert i forbundet IF Metall.

Det har vært møter mellom TM Sweden AB (Tesla Sverige) og IF Metall som ikke har ført fram.

64 IF Metall-medlemmer på ni Tesla-verksteder er i streik i dag.

Musks sanne ansikt

Etter at Donald Trump ble innsatt som president i USA, har Tesla-grunnlegger Elon Musk blitt leder for den statlige effektiviseringsavdelingen DOGE.

Musk har blitt en av Trumps viktigste støttespillere. Han har gjentatte ganger vakt oppsikt med sin oppførsel.

Etter innsettelsesseremonien til Trump, gikk han på scenen og gjorde det mange oppfattet som en nazihilsen.

Han har også laget en videohilsen til et valgkampmøte for det tyske ytre høyre-partiet Alternative für Deutschland (AfD)

Organisasjonsarbeider Arturo Vasquez mener at det vi ser nå, er den sanne Elon Musk.

– Den Musk vi ser, er det sanne ansiktet til Musk. Han viser sitt syn på hvordan man behandler ansatte og mennesker. Det er en ideologi som er i strid med den nordiske modellen og hvordan vi samarbeider på arbeidsplassene våre, sier han.

Martin Guttormsen Slørdal

Hvis Tesla-streiken hadde utspilt seg på 70-tallet i Sverige, tror Arturo Vasquez at støtten til streiken i den svenske befolkningen hadde vært sterkere enn den er i dag.

– Middelklassen i Norge og Sverige har glemt at de også er lønnstakere. Blir det ikke tariffavtale i Tesla, kommer andre forbund også til å få det vanskeligere med å holde på sine tariffavtaler. Da kommer også middelklassen til å få dårligere vilkår på arbeidsplassene, sier han.

Tesla-skammen

Etter at Elon Musk ble en av Donald Trumps nærmeste støttespillere, har Tesla-eiere i Norge vært framme i media og sagt at nå er det farvel til denne elbilen.

I en Norstat-måling sier 80 prosent av de spurte at Elon Musk påvirker merkevaren Tesla negativt. Samtidig melder Financial Times at Tesla-salget stuper i Europa.

Avisen skriver at salget falt med 45 prosent sammenliknet med januar i fjor. Det ble solgt 9.900 Tesla-biler i Europa forrige måned.

Fredrik Hagen / NTB

Den folkekjære visesangeren Halvdan Sivertsen var en av de som var raskt ute med å kvitte seg med Teslaen etter at Trump, med Musk ved sin side, ble innsatt som president.

– Jeg har i protest byttet fra Tesla til en elbil bygd i Europa. Fikk tilfeldigvis nybilen samme dag som Musk gjorde nazihilsen, så det gjorde godt, fortalte Sivertsen til Avisa Nordland.

Kan ikke regne med forbrukerkreftene

Noen av de som nå kvitter seg med Teslaen, både i Norge og Sverige, har nok hørt om den langvarige streiken for tariffavtale i Tesla i Sverige. Burde ikke den også utløst en lignende boikott fra forbrukerne?

Karl-Fredrik Tangen, omdømme-ekspert og førstelektor ved Høyskolen Kristiania, forstår godt at Tesla-streiken ikke fører til det.

Han mener det er vanskelig å få spørsmål som handler om arbeidernes rettigheter, til å flytte seg til forbrukerpraksis.

– Fagbevegelsen kan ikke satse på at det er som forbrukere, folk blir deres allierte, sier han.

IKKE REGN MED FORBRUKERNE: Det mener førstelektor ved Høyskolen Kristiania Karl-Fredrik Tangen når det gjelder Tesla-streiken i Sverige.

IKKE REGN MED FORBRUKERNE: Det mener førstelektor ved Høyskolen Kristiania Karl-Fredrik Tangen når det gjelder Tesla-streiken i Sverige.

Privat

Han forteller om den amerikanske forfatteren Upton Sinclair som gikk undercover for å fortelle om de forferdelige arbeidsforholdene ved slakteriene i Chicago i 1906.

Det var ikke de grusomme forholdene for arbeiderne som gjorde mest inntrykk på leserne. Det var hvor uhygieniske pakkeforholdene i kjøttindustrien var.

Forbrukere risikerte å bli alvorlig syke av måten kjøttet ble pakket på.

– Arbeiderens rettigheter er ikke noe som påvirker Tesla-salget i noen grad. Når folk skal kjøpe noe, er det de nære temaene som blir viktigst. Trøbbel for en merkevare kan ofte vise seg i spørreundersøkelser, men vil stort sett bare i kort tid prege salgstall, sier Tangen. 

Karl-Fredrik Tangen viser også til at selv om vi vet at det er dårlige arbeidsforhold enkelte steder i klesindustrien, fortsetter vi å handle klær fra butikkene som selger disse klærne.

– Fagforeningene må i første rekke jobbe med folk som velgere og mot politikken, ikke mot folk som forbrukere og mot merkevarer, mener han.

Tangen sier at den fordømmelsen man ser av Tesla og Musk nå, er mer universell.

Engasjement for arbeiderrettigheter følger i stor grad et skille mellom høyre- og venstresiden i politikken i Norge, sier han.

– Fordømmelsen av Musks bidrag til dagens amerikanske politikk favner bredere. Men det er ikke gitt at dette gir noen langvarig effekt på merkevarer som kobles til Musk, tror Tangen.

Kontakt mellom partene

Ledelsen i Tesla Sverige med Jens Stark i spissen, og IF Metall møttes hos Medlingsinstitutet, tilsvarende den norske Riksmekleren, i april 2024. Samtalene førte ikke fram.

Det har også vært kontakt mellom partene etter dette.

Om det er den svenske arbeidsgiveren TM Sweden (Tesla Sverige) eller Tesla-styret i USA som sitter med nøkkelen til å undertegne en tariffavtale, er det delte meninger om.

Da LO-Aktuelt møtte IF Metall-medlem Jānis Kuzma på streikevakt i Malmö, var han tydelig i sitt syn på saken.

– Noen små avgjørelser blir tatt her eller hos Tesla Nederland. Men det er det amerikanske styret med Elon Musk som sitter på nøkkelen. Elon Musk sitter på andre siden av bordet, mener han.

MUSK HAR MAKT: Jānis Kuzma mener at Elon Musk sitter på makten som skal til for at Tesla skal undertegne en tariffavtale i Sverige

MUSK HAR MAKT: Jānis Kuzma mener at Elon Musk sitter på makten som skal til for at Tesla skal undertegne en tariffavtale i Sverige

Martin Guttormsen Slørdal

Streiken blir litt glemt

Vasquez sier at de i begynnelsen av streiken fikk mye støtte i den svenske befolkningen. Nå er den litt glemt, føler han.

– Det var mange som stilte seg bak og sa at dette var viktig. Så ble streiken glemt litt i offentligheten. Det er mange som har glemt at det er en streik som fortsatt pågår, sier organisasjonsarbeideren.

Arturo Vasquez forteller at ikke alle IF Metall-medlemmene står på streikevakt samtidig. Forbundet bruker ressurser på å utdanne dem.

De tilbys kurs i fagforeningsarbeid, og kurs og utdanning som skal styrke posisjonen deres på det svenske arbeidsmarkedet, opplyser Vasquez.

Tesla må oppdras

Vasquez sier at selv om IF Metall har penger nok til å streike i flere hundre år, håper han på en løsning i konflikten før sommeren.

Streiken handler ikke bare om å vinne, sier han. Den handler også om at Tesla skal forstå at de hvis de skal bli i Sverige, må de må følge svenske lover og regler.

– Det er den nordiske modellen som gjelder her. Arbeidsgiverne må undertegne tariffavtaler som skaper trygge arbeidsplasser. Det gir rettferdige konkurransevilkår med andre selskaper som driver med det samme og som også har tariffavtale, sier han.

Martin Guttormsen Slørdal

Dette er en sak fra

Vi skriver for tillitsvalgte i alle LO-forbund.

Les mer fra oss