Lønnsoppgjøret
Avistrykkere får forskuttering på pleiepenger
Lønnsoppgjøret ga bedre lønn og rettigheter ved videreutdanning. I tillegg får ansatte på avistrykkerier forskuttert pleiepenger.
Erlend Angelo
Saken oppsummert
eline@lomedia.no
– I dette lønnsoppgjøret har det aller viktigste vært lønnsøkning og bedre ordninger for kompetanseheving.
Det sier Fellesforbundets forhandlingsleder for avis, avistrykkerier og pakkerier, Kristin Gjestrum, etter at dette oppgjøret kom i havn uten mekling.
Fellesforbundet har 376 medlemmer på denne tariffavtalen, i bedrifter som Schibsted, Polaris, Amedia og Helthjem.
Økt lønn
Alle ansatte får et tillegg på 6,50 i timen fra 1. april i år. I tillegg er Fellesforbundet og Mediebedriftenes Landsforening blitt enige om at det skal gis et utjevningstillegg på 3.750 kroner per årsverk, og at minstelønnssatsene og skiftsatsene skal økes.
Gjestrum peker på at enigheten om at ansatte skal ha full lønn under utdanningspermisjon har vært viktig i dette oppgjøret.
Utvider retten til forskuttering
Denne tariffavtalen har allerede på plass retten til forskuttering av sykepenger, altså at bedriften betaler ut sykelønn i påvente av utbetalingene fra Nav. De har også full lønn under sykdom i seks måneder, samt forskuttering av foreldrepenger.
Nytt av året er imidlertid at arbeidsgiverne nå også forskutterer pleiepenger, etter modell av frontfaget.
Les mer: Dette oppnådde de i frontfaget
Frontfagsmodellen slår fat at retten til forskuttering gjelder i fire måneder, og at beløpet som skal forskutteres begrenser seg til det beløpet Nav refunderer.
Dette er en sak fra
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Nå: 0 stillingsannonser

