JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Tariff

Bilpleiere streiker for tariffavtale: – Strakk oss langt

Onsdag morgen startet streiken ved Andresen Karosseri på Ski. De ansatte krever tariffavtale – men bilpleiebedriften sier nei.
I STREIK: Fra venstre Erling Due, Oda Marita Sæland, Dan Ofosu og Fredrik Fjæran fra Andresen Karosseri.

I STREIK: Fra venstre Erling Due, Oda Marita Sæland, Dan Ofosu og Fredrik Fjæran fra Andresen Karosseri.

Harald Henmo

Saken oppsummert

harald.henmo@lomedia.no

– Jeg har vært optimist hele tiden, og våknet i dag med ønske om en melding om at avtalen var på plass, sa tillitsvalgt Oda Marita Sæland.

Men den gang ei – og dermed ble fire medlemmer av Fellesforbundet tatt ut i strek fra onsdag.

Ved oppstart var det fanemarkering der flere av forbundets avdelinger, samt LO i Follo, stilte opp i surt vær for å støtte de streikende.

Sæland stiller seg litt uforstående til at bedriften har vært så avvisende til å skrive under en tariffavtale med de ansatte.

– Vi mener jo at dette er bra for bedriften. Det er helt normalt i norsk arbeidsliv å ha tariffavtale, påpekte hun.

VINN-VINN: Tillitsvalgt Oda Marita Sæland mener det vil være bra for hele bedriften å få på plass en tariffavtale.

VINN-VINN: Tillitsvalgt Oda Marita Sæland mener det vil være bra for hele bedriften å få på plass en tariffavtale.

Harald Henmo

Les også: Bilbransjen er plaget av useriøse aktører: Nå går det mot lovpålagt minstelønn

Avtalen ligger i sekken

På fanemarkeringen var også Kateryna Bilokin fra Fellesforbundet Region Øst, som har vært sentral i forhandlingene.

– Nå er det opp til bedriften hva som skal skje. Vi føler vi strakk oss langt i forhandlingene, og kom med mange tilbud, sa hun.

– Og vi er veldig tilgjengelige dersom de vil snakke med oss. De vet hvor vi er, og jeg har med avtalen i sekken.

Forbundet delte også ut en løpeseddel, der de påpeker at Andresen Karosseri er et unntak i bilbransjen.

I området rundt har både Toyota, Bilia og Møller Bil tariffavtale.

Og det er det eneste som mangler på Andresen Karosseri, ifølge Sæland.

– Vi trives veldig godt på jobben, og elsker det vi driver med. Og vi har allerede lønn over minstelønnen i tariffen og generelt greie vilkår.

– Det som vil være nytt med en tariffavtale er at vi får AFP, altså avtalefestet pensjon, kollektiv lønnsdannelse og reell medbestemmelse, sa hun.

Fellesforbundet: «Rutine»

Fellesforbundet sentralt har sendt ut en pressemelding, der forbundssekretær Steffen Høiland også er oppgitt over bedriftens steile motstand.

– Det er rutine hos oss å kreve tariffavtale når de ansatte er blitt medlemmer, sier han i pressemeldingen.

– Normalt går dette greit, men Andresen Karosseri vil ikke imøtekomme kravet om tariffavtale. Dette er ikke noe som kommer utenfra – dette er krav som kommer fra de ansatte selv.

Høiland oppfordrer bedriften til å signere tariffavtalen, «slik at både bedriften og våre medlemmer kan bruke tiden å sikre god drift, medbestemmelse og trygge lønns- og arbeidsvilkår for de ansatte». 

Andresen Karosseri hadde onsdag ettermiddag ikke svart på våre henvendelser.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss