ÅTVARING: Tillitsvald Atle Forfang Rostad fekk skriftleg åtvaring frå arbeidsgivaren etter å ha stukke seg fram i kampen mot ulovleg innleige og likebehandling av innleigde til ISO-bedrifta Kaefer Energy.
Erlend Angelo
Kaefer Energy:
Fleire hundre har signert opprop mot trakassering av tillitsvald
Støtteerklæringane renn inn. – Eit angrep på ein av oss er eit angrep på alle, er den klare meldinga frå fagforeiningar landet rundt.
tormod@lomedia.no
Tillitsvald Atle Forfang Rostad fekk i november ei skriftleg åtvaring frå arbeidsgivaren Kaefer Energy.
Rostad har stukke seg fram i kampen mot ulovleg innleige i Kaefer og manglande likebehandling av innleigde til ISO-bedrifta.
Skriftleg åtvaring er det nærmaste ein tilsett kjem oppseiing.
Den eine påståtte grunnen til åtvaringa er kjøp av eit par vernesko på bedrifta si rekning. Den andre er at Rostad ikkje stilte på jobb etter å ha varsla om at han skulle delta på møte i fagforeininga.
– Vi i klubben meiner at bedrifta konstruerer åtvaringar for å kue og teie ein brysam tillitsvald, og til å konstruere ei oppseiingssak, heiter det i eit opprop signert Atle Dahl og Kaefer-klubben.
Hovudkravet i oppropet er at bedrifta trekker åtvaringa og beklagar.
Bakgrunn: – Aldri kjekt å bli herja med berre fordi nokon vil demonstrere kva makt dei har
– Trekk åtvaringa no!
Oppropet har i skrivande stund i overkant av 400 signaturar. Mange av støtteerklæringane kjem frå tillitsvalde og fagforeiningsleiarar i Fellesforbundet landet rundt:
– Eit angrep på ein av oss er et angrep på oss alle, meiner Stian Sagvold, leiar i Innherred Fagforening som organiserer verftsarbeidarane på Aker Verdal.
– Tillitsvalde skal gjere jobben sin utan frykt for sanksjonar og gjengjelding, er meldinga frå Alexander Hopland-Wøien, leiar i Tømrer og Byggfagforeningen i Oslo.
– Stå på Atle og Jens! Vi er mange som støttar dykk, er meldinga frå Ann Kristin Sletvold, hovudtillitsvald i Thon Hotels, til Rostad og klubbleiar Hermansson.
Innleige frå bemanningsselskap: Tilsyn fann storstilt ulovleg innleige. Klubben håpar bedrifta endeleg skjerpar seg
– Det er alvorleg at bedrifta ikkje lar ein tillitsvald få utføre jobben han er vald til å gjere. Trekk åtvaringa no! krev Kristin Mulleng Sezer, leiar i Oslo Grafiske Fagforening.
– Støtt tillitsvalde som tar kampen! Kjemp mot forsøk på fagforeiningsknusing! er oppfordringa frå Joachim Espe, leiar i Bygningsarbeidernes fagforening i Oslo.
Andre som har signert er Inger Kristin Byberg, konserntillitsvald i cateringselskapet SSP. Det same har Christoffer Heggholmen, hovudtillitsvald for bilmekanikarane i Bertel O. Steen i Bergen og nestleiar i Fellesforbundet avdeling 5. André Simonsen, klubbleiar i ISO-bedrifta Beerenberg, stiller seg også bak oppropet.
Manglande likebehandling: Innleigde Isaac fekk ikkje lønna han hadde krav på. Storstilt lønnstjuveri og grov forakt for lover og reglar, meiner tillitsvald
Ikkje einig
HR-direktør Torbjørn Jensen har tidlegare skrive til Magasinet for fagorganiserte at han ikkje kan kommentere personalsaker, men avviser at Kaefer har gitt noko åtvaring på grunn av ei rolle eller arbeid som tillitsvald.
Mest lest
– Jeg ønsker ikke å bli rik på en forsikring. Alt jeg håper på nå er å få nedbetalt gjeld, forteller Rune Sundmoen som er et av ofrene i Alpha-saken.
Martin Guttormsen Slørdal
300 yrkesskadde nordmenn rammes av hull i loven. Rune har venta i 13 år
Hanna Skotheim
Foreslår nye regler: Flere kan gå glipp av Nav-penger
Jørn Teigen har jakt som sin hobby. Uten ekstrajobben hadde det ikke blitt like mange opplevelser i naturen.
Privat
Jørn var lei av å ha dårlig råd. Nå jobber han ekstra og jakter egen mat
– Om jeg noen gang klarer å slippe tankene: «Gir jeg barna det de trenger? Er det bra nok?». Det tviler jeg dessverre på, sier småbarnsmoren. Fortvilet forsøker hun å skaffe det helt nødvendige av mat og klær til sine fire barn.
Tomm Pentz Pedersen
«Silje» (42): – Jeg bruker strøm kun i ukene barna er hos meg
Sjåførene frykter det betyr at de må utføre samme jobb, på dårligere betingelser og lavere lønn. (Illustrasjonsfoto)
Alf Ragnar Olsen
Sjåførene i Posten frykter lavere lønn for samme jobb
Richard Storevik i Fellesforbundet krever at bankene – i de vanskelige tidene som er nå – ikke øker utlånsrenten ytterligere etter Norges Banks siste renteheving.
Roy Ervin Solstad
Fagforeningsleder åpner for bankboikott etter renteheving
Petter Sørnæs / Posten
Eldre fikk tilbud om praktisk hjelp fra Posten. Nå kan tjenestene bli landsomfattende
Avtroppende fylkesordfører i Trøndelag, Tore O. Sandvik mener Senterpartiet har solgt politikken sin for å få vervet som fylkesordfører.
Jan-Erik Østlie
Senterpartiet forlater venstresiden: Stor skuffelse i Arbeiderpartiet
I mai 1908 ble det tatt en prøvetur mellom Molde og Batnfjordsøra i det som ble den første norske rutebilen. Bilen var fransk av merket «Unic», og det er rutebileier Johan Aarøe som sitter bak rattet.
Erik J. Birkeland/Norsk Teknisk Museum
Denne bilen startet Norges eldste bilrute. Nå går det 18 avganger om dagen her
GOD STEMNING: ... på kokeriet. Der det visstnok ikke jobba så mange damer, men Marit Lovise Hanekam (til venstre) og Renate Øvstetun Tungen smilte i alle fall bredt!
Erlend Angelo
Den tradisjonsrike norske familiebedriften skal lære amerikanerne å drikke saft
Brian Cliff Olguin
14 ting må du passe på når jobben skal kutte stillinger
Sina Hennig og Robin Bull Kulseth studerer sosialt arbeid og har fått boka «Vi fattigfolk» av Anna-Sabina Soggiu. På torsdag var de på bokbad med forfatteren.
Jonas Fagereng Jacobsen
Kan Robin fra Oslos vestkant forstå fattigdom?
Den svenske regjeringen mener loven er nødvendig for å få kontroll på det de mener er et økende antall papirløse i Sverige. (Arkivbilde)
Linn Cathrin Olsen / NTB
Frykter en ny «angiverlov» vil rasere tilliten i samfunnet
SAMSTEMTE: Richard Storevik i Fellesforbundet vil åpne for strengere regulering av bankene. Det er noe Andreas Sjalg Unneland i SV kan stille seg bak.
Roy Ervin Solstad og Terje Pedersen / NTB
Fagforeningsleder vil ha oppgjør med grådige banker. Nå får han støtte
Fra 1. april i år ble det helt forbudt å bruke innleid arbeidskraft for byggebransjen i Oslo, Viken og Vestfold.
Tormod Ytrehus
Forbud mot innleie skal gi flere fast jobb. Sånn har det ikke gått
Joe Biden avla streikende bilarbeidere et historisk besøk i Michigan tirsdag. Aldri før har en president fysisk møtt opp for å vise sin støtte til streikende i USA.
Evan Vucci / AP / NTB
For første gang stiller en amerikansk president opp for streikende
Han har vært medlem, tillitsvalgt og leder i E-verkenes fagforening Vestland i to perioder fra 1977 og fram til i dag, altså i 46 år. Arild Horsevik reagerer blant annet på kraftgiganten Evinys opptreden i forbindelse med nedbemanningene i konsernet.
Leif Martin Kirknes
Arild syns kraftgiganten oppfører seg skammelig overfor sine ansatte
NYE FARGER: Det nye tøyet som er tilpasset kroppen bedre, rulles nå ut i Norge. Fargene er endret for å være mer synlig i trafikken.
Pressefoto: Hans Fredrik Asbjørnsen/Hydro
De tillitsvalgte vant fram: Hydro tilpasser klærne til kroppen
Hverdagen til Bergersen består av flere hjelpeapparat. På hodet har hun satt inn et CI-apparat som hjelper henne med å oppfatte lyder og foran henne på bordet ligger en høyttaler som hun bruker når hun skal snakke med folk på telefonen.
Hanna Skotheim
Da Hilde ble ansatt, var flere skeptiske
Flere i de mest utsatte samfunnsgruppene må droppe måltider på grunn av pengemangel, viser Sifo-rapporten.
Foto: Gorm Kallestad / NTB