Dette er en sak fra
Magasinet for fagorgansierte
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Les mer fra oss
Lønnsoppgjøret
Nok en bransje har avtalt at arbeidsgiver skal forskuttere sykelønna, etter at miljøbedriftene i Norsk Industri og Fellesforbundet ble enige.
Mens streiken i hotell og restaurantbransjen er inne i sin femte uke, er det flere andre som får på plass de to viktigste kravene i årets tariffoppgjør:
Reallønnsvekst og forskuttering av sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger.
I dag kom Fellesforbundet og Norsk Industri til enighet, og nå kan også ansatte i bedrifter som Norsk Gjenvinning, Ragn Sells og Østbø slippe å vente på at Nav utbetaler sykepenger.
– Vi har fått på plass forskuttering etter samme modell som frontfaget. Dette var veldig viktig for delegasjonen å få inn i avtalen, sier forhandlingsleder Bjørn Anders Jonassen.
Dette var resultatet i frontfaget: Forskuttering og lønnsvekst
Dermed fortsetter arbeidsgiverforeningen Norsk Industri å komme til enighet med arbeidstakerne om forskuttering. I tillegg til i frontfaget, oppnådde også treforedlingsindustrien å få forskuttering inn i sin tariffavtale.
Resultatet fra frontfaget betyr forskuttering i fire måneder, og at bedriften forskutterer det samme beløpet som en ville fått direkte fra Nav.
Også byggebransjen og byggeindustrien har fått inn forskuttering av sykepenger i sine tariffavtaler, etter mekling med NHO Byggenæringen.
Her kan du se hvilke NHO-foreninger som har sagt ja til forskuttering og hvilke som har sagt nei:
Jonassen roser motparten i Norsk Industri for god dialog og forståelse for kravet om forskuttering.
– De foreningene som ikke går med på dette kan ikke ha forstått kravet. Det virker som full krisemaksimering i møte med et rettferdig krav, sier han.
Oppgjøret i miljøbedriftene ga også økonomisk uttelling.
Alle får 6,50 i timen i økt timelønn, i tillegg til et det gis et lavlønnstillegg på 4 kroner. Dette er det samme som ble gitt i frontfaget.
I tillegg øker fagbrevtillegget med 3 kroner timen, fra 14 til 17 kroner.