JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Tesla-konflikten

Norske elektrikere anklages for streikebryteri i Sverige

Elektrikerförbundet politianmelder Abildsø Elektriske AS for brudd på svensk el-lovgivning i forbindelse med arbeid på et nytt Tesla-verksted i Kalmar.
Abildsø Elektriske har kontorer ved Skullerudparken i Oslo.

Abildsø Elektriske har kontorer ved Skullerudparken i Oslo.

Leif Martin Kirknes

Saken oppsummert

knut.viggen@lomedia.no

Den snart to år lange Tesla-streiken i Sverige der arbeidere ved svenske Tesla-verksteder streiker for tariffavtale, får nå ringvirkninger også for et norsk selskap som har utført arbeid på Teslas nye verksted i Kalmar.

Det svenske elektrikerforbundet sendte onsdag ut en pressemelding i forbindelse med at de politianmelder det norske selskapet Abildsø Elektriske AS for brudd på svensk el-lovgivning. Forbundet har kontaktet både det svenske Arbetsmiljöverket og det svenske Skatteverket.

Siden mars i 2024 har det svenske elektrikerforbundet nektet å utføre elinstallasjonsarbeid på Teslas nye bygg i Kalmar.

Daglig leder i Abildsø Elektriske AS sier til Nettverk at de foreløpig ikke har sett noen anmeldelse og at de var ukjent med konflikten.

Selskapet avsluttet arbeidet og sendte hjem sine to arbeidere etter å ha blitt oppmerksomme på saken.

Se hele svaret fra firmaet lenger ned i saken.

– Unngår streiken

Det svenske elektrikerforbundet mener Tesla nå prøver å unngå streiken ved å ta inn streikebrytende arbeidere fra Norge.

– Selskapet er ikke registrert i Sverige, og har ikke tillatelse til å utføre elinstallasjoner og montørene er ikke registrert i Arbetsmiljöverkets utstasjoneringsregister, skriver David Fernhed, ombudsmann for Elektrikerförbundet i Kalmar.

I pressemeldingen skriver forbundet at selskap som skal utføre el-installasjon i Sverige bør være registrert for F-skatt for å kunne ta betalt fra sine kunder.

– Selskap som skal utføre el-installasjoner skal være godkjent av Elsäkerhetsverket og det skal være et registrert egenkontrollprogram for å få lov til å utføre el-installasjoner, skriver Fernhed.

– Ekkelt med streikebrytere

Ulovlige el-installasjoner kan bety bøter eller i grove tilfeller fengsel. Arbetsmiljöverket kan idømme sanksjoner for brudd mot ustasjoneringsdirektivet. Ved alvorlige tilfeller av skattefusk kan det idømmes fengselsstraff, heter det i pressemeldingen.

Det svenske forbundet har tatt ut anleggsplassen i Kalmar i sympati med fagforbundet IF Metalls forsøk på å inngå tariffavtale med Tesla i Sverige.

– De fleste større elbedrifter i Kalmar har valgt å ikke utføre jobb på anlegget, så det føles ekkelt at de tar inn streikebrytere fra utlandet, fortsetter David Fernhed.

– Jeg ville ikke ha våget meg bak gjerdene for å prøvekjøre noen biler. Hvis de slurver slik med registreringen, hvordan ser da installasjonene ut og hvem tar ansvar for dem som eventuelt får strømstøt, spør Fernhed.

– Ikke kjent med konflikten

Abildsø Elektriske AS er medlem av NHO Elektro, men har ingen medlemmer i EL og IT Forbundet og ingen tariffavtale.

Daglig leder i selskapet, Stig Hultgreen Karlsen, sier de ikke har mottatt noen anmeldelse og derfor har vanskeligheter med å kommentere denne.

Han bekrefter imidlertid at selskapet har fått en bestilling på en jobb fra deres kunde og har akseptert og planlagt denne.

– Vi er ikke kjent med noen konflikt. Ingen i Sverige verken fagforeninger, streikevakter eller andre har så langt kontaktet oss eller på noen måte informert om streik, skriver Karlsen i en e-post til Nettverk.

– Det var kun en journalist i SVT som stilte noen spørsmål i går. Etter det og i samråd med vår kunde avsluttet vi i påvente av avklaringer rundt dette. Begge gutta som var der reiste hjem i går kveld. Vi ønsket ikke å provosere noen, skriver selskapets daglige leder.

Han skriver videre at beskyldninger om skattefusk høres helt uhyrlig og svært desperat ut.

– Vi har alltid betalt våre skatter og avgifter i tide. Vi har hatt autorisasjon for el-arbeid i Sverige siden 2014, skriver Karlsen.

Han skriver også at det ikke er utført el-arbeider på prosjektet i Kalmar, kun demontering av strømløst anlegg.

Bakgrunn: Riksmekleren i Sverige gir opp Tesla-streiken

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.

Les mer fra oss