JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Jernbane

Meråkerbanen i Trøndelag skal ikke ut på anbud

Togtilbud til SJ Norge fortsetter som planlagt til 2028
SJ Norge skal fortsette å kjøre tog på Meråkerbanen ut anbudsperioden.

SJ Norge skal fortsette å kjøre tog på Meråkerbanen ut anbudsperioden.

Merete Jansen

Saken oppsummert

morten@lomedia.no

Jernbanedirektoratet har besluttet at dagens togtilbud med SJ Norge med to daglige avganger hver vei mellom Trondheim og Storlien videreføres.

Dermed kan de ansatte i SJ puste lettet ut. Alternativet med å ta Meråkerbanen ut av anbudet i Trafikkpakke 2, og gi det til et annet selskap, er lagt bort.

– Dette var en stor lettelse for oss i SJ Norge. Nå ser vi framover og vi vil fortsette å jobbe for et bedre togtilbud mellom Trondheim og Stockholm, sier Erle Arnesen, hovedtillitsvalgt for Norsk Jernbaneforbund (NJF) i SJ norge. 

I år blir Meråkerbanen elektrifisert. Jernbanedirektoratet skriver at de derfor har vurdert mulighetene for forbedringer i togtilbudet.

«I prosessen har vi hatt dialog med Trafikverket, som har ansvaret for kjøp av fjerntogtilbudet i Sverige, og Norrtåg som har ansvaret for kjøp av regiontogtjenester i Midt-Sverige og togoperatører.»

Blant annet har de sett på muligheten for togruter mot Östersund og Stockholm.

«Dialogen med togoperatørene viser også at et fjerntogtilbud blir for dyrt å gjennomføre i forhold til det forventede markedspotensialet.», skriver direktoratet.

Direktoratet velger heller gjøre endringer i måten SJ Norge disponerer materiellet de har tilgjengelig.

«Vi har informert SJ Norge om at bimodale type 76-tog skal omdisponeres til Meråkerbanen for å erstatte de dieselbaserte type 93-togene som kjører på banen i dag.»

SJ Norges 76-tog trafikkerer i stor grad strekningen Støren-Steinkjer.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om de ansatte i alle deler av jernbanen og busstransport.

Les mer fra oss