JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Nektes de samme rettighetene som kollegaene i SSB: – Vi er skuffet og lei oss

I fjor søkte intervjuerne om bli fullverdige statsansatte, slik som alle de andre i SSB. Det får de ikke.
PÅ VEG: Hovedtillitsvalgt i NTL SSB, Dag Roll-Hansen, og tillitsvalgt for intervjuerne, Finn Johnsrud, fikk gjennom en viktig seier i forhandlingene om overenskomsten. Likevel er det statsansettelse som er på toppen av ønskelista.

PÅ VEG: Hovedtillitsvalgt i NTL SSB, Dag Roll-Hansen, og tillitsvalgt for intervjuerne, Finn Johnsrud, fikk gjennom en viktig seier i forhandlingene om overenskomsten. Likevel er det statsansettelse som er på toppen av ønskelista.

Guro Gulstuen Nordhagen

Saken oppsummert

guro@lomedia.no

På slutten av året kom avslaget fra Finansdepartementet.

– Vi er skuffet og lei oss, og føler at ledelsen ikke vil ha oss inn i varmen, sier Finn Johnsrud.

68-åringen er tillitsvalgt blant mer enn 100 intervjuere, som alle fortsatt er utelatt fra statsansatteloven.

Bakgrunn: Finn og Jo Thomas har dårligere lønn og rettigheter enn andre i SSB

Sterk uenighet

Med en egen overenskomst, faller intervjuerne utenom hovedtariffavtalen i staten og har ikke de samme rettighetene som andre på den statlige arbeidsplassen.

Statsansatteloven har nemlig en rekke unntak. Blant annet intervjuere i SSB.

Finn Johnsrud mener at arbeidsoppgavene har endret seg såpass de siste 20 årene at det ikke lenger finnes noen særskilt grunn for at de fortsatt skal være unntatt loven.

Det mener derimot ikke SSB og Finansdepartementet.

«Oppsummert mener SSB at det fortsatt foreligger relevante og saklige grunner for å opprettholde dagens langvarige praksis.» skriver departementet i sitt svarbrev.

Deres vurdering er at intervjuarbeidet fortsatt skiller seg klart fra annet arbeid i SSB.

Herunder beskrives det blant annet at intervjuere ikke trenger formell utdannelse som de andre i SSB og at arbeidsoppgavene i hovedsak er de samme som for 40 år siden.

Ingen heltidsansatte

Intervjuerne i SSBs arbeid har endret seg tydelig fra å være personlige intervjuer gjennom hjemmebesøk til å bestå av å ringe til folk og gjøre telefonintervju.

Dette har ført til at det er mange færre intervjuere som kun jobber hjemmefra. De fleste sitter i kontorlokalene i Oslo og på Kongsvinger.

SSB mener at intervjuoppgavene i forbindelse med dette fortsatt er de samme.

Intervjuerne er som hovedregel ansatt i stillinger på enten 27 eller 38 prosent, tilsvarende 500 og 700 timer i året.

Mange er studenter, eldre eller folk som har dette som en deltidsjobb. Ingen er satt opp til å jobbe lørdag og søndag, og de har ikke arbeidsplikt i helga.

Lønna beregnes etter Statens lønnsregulativ, der de regnes som førstesekretærer.

Vaktene er primært på sein ettermiddag og kveld, med kveldstillegg.

PÅ VEG: Hovedtillitsvalgt i NTL SSB, Dag Roll-Hansen, og tillitsvalgt for intervjuerne, Finn Johnsrud, fikk gjennom en viktig seier i forhandlingene om overenskomsten. Likevel er det statsansettelse som er på toppen av ønskelista.

PÅ VEG: Hovedtillitsvalgt i NTL SSB, Dag Roll-Hansen, og tillitsvalgt for intervjuerne, Finn Johnsrud, fikk gjennom en viktig seier i forhandlingene om overenskomsten. Likevel er det statsansettelse som er på toppen av ønskelista.

Guro Gulstuen Nordhagen

Gir seg ikke

Norsk Tjenestemannslag (NTL) har bistått intervjuerne i prosessen, og råder dem til å ikke klage inn avgjørelsen.

Men ikke til å slutte å kjempe for å bli tatt inn i varmen.

Hovedtillitsvalgt i NTL SSB, Dag Roll-Hansen, er skuffet på intervjuernes vegne.

– Håpet er nå å få inn så mange ting som ligger i å være statsansatt i overenskomsten, sånn at det i praksis er så lite forskjell som mulig. Så kan vi forhandle igjen senere, sa han like før lønnsforhandlingene i slutten av februar.

Viktige gjennomslag

Forhandlingene om overenskomsten er nå gjennomført, og de tillitsvalgte er tålelig fornøyde.

– Vi har jobbet med ledelsen for å sørge for at kontraktfestede timer blir utbetalt og at kontrakter blir oppdatert i forhold til reell arbeidstid, sier Dag Roll-Hansen.

Til nå har intervjuerne kun fått tillegg i lønna under sentrale forhandlinger. Nå er de også med i mellomoppgjøret og lokale tillegg.

I tillegg økte de lønna med nesten 6 prosent. Dette utgjør 17500 kroner i en hundre prosent stilling.

Kveldstillegget fra klokka 16:30 økte fra 18 til 20 kroner.

Intervjuerne har også fått åpning for å ha hjemmekontor.

Superviserne, de som er ansvarlige under vaktene, fikk også et etterlengtet tillegg på 7500 kroner årlig på hundre prosent stilling.

Finn Johnsrud er fornøyd med å ha fått gjennom det som var aller viktigst i denne omgang:

– Vi fikk gjennomslag for ønsket om å gå fra å ha forhandlinger annethvert år til å ha det hvert år, og det var det viktigste for oss nå.

Dette er Johnsrud fornøyd med.

Men det betydde også at det ikke var mulig å rokke ved ordlyden i avtaleteksten.

– Vi kommer til å fortsette å jobbe for å bli statsansatte, sier han.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om de ansatte i staten og virksomheter med statlig tilknytning.

Les mer fra oss

Annonse
Annonse