Klubbleder Freddy Christensen (t.v.) ved Nøsted og Kevin Midling synes det var på tide at det ble en avklaring rundt feriepenger for dagpenger.
Håvard Sæbø
Feriepenger på dagpenger:
Bedriften og kollegene spleiset på feriepenger til de permitterte
Freddy Christensen er klubblederen som sikret feriepenger for permitterte gjennom den lokale lønnspotten. Nå kan hele klubben nyte godt av pengene.
helge@lomedia.no
Søndag ettermiddag bestemte Fremskrittspartiet seg for å gå inn for feriepenger på dagpenger i 2020 og 2021. For klubbleder Freddy Christensen i Nøsted & var det en gledelig nyhet.
– Dette var flott. Da gikk det i orden til slutt likevel, sier Freddy Christensen til FriFagbevegelse.
Les mer: Frp har snudd: Arbeidsløse og permitterte får feriepenger på dagpenger
Vil gagne flere
– Det er bedre sent enn aldri. Nå får mange nyte godt av de pengene vi forhandlet fram. Men det er ingen tvil om at det beste hadde vært å unngå denne situasjonen, sier han videre.
På landets eneste kjettingfabrikk, Nøsted & i Mandal, tok de ansatte affære for industrimekaniker Kevin Midling og 40 av hans kollegaer som ville bli uten feriepenger til sommeren.
Midling var permittert i seks måneder etter at koronapandemien satte inn. Siden det ikke var ment å være feriepenger på dagpenger, lå det an til en fattig feriemåned for Kevin når fabrikken stenger og tar sommerferie. Det ville kollegaene gjøre noe med. I det lokale lønnsoppgjøret ble fagforeningen og ledelsen enige om å sette av 100 kroner for hver dag de ansatte ved bedriften var permittert.
– Solidaritet i praksis, sa Kevin Midling til FriFagbevegelse.
Jobbsøking: Hvordan skriver jeg en god jobbsøknad og CV?
Kevin Midling var permittert i seks måneder. Kollegene spleiset på feriepenger til ham og de andre permitterte. Nå har Frp snudd og han får feriepenger på dagpengene likevel.
Håvard Sæbø
Klubbleder Christensen sier at pengene som skulle gått til feriepenger nå vil gå til et felles prosjekt for alle.
– Men dette er først og fremst bra for alle de som ville gått en ferie i møte uten penger til å betale regningene sine, sier Freddy Christensen.
Dette mener Høyre om saken: Feriepenger for dagpenger: – Aps politikk er helt ko-ko og galskap, sier Heidi Nordby Lunde (H)
Grasrotoppgjør
Det har vært et voldsomt grasrotopprør mot regjeringens økonomiske håndtering av koronapandemien. Det resulterte blant annet i en grasrotaksjon på Facebook med utgangspunkt i industrimiljøet på Raufoss.
Facebook-siden har skiftet navn flere ganger, men sist var det en aksjon nettopp for å kjempe for feriepenger til de som har vært permittert og ikke ville fått feriepenger til sommeren.
En av initiativtakerne var Bjørn Sigurd Svingen, avdelingsleder i Fellesforbundet Raufoss Jern og Metall. Han er imponert over timingen til Fremskrittspartiet, som han mener nå fremstår som frelseren for de permitterte.
– Prinsippet er at dette bør være en permanent ordning, sier han til FriFagbevegelse.
Bjørn Sigurd Svingen synes det lukter valgflesk når Frp både vil åpne for pensjon fra første krone fra 2023 og feriepenger på dagpenger for to år.
Tormod Ytrehus
– Først og fremst er det mange permitterte som virkelig har fortjent dette. At Frp har snudd og gir flertall for en midlertidig ordning er bra. Så er det fortsatt håp om at en ny regjering etter valget til høsten kan gjøre det til en permanent ordning, sier Svingen.
På industristedet Raufoss er ingen permittert for øyeblikket. Det betyr at alle de 750 til 800 som har vært permittert – på det lengste fra mars til august – nå kan få feriepenger når sommeren etterhvert kommer.
Feriepenger for dagpenger ble fjernet det første året statsminister Erna Solberg (H) var statsminister. Fra 2015 ble det ikke opptjent feriepenger for dagpenger, og sommeren 2016 ble det ikke utbetalt feriepenger til ledige og permitterte.
Arbeiderparti-leder Jonas Gahr Støre har lenge gjort det klart at hvis det blir en ny regjering, skal dette gjøres om til en permanent ordning igjen.
Mest lest
Brian Cliff Olguin
Ingvild (24): – Jeg er hyggelig fordi det er jobben min, ikke fordi jeg er interessert i deg
Hovedstillitsvalgte Alexander Jordnes i montørklubben i Schindler fikk avskjed på dagen i november. Men hva har skjedd etterpå?
Leif Martin Kirknes
Alexander fikk avskjed på dagen. Det nektet kollegene hans å akseptere
Hvis lønnsforhandlingene drar ut i tid, vil du få etterbetalt lønnstillegg fra virkningsdatoen, altså datoen det står i tariffavtalen at satsene skal reguleres.
Colourbox
Når får du din nye lønn? Her er de viktigste datoene i lønnsoppgjøret
INFLUENCER: Victoria Rummelhoff håper hun kan inspirere andre kvinner til å jobbe i industrien. Bildene er hentet fra Instagram-kontoen hennes.
privat
Victoria (23) fikk beskjed om å ikke «jåle seg» da hun skulle på jobbintervju
Maja og Simon Lotric ble permittert i mars. Det gikk 15 uker, og kanskje 15 uker til? Foto: Ylva Seiff Berge
Ylva Seiff Berge
Maja og Simon har hatt redusert inntekt i ett år. Slik har det gått
Kvinnedagen:
Fra kvinnedagen i Trondheim i fjor.
Tormod Ytrehus
Sjekk ditt yrke: Hvor mye mer tjener menn enn kvinner?
Store folkemengder 8. mars, som her fra kvinnedagen i 2019, erstattes i år av digitale arrangementer på grunn av faren for koronasmitte.
Jan-Erik Østlie
Hva skjer på kvinnedagen? Her er oversikten og parolene
GRØNT FLAGG FOR MER KONKURRANSE: Jernbanedirektorat har lagt strekninger på Østlandet ut på anbud.
Morten Hansen
Flere togstrekninger skal ut på anbud før valget. Se lista
Ine Haver forstår at ansatte i barnevernet kan kvie seg for å si meningene sine.
Eirik Dahl Viggen
Barnevernansatte Ine hetset: «Ser ut som fb-siden til en lett aldrende stripperske»
TØFT: - Det blir tøft økonomisk, sier Linn Wognild. Både hun og samboeren ble rammet da nær halvparten av de ansatte i Widerøe Ground Handling på Trondheim Lufthavn Værnes mistet jobben.
Line Mette Finnøy
Linn er en av mange som har mistet jobben: – Føler det er rett at jeg er blant dem som skal gå
Illustrasjonsbilde
Anna Granqvist
Skal aldersgrensa for ansatte i staten økes? Nei, sier LO Stat
Koronapandemien har satt flere utfordringer for arbeidslivet på spissen, mener Venstres Terje Breivik.
stortinget.no
Dagens arbeidsmiljølov er overmoden for endring, mener Venstre
Joakim Ahlström (t.h.) betaler skatt og ville fått sykepenger eller ledighetstrygd hvis han var syk eller ledig. Men han kan ikke få dekket tapt inntekt.
Helge Rønning Birkelund
Joakim mistet en månedslønn da grensen ble stengt: – Reglene er like for alle, svarer regjeringen
Arild Grande vil nok en gang prøve å få ILOs kjernekonvensjoner inn i Menneskerettsloven. Han får ikke støtte fra Heidi Nordby Lunde og Høyre.
Jan Erik Østlie og Høyre
Ap har et forslag for å stoppe fagforeningsknusing: – Bare vås, svarer Høyre
GRØNLAND: Berit Jagmann leder Grønland beboerforening, og har bodd i i strøket i mange år.
Leif Martin Kirknes
Berit var eneste jente på byggeplassen: – Gutta passet på meg som om jeg skulle vært søstera deres
VURDERER DANSKE REGLER: Danmark har innført strengere regler for utenlandske turbusser enn resten av Europa. Hvordan EU reagerer på de danske reglene vil få betydning for om Norge skal innføre de samme reglene, sier samferdselsminister Knut Arild Hareide.
Martin Guttormsen Slørdal
Hareide vurderer å gjøre som danskene og innføre strengere regler for utenlandske turbusser
REDDET: Elin får fortsette læretida i fiskebutikk.
Øyvind Sætre
Lærling Elin ble permittert to ganger og kunne mistet fagbrevet. Så kom redningen
Rødt-leder Bjørnar Moxnes holdt sin landsmøtetale på Gardermoen fredag.
Helge Rønning Birkelund
– Det vil være døden for forandringen som trengs, og garantien for at milliardærene fortsatt får alt de peker på
RIGG: Det var på jobb for Saipem Ltd på flyteriggen «Scarabeo 8», der selskapet leverer tjenester om bord, at de to ROV-pilotene jobbet 12-timers dager i en periode på over 8 uker. De har nå fått en lønnskompensasjon på nesten én million kroner til sammen.
Saipem
To oljearbeidere får èn million i erstatning etter å ha jobbet 12-timers vakter 8 uker i strekk
Kommentar
Statsminister Erna Solberg måtte til slutt komme med en beklagelse til byrådsleder Raymond Johansen i Oslo.
Leif Martin Kirknes