Mari Langmyr jobber som klinisk sosionom i SiO Helse. Hun er bekymret for dem som er ferske studenter i koronatid.
Hanna Skotheim
Studiestart i koronatid:
Førsteårsstudenter må slite mer med å få nye venner under korona - Her er Maris 10 tips
Klinisk sosionom Mari Langmyr tror førsteårsstudentene vil få det vanskeligere i år. – Det kan bli verre for dem som er introverte og har dårlige erfaringer med å være sosiale.
hanna.skotheim@lomedia.no
Se for deg at du er helt fersk ut fra videregående med kun en sommer bak deg. Nå har du flyttet til en ny by, du bor alene eller med andre mennesker du ikke kjenner og du skal starte på et nytt studie. Det er ofte i studietiden mange får seg venner for livet, har du hørt. Men sånn er det ikke for alle.
Én av fire studenter savner ofte eller svært ofte noen å være sammen med, ifølge den siste Studentenes helse- og trivselsundersøkelse (SHoT) fra 2018. Og nå, i en tid der det å møte mennesker og være nær dem egentlig ikke er helt greit, vil følelsen av å være alene bli enda mer utbredt. Det frykter Mari Langmyr, klinisk sosionom i SiO Helse i Oslo, studentenes helsetjeneste.
– Vi frykter at enda flere studenter vil kunne føle seg ensomme nå på grunn av korona. Derfor har vi det på agendaen, og det har vi også hatt helt siden nedstengningen i mars, sier Langmyr.
Se Maris 10 råd for hvordan skaffe seg nye venner i koronatida i bunnen av saken.
Må være mer synlig
Fontene møter henne på en stand utenfor universitetsbygningene på Blindern i Oslo. I starten av et nytt semester forsøker helsetjenesten alltid å være synlig for studentene slik at flere får vite hvor de kan henvende seg hvis de trenger hjelp. I år har de vært enda mer frampå enn vanlig. I juni sto de utenfor de største studenthyblene i hovedstaden. De kommer også til å stå der i høst.
– Det er for å være mer synlig, men også for å være nær der studentene bor da ikke alle kommer på campus like ofte.
Langmyr tror førsteårsstudentene vil får det vanskeligere i år, men at de som i utgangspunktet er god til å være sosiale, vil klare seg fint.
– Det kan derimot bli verre for dem som er introverte og har dårlige erfaringer med å være sosiale.
Les også: Studenter får dårligere karakterer på grunn av økonomiske bekymringer
På standen var det fullt av smeltet sjokolade og brosjyrer om helsetjenesten for studenter.
Hanna Skotheim
Må være mer kreative
Da fadderukene gikk av stabelen i forrige uke, var det flere som var kritiske til at mange samlet seg tett på et sted. I de store byene ble politiet bedt om å slå hardt ned på uansvarlig oppførsel og flere mente fadderukene burde avlyses. En av dem var Mari Trommald direktør i Bufdir.
Langmyr er ikke uenig i at det kanskje hadde vært nødvendig da det viktigste er å forhindre smitte. Samtidig mener hun situasjonen vi står i stiller ekstra store krav til kreativitet blant dem som jobber med studentene på lærerstedene.
Når det gjelder studentene, råder hun dem til å møtes i mindre grupper, være tålmodig da det kan ta tid å få nye venner og bruke sosiale medier til å møtes digitalt i tillegg til å møtes noe sosialt. Hun minner også på at alle læresteder har tilbud om samtaler og hjelp hvis det skulle bli for vanskelig.
– Du trenger ikke et stort problem for å ta kontakt med oss i SiO. Du kan komme til oss og snakke om hva som helst. Du kan savne mamma, være nervøs for å ta ordet i forsamlinger eller kjenne på begynnende symptomer på psykisk uhelse, sier hun.
Langmyr forteller at de skal holde kurs utover høsten i henhold til smittevernreglene. Et av kursene heter «sjenert». Et annet går ut på å bli god på small talk.
Hanna Skotheim
Hadde vært skuffa
– Har dere lagt merke til noe blant studentene som har skilt seg ut fra før koronatiden?
– Det som er overraskende, er at færre studenter tok kontakt med oss da korona sto på som verst i april, mai og juni. Det er vanligvis måneder da vi har høyt trykk på grunn av eksamen blant annet. Selv om vi var raskt ute og kunne tilby videosamtaler fra starten, så vi at studentene ikke benyttet seg av tilbudet. Det kan handle om at mange dro hjem og fikk den støtten de trengte hjemmefra eller at flere tenkte at de ikke skulle være en ekstra byrde når det var så stort press på samfunnet ellers.
– Hvis du hadde vært student selv nå, hvordan hadde du opplevd denne tiden?
– Jeg hadde nok vært skuffa. Kanskje mange kommer fra en russetid som også ble uvanlig. Samtidig har alle forståelse for at situasjonen er slik nå. Men jeg hadde vært skuffet, ja. Jeg liker som de fleste andre, å være nær mennesker og se kroppsspråk og mimikk. Det går tapt på nettet.
AUF-lederen: – Unge er redde for at verden etter koronaen vil bli akkurat som før
Slik får du nye venner i koronatid
1. Ta initiativ. Bruk «ny student-kortet» for alt det er verdt.
2. Vis interesse, kommenter på det de andre har sagt. Prøv å unngå at kommunikasjonen blir enveis.
3. Sett dere i små grupper
4. Vis at du er tilgjengelig for andre. Prøv å finne på et spørsmål for å komme i kontakt. F.eks. «kan jeg låne en penn», «vet du hvor den bygningen er», eller «vil du være med å ta en kaffe». Tenk det motsatte av å gjemme deg bak PC eller telefon.
5. Oppsøk ikke-faglige studentaktiviteter.
6. Det er lett å si nei til invitasjoner hvis du har planlagt noe annet. Si ja til det meste i begynnelsen, selv om det ikke virker så spennende for deg. Mange invitasjoner leder til noe mer senere.
7. Vær tålmodig. Det kan ta tid å få nye venner.
8. Bruk sosiale medier til å chatte, møtes digitalt og legge til nye venner. Dette som et tillegg til sosial aktivitet, ikke i stedet for.
9. Bruk erfaringene fra korona-våren. Forhold deg til digital undervisning som om den var i et auditorium. Ha på kamera der det er mulig, slik at man kan se hverandre. Ikke bruk senga som arbeidsplass. Puss tenner og ha på vanlige klær, gå deg en tur før forelesning.
10. Hvis det blir for vanskelig, har alle læresteder tilbud om samtaler og hjelp.
(Kilde: Mari Langmyr, Klinisk sosionom ved SiO Helse Seksjon Rådgivning)
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Kommentar:
Stats,inister Erna Solberg måtte innse at opposisjonen var i ferd med å overkjøre regjeringen.
Leif Martin Kirknes
«Takket være firerbanden har regjeringen blitt presset fra skanse til skanse»
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Martin Håndlykken
Nå får Jonathan beholde dagpengene fram til sommeren
Pernille Bügel fikk omsider sikret seg en jobb etter utallige forsøk.
privat
Nyutdannede Pernille (31) søkte 93 jobber før hun fikk vikariat og flyttet nordover
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie