– En ny pensjonsordning skal være like god for kvinner som for menn, og den skal vare livet ut, sier Odd-Haldgeir Larsen.
Per Flakstad
Konflikten om pensjon endte i streik
– De går i front for å kjempe for gode og trygge pensjonsordninger for alle Fagforbundets nærmere 400.000 medlemmer, sier nestleder Odd-Haldgeir Larsen.
knut.nygaard@fagforbundet.no
Sju ansatte ved Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter er nå i streik, etter at meklingen natt til tirsdag strandet.
Konflikten mellom de ansatte og Røde Kors handle om hvilken tjenestepensjon de ansatte skal ha.
Reaksjon: – De ansatte fortjener en god og rettferdig pensjon
Fått med deg denne? Jorun (62) holdt på å miste pensjonen verdt 1,1 millioner kroner
Fikk varsel om endring
Fagforbundets medlemmer og resten av de ansatte i virksomheten har i dag offentlig tjenestepensjon.
Da det ble varslet ønske om å endre til en innskuddsordning, ville Fagforbundet sikre forhandlingsretten for å videreføre en kjønnsnøytral og livslang pensjonsordning, ifølge fagforbundet.no.
– Arbeidsgiver tilbyr en ordinær innskuddspensjon som er vesentlig dårligere enn den offentlige tjenestepensjonen de ansatte har i dag. Den ivaretar ikke Fagforbundets kvalitetskrav, at den skal være like god for kvinner som for menn og at den skal vare livet ut, sier Odd-Haldgeir Larsen, nestleder i Fagforbundet til nettsiden.
Mye lest: Mange flere kan få tidligpensjon, men hvem skal betale? Her er forslaget til endringene i AFP
– Viktig sak
– De ansatte på Røde Kors Haugland står opp for en viktig sak – for seg selv, og ikke minst for ansatte som kommer etter dem. Dessuten går de i front for å kjempe for gode og trygge pensjonsordninger for alle Fagforbundets nærmere 400.000 medlemmer, kommenterer Larsen til eget forbund.
– Streik er det kraftigste virkemiddelet vi har i fagbevegelsen. Det er absolutt siste utvei, men noe vi må benytte i dette tilfellet, sier han.
Mye delt: Pensjonsselskaper jekker opp gebyret for den som blir arbeidsledig
– Svært beklagelig
Arbeidsgiverforeningen Spekter forhandlet på vegne av Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter.
– Det er svært beklagelig at Fagforbundet velger å ta sine sju medlemmer ved Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter ut i streik i et forsøk på å definere hvilken pensjonsordning som skal gjelde for alle de rundt 90 ansatte ved virksomheten. Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter vil sørge for at pasientene får et godt rehabiliteringsfaglig tilbud til tross for streiken, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten til Spekters egne hjemmesider.
– Pensjonsordningen må være felles for alle ansatte, og det er uansett ikke aktuelt at en fagforening som organiserer en svært liten andel av de ansatte, skal avgjøre hvilken pensjonsordning Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter skal ha, sier Bratten.
Denne skaper debatt: LO, YS og Unio nekter å delta i regjeringens pensjonsarbeid
– Det er svært beklagelig at Fagforbundet velger å ta sine sju medlemmer ved Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter ut i streik i et forsøk på å definere hvilken pensjonsordning som skal gjelde for alle de rundt 90 ansatte ved virksomheten., sier Anne-Kari Bratten.
Jan-Erik Østlie
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
TRIVES: Kommunen har kjøpt opp én bolig i hver blokk i dette området. – Det er dritlurt, for da blir det ikke så mye spetakkel, sier Berit.
Berit Baumberger
Skitbyen-Berit med ti råd til Nav
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
Barnetrygden øker med 2400 kroner i året for barn over seks år.
Martin Guttormsen Slørdal
Enige om statsbudsjettet: Øker barnetrygden og minstesatsen for uføre
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Arild Martinsen (55) er bekymret for pensjonen: – Ingen kunne forestilt seg at endringene skulle skje så fort.
Ylva Lie Bjerke