JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Sykelønn

Maria måtte vente i åtte måneder på sykepenger fra Nav

Nå krever hun at arbeidsgiver skal betale.
– Mange går heller på jobb syke, fordi de ikke har råd, sier Maria Ekdahl.

– Mange går heller på jobb syke, fordi de ikke har råd, sier Maria Ekdahl.

Privat

Saken oppsummert

tri@lomedia.no

Maria Ekdahl og fem andre sjøfolk har saksøkt sine arbeidsgivere, Hurtigruten, Havila Kystruten og Color Line.

De mener at rederiene ulovlig fraskriver seg ansvaret på lønnsutbetalinger når ansatte er syke i mer enn 16 dager.

Etter 16 dager skal pengene komme fra Nav utland siden de er bosatt utenfor Norge.

Problemet er at Nav kan bruke flere måneder på saksbehandling, så sjøfolkene må klare seg på egen hånd, uten støtte fra sine arbeidsgivere.

Sjøfolkene tapte saken i Senja og Nord-Troms tingrett, men har anket saken.

Saken gikk i lagmannsretten i Tromsø i forrige uke.

Katastrofale konsekvenser

– Det er svært problematisk for arbeidere å gå så lenge uten utbetalinger. Vi havner i økonomisk uføre. Mange må be familie og venner om hjelp og det er både skamfullt og vanskelig, sier Ekdahl som jobber i spa-avdelingen på Hurtigruten.

– Mange går heller på jobb syke, fordi de ikke har råd. Det er uholdbart, fortsetter hun.

Ekdahl mener denne saken er viktig for sjøfolk fordi man som individ står alene mot NAV-systemet som er vanskelig å forstå når du er utlending.

– Hvis det ender med at man må vente ti måneder på penger man har rett på, kan dette få katastrofale økonomiske konsekvenser for arbeiderne. Det kan ende med at man går konkurs eller må slutte i jobben sin på grunn av dette.

I tillegg til at Ekdahl måtte vente åtte måneder på sykepengene fra Nav, ble det til at den store etterbetalingen der alt kom på en gang, medførte at hun fikk ekstra høyt skattetrekk.

Det er penger hun får tilbake året etter, men det hjelper lite når det er akutt behov for penger, forklarer hun.

– Det ville vært tryggere om arbeidsgiveren støttet deg hele veien, slik at du som ansatt ikke trenger å føle deg alene i prosessen. Det du ønsker er å konsentrere deg om å bli frisk og komme tilbake i jobb for din arbeidsgiver, sier Ekdahl.

Strider med konvensjon

Rederiene mener at de kun har ansvar for å sikre lønn i 16 dager og nekter å forskuttere sykepenger til Ekdahl og andre sjøfolk.

LO-advokat Rune Lium og Sjømannsforbundets advokat Terje Hernes Pettersen, som har bistått sjøfolkene i lagmannsretten, mener praksisen er ulovlig.

– Vi mener at det fremgår av skipsarbeidsloven at rederiet har en plikt å betale sykelønn i inntil 12 måneder eller til Nav har fattet vedtak om å innvilge, eventuelt avvise, sykepengekravet, sier Rune Lium.

Han påpeker også at i ILOs Maritime Labour Convention (MLC) står at sjøfolk skal ha lønnsutbetalinger uavhengig av trygderettigheter.

SJØFOLKAS ADVOKAT: Rune Lium.

SJØFOLKAS ADVOKAT: Rune Lium.

Tri Nguyen Dinh

– Med den praksisen som disse tre rederiene i dag fører, så er det mange som risikerer å ikke få sykelønn i henhold til MLC. I lagmannsretten har vi klargjort hvilket ansvar redere og arbeidsgivere skal ha for skipsarbeideren når hen blir syk om bord. I dette ansvaret ligger det også at de skal være sikret full lønn til de kommer trygt hjem.

Må være en plikt

I retten kom det fram en historie om en portugisisk sjømann i Color Line som ble utsatt for en ulykke og havnet på langtidsopphold på sykehus i Oslo.

I dette tilfellet viste Color Line omsorg og ansvar ovenfor sjømannen, men Lium slår fast at det ikke skal være fordi Color Line er greie, men fordi det er deres plikt som arbeidsgiver.

– Formålet med retten til sykelønn og at ansvaret plasseres primært på arbeidsgiver er fordi man skal beskytte skipsarbeideren mot de økonomiske følgende av sykdom, og da tenker vi at det ikke er nok at det blir lovet sykepenger utbetalt en gang i nær framtid. For å bli beskyttet mot konsekvensene av sykdom så trenger skipsarbeideren penger der og da og det har vi prøvd å få fram. For å ivareta det formålet så må det være en sømløs overgang sånn at rederen må være ansvarlig fram til man faktisk får utbetalt fra landets trygdeordning.

Fikk du med deg denne? Joachim ble skadet av varm olje på jobb, men fikk ikke sykelønn

Sjøfolkene hadde brakt inn Georg Smefjell som ekspertvitne i lagmannsretten. Han var hovedansansvarlig for Norges arbeid med MLC i perioden 2001–2006.

Smefjell forklarte seg om formålet med MLC, og hvordan konvensjonen skal beskytte sjøfolk mot økonomiske følger ved sykdom.

Han snakket om utbetalinger uavhengig av situasjonen sjøfolk befant seg i eller hvilke andre rettigheter sjøfolk måtte ha.

– Målsettingen med MLC er at det skal være en sømløs ivaretakelse av rettighetene til sjøfolkene. Vi så ikke for oss at det skulle være noen sammenheng mellom utbetaling av lønn og trygderettigheter, forsikringsrettigheter og lignende, slik det praktiseres i dag. Om praksisen er ulovlig skal ikke jeg ta stilling til, sier Smefjell som i dag er spesialrådgiver i Det Norske Veritas.

Nav er problemet

Advokatene til arbeidsgiverne, Thomas Aa. Rasmussen og Are Gauslå, mener at MLC ikke gir støtte for saksøkernes påstand.

De påpeker at Skipsarbeidsloven ivaretar syke og skadde sjøfolk gjennom en ansvarsfordeling mellom arbeidsgiver og folketrygden.

– Rettighetene etter Skipsarbeidsloven og folketrygdloven oppfyller MLC. Arbeidstakerne i denne saken har rett til sykepenger fra Nav. Selv om den norske sykepengeordningen er i verdensklasse, demonstrerer saken et problem med saksbehandlingstiden.

De seks arbeidstakerne som saken gjelder har utvilsomt ventet altfor lenge på NAV’s vedtak om sykepenger, mener advokatene.

REDERNES ADVOKAT: Thomas Aa. Rasmussen og Are Gauslå.

REDERNES ADVOKAT: Thomas Aa. Rasmussen og Are Gauslå.

Tri Nguyen Dinh

 – Her kan arbeidsgiver- og arbeidstakersiden i fellesskap utrette en forskjell med et felles fremstøt for å sikre at NAV’s vedtak så langt som mulig skjer straks, slik som loven også krever. Vi er imidlertid uenige i at arbeidsgiver skal bære risiko og kostnader ved at Nav ikke greier å ivareta sin rolle i ansvarsfordelingen, sier Rasmussen. 

Ønsker lovendring

LO-forbundet Handel og Kontor er blant dem som vil at alle arbeidstakere i Norge skal ha rett på sykepenger fra arbeidsgiveren i et helt år.

– Vi ønsker en lovendring slik at arbeidsgiver må betale sykepenger i et helt år. Så må Nav betale tilbake til bedriften. Det vil gi mer trygghet til de ansatte og bedriftene, sier han til HK-nytt.

Beckham hevder lovendringen ikke vil bli dyrere for arbeidsgiverne, men mener også at det må bli enklere for bedriftene å få pengene tilbake fra Nav.

Partiet Rødt vil også endre loven for å sikre alle arbeidstakere lønn under sykdom.

De mener at det bør innføres plikt for alle arbeidsgivere, å forskuttere sykelønn til sine ansatte.

– Å tape sin lønn over en så lang periode er jo rene katastrofen. Vi skal ha en sykelønnsordning som gjør at alle som blir syke ikke skal lide økonomisk, sier Mimir Kristjansson.

Dom i saken er ventet om fire uker.

Warning