Erlend Angelo, Magasinet for fagorganiserte
LO seiret over Nav:
Nav må betale saksomkostninger til LO-medlemmer, slår Høyesterett fast
Nav brøt loven ved å nekte å betale saksomkostninger i saker som vinnes med hjelp av LO-advokatene, har Høyesterett fastslått.
yngvil@lomedia.no
I går tapte Nav og staten saken om at Nav de siste tre årene har nektet å betale sakskostnadene i saker som vinnes med hjelp av advokatene til LO.
– Avgjørelsen i Høyesterett gjør at vi kan videreføre en vellykket og rettferdig rettsordning, som vi har hatt i snart 100 år, sier LO-leder Hans-Christian Gabrielsen.
– Høyesteretten viser at den har forstått verdien av rettshjelpsordningen for fagorganiserte, og sier i grunnen at slike ordninger bør vi ha, sier Rune Lium til FriFagbevegelse.
Lium og Jan Arild Vikan førte saken for LO og Fellesforbundet i Høyesteretten.
Høyesterettsdommerne skriver i dommen at «rettshjelpsordninger av den typen Fellesforbundet tilbyr, bidrar til å realisere lovens formål».
– Det er stort, sier Lium. Han plasserer seieren på «topp 3» i løpet av sin tid som LO-advokat.
Haakon Hertzberg, assisterende direktør i Kunnskapsavdelingen i Nav, sier Nav er glad for dommen.
«Vi er glade for Høyesteretts avklaring av hvordan regelverket skal forstås i denne typen saker og vil som følge av avklaringen legge om vår praksis», skriver han i en e-post til FriFagbevegelse.
LO-advokatene omtalte saken først, på sin Facebook-side.
Nav nektet å betale
Bakgrunnen for saken er at Nav i 2017 endret praksis, etter en annen dom i Høyesteretten. Før det dekket Nav omkostninger i saker de tapte, også der sakene ble hjulpet fram av LO eller andre hovedorganisasjoner.
• Nav nekter å betale sakskostnader for LO-medlemmer. Nå skal Høyesterett avgjøre saken
Regjeringsadvokaten, som representerte Nav, mente loven ikke gir rett til dekning av kostnader andre har pådratt seg. «Andre» er i dette sakskomplekset altså LO-advokatene.
LO klagde Nav inn for retten, men tapte i både tingretten og lagmannsretten. I dag bestemte altså Høyesterett at praksisen er ulovlig.
Nav ble dømt til å betale rundt 500.000 kroner i saksomkostninger.
Høyesteretten: – Solidaritetsprinsipp
Høyesteretten beskriver rettshjelpsordningen til LO-forbundene som «en forsikringslignende ordning som bygger på et solidaritetsprinsipp».
«Statens tolkning vil kunne føre til dårligere rettshjelpsordninger for fagorganiserte og gjøre det vanskeligere for dem som ikke har ressurser til selv å dekke advokatbistand», heter det i dommen.
Høyesterettsdommerne skriver videre i dommen at «inntektsgrensene for å kvalifisere til fri rettshjelp etter rettshjelploven uansett er så lave at denne ordningen som regel ikke er et alternativ».
Hvis man tjener over 246.000 kroner i året, får man ikke fri rettshjelp.
FULL SEIER: LO-advokatene Rune Lium (bildet) og Jan Arild Vikan førte saken for LO i Høyesteretten.
Sissel M. Rasmussen
Mest lest
– Jeg er trist. Det er vondt å gå rundt på min arbeidsplass nå, forteller operatør Inger Hilde Bårdsen.
Jan-Erik Østlie
Strømprisen kan koste Inger Hilde og 200 kollegaer jobben: – Har blitt noen søvnløse netter
Berit Roald / NTB
Ukjent antall Skeidar-ansatte mister jobben: – Har gått fort og brutalt
Det har blitt dyrere å ha gjeld, men økt rente svir mer i lommeboka for noen enn for andre.
Colourbox
Hvilke grupper merker egentlig renta mest? Her er tallene
Heidi Wittrup Djup mener det er oppsiktsvekkende at en barnevernstjeneste fremsetter påstander om en fagperson uten nærmere begrunnelse.
Hanna Skotheim
Lydopptak fra barnevernet rystet Heidi: – Måten de snakker på gir meg frysninger
Michael Ulriksen
Ramona sov med ulv i soveposen. Nå betaler turister over en årslønn for å overnatte her
Bjørn Sigurd Svingen er leder av Fellesforbundets avdeling på Raufoss. Han drar nå i gang politisk streik mot høye strømpriser.
Helge Rønning Birkelund
Nå blir det politisk streik mot høye strømpriser: – Vi må gjøre et eller annet for å bli hørt
– Løgn og uredelighet er et dårlig utgangspunkt for samarbeid, sier Eystein Garberg (til høyre). – Påstandene får stå for hans regning, svarer Geir Ove Kulseth. Begge er kandidater til ledervervet i EL og IT Forbundet.
Knut Viggen
Bitter lederstrid i LO-forbund: Anklager motstander for løgn og kaller valgmøte «regissert»
Andrew Kelly Reuters/Ritzau Scanpix
Danskene kan miste fridag. Skammelig, mener fagbevegelsen
Nordmenn bruker mindre penger i butikkene. Det kan føre til oppsigelser i varehandelen.
Erlend Angelo
Hver tredje butikk vurderer eller planlegger å nedbemanne
Christian Eriksen og Linda Kjeldaas har vært nødt til å tåle litt kjeft den siste månedene. De forstår at togpassasjerene er frustrerte over fulle tog og innstilte avganger.
Morten Hansen
Konduktørene har hatt en måned med kjeft, stappfulle tog og frustrerte passasjerer
Gjenåpningen av Follobanen ble onsdag nok en gang utsatt, foreløpig på ubestemt tid.
Bane NOR
Follobanen bygget med flere vrakede deler ved en feil
Anita Arntzen
500 unødvendige dødsfall hver uke: Sykepleier Ida står midt i en helsestorm
Kine Mariana Soma har drømt om å bli frisør helt siden hun var liten. Nå håper hun at hun holder seg skadefri og kan være lenge i drømmeyrket.
Eilin Lindvoll / Dagsavisen
Kine bør jobbe i 50 år til for å få en god pensjon: – Urealistisk
Jan-Erik Østlie
Flottere kantine finnes neppe: Freia-sjefen engasjerte Edvard Munch
Lilly Hystad (74) er pensjonist og alene med boligutgifter. Hun har rustet seg så godt hun kan for enda en runde med prisvekst på mat denne uka.
Martin Næss Kristiansen/Dagsavisen
Lilly (74) tvinges til å handle mindre: – Tar ikke en liten sjokolade engang
Håvard Sæbø
Fryktar for fagrørslas framtid: – Redselen er at folk ikkje tør å stille
Flere hundre lærere var til stede da Utdanningsforbundet hadde markering foran Stortinget i Oslo i forbindelse med den lærerstreiken i fjor høst.
Håkon Mosvold Larsen / NTB
Snart får lærerne vite hva den nye lønna blir
Benjamin A. Ward
Oppvaskmøte om eldreomsorg i Oslo: – Jeg forventer endringer
Kronikk
ARBEIDSFOLK: Trondhjems Mekaniske Værksted cirka 1900.
Schrøder, Trondheim Byarkiv
«Myten om det fattige Norge stemmer ikke»
Martin Guttormsen Slørdal