JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Innleie

Oljearbeider får millionerstatning

Var ulovlig innleid i over fire år.
Oljearbeideren får fast ansettelse hos Okea og over 2,1 millioner kroner i erstatning etter å ha vært innleid på Draugen-plattformen.

Oljearbeideren får fast ansettelse hos Okea og over 2,1 millioner kroner i erstatning etter å ha vært innleid på Draugen-plattformen.

Okea

Saken oppsummert

aslak@lomedia.no

petter@lomedia.no

Oljearbeideren mente han hadde blitt leid inn ulovlig til arbeidsoppgaver på Draugen-plattformen.

I retten fikk han full uttelling. Han får fast jobb og 2,1 millioner i erstatning.

– Dette er en viktig avgjørelse hvor retten trekker opp skillet mellom innleie og entrepriser, skriver Karianne Rettedal i tekstmelding til FriFagbevegelse.

Hun er juridisk leder for Forbundet Styrke og førte saken for medlemmet i retten.

Gledelig avslutning

Oljearbeideren har vært innleid som dekksoperatør på Draugen-plattformen i Norskehavet siden 2020.

Han gikk til sak med krav om fast ansettelse i oljeselskapet Okea og etterbetaling av lønnsdifferansen i innleieperioden. 

Både tingretten og lagmannsretten ga medlemmet i Styrke fullt medhold, og saken er nå til oljearbeiderens glede avsluttet med lagmannsrettenes dom.

– Begge instanser kom enstemmig til samme resultat. Vi er svært tilfreds med utfallet, og vårt medlem ser fram til å fortsette i arbeid for Okea som fast ansatt, skriver Rettedal.

Dommen fra lagmannsretten ankes ikke og er derfor rettskraftig, skriver LO-advokatene på sine Facebook-sider. Fristen for å anke var 23. januar.

Dette har vært striden

Oljearbeideren er medlem av LO-forbundet Styrke. Deres motpart i saken, operatørselskapet Okea, drifter Draugen-plattformen i Norskehavet og har ulike underleverandører der for å utføre tjenester.

Én av leverandørene er Aker, som igjen har brukt Linjebygg, som blant annet leverer ISO-tjenester (isolasjon, stillas og overflatebehandling).

Det er i Linjebygg at oljearbeideren har vært ansatt. Han har tidligere ikke ønsket å bli intervjuet. 

Striden i saken har handlet om hvilke type arbeidsforhold det har vært, hvilke bedrift som har ledet arbeidet hans og hvilke arbeidsoppgaver han har utført.

Produksjonsbedrift

Når retten slo fast at det ikke var en entreprise, men innleie, var neste spørsmål om det var innleie fra produksjonsbedrift eller fra et bemanningsforetak. 

– I og med at arbeidstaker var ansatt i Linjebygg, som hadde kontrakt på å gjøre ISO-arbeid på Draugen, er Linjebygg på dette området å anse som en produksjonsbedrift. Men arbeidstaker utførte et arbeid som lå utenfor kontrakten om ISO-arbeid, skriver LO-advokat Waage.

Han sier at dommen er nok et eksempel på at domstolene går etter realitetene, og at Linjebygg i dette ansettelsesforholdet ble ansett for å være et bemanningsforetak.

– Arbeidstaker fikk derfor fast ansettelse hos Okea etter regelen om tre års sammenhengende tjeneste, skriver han. 

Forskjell mellom entreprise og innleie

I et entrepriseforhold bruker en entreprenør egne arbeidere for å gjøre en jobb på oppdrag fra en oppdragsgiver. Her forplikter entreprenøren å levere et resultat, og entreprenøren er arbeidsleder for sine arbeidere.

Ved innleie blir ansatte leid inn fra en annen bedrift i en avgrensa periode. Innleier har ledelse av arbeidet, og tar også risikoen for resultatet av arbeidet.

Kilde: Forbundet Styrke

Warning