Norsk olje og gass
Stans i oljeleting vil gi 13.000 ledige, ifølge ny rapport
Et forbud mot leting etter nye oljefelt vil gi både økt arbeidsledighet og lavere energisikkerhet, heter det i en fersk rapport.
På kort tid vil rundt 13.000 mennesker bli arbeidsledige ved et politisk forbud mot oljeleting, viser analysen som er overlevert til energiminister Terje Aasland.
Håvard Sæbø
Saken oppsummert
helge@lomedia.no
Analyseselskapet Menon har utført analysen om ringvirkninger av letevirksomheten på norsk sokkel og konsekvenser, dersom et politisk vedtak skulle forby leting.
Forbundsleder i Forbundet Styrke, Frode Alfheim, mener rapporten viser at tusenvis av arbeidsplasser vil forsvinne raskt, om det blir letestans på norsk sokkel. Verdiskaping tilsvarende 20 milliarder vil raskt falle bort.
– På litt lengre sikt vil det gi mye lavere aktivitet i vår mest lønnsomme industri. Det vil gi færre inntekter til fellesskapet, høyere ledighet og redusert eksport av olje og gass til Europa, sier Frode Alfheim til FriFagbevegelse.
Letestans vil gi færre inntekter til fellesskapet, høyere ledighet og redusert eksport av olje og gass til Europa, sier Frode Alfheim til FriFagbevegelse.
Jan-Erik Østlie
– Rapporten viser betydningen leteaktiviteten har for arbeidsplasser og norsk økonomi. Vi må derfor fortsette å lete og utvinne mer ressurser med stadig lavere utslipp for å sikre langsiktighet i næringen, legger han til.
13.000 ledige
På kort tid vil rundt 13.000 mennesker bli arbeidsledige ved et politisk forbud mot oljeleting, viser analysen som er overlevert til energiminister Terje Aasland.
Det er KonKraft som har bestilt rapporten. KonKraft er en samarbeidsarena for Offshore Norge, Norsk Industri, Rederiforbundet, NHO og LO – inkludert Fellesforbundet og Forbundet Styrke.
Sysselsettingseffektene treffer hele landet, men med en sterk konsentrasjon på Vestlandet. 4500 av de 13.000 sysselsatte bor i Rogaland og 2600 i Vestland.
Oslo-området, med Akershus og Oslo, huser 2300 av de sysselsatte relatert til leting, mens effektene utgjør under 1000 sysselsatte i hvert av de resterende fylkene.
Leting gjøres primært for å gjøre funn som fører til investeringer og senere drift. Letestans på norsk sokkel vil derfor kunne få langt større konsekvenser enn de 13.000 arbeidsplassene, hevder analysen.
– På sikt vil derfor letestans redusere både drifts- og investeringskostnader på norsk sokkel betydelig, heter det i analysen og vil bidra til at den petroleumsrelaterte sysselsettingen synker raskere.
SV: – Viser hvorfor vi må ha en plan
I november 2022 inngikk regjeringen en budsjettavtale med SV, som innebar utsettelse av den 26. konsesjonsrunden for oljeleting.
Energipolitisk talsperson for SV, Lars Haltbrekken, mener analysen til Menon for KonKraft viser hvorfor vi må ha en plan for sluttfasen av norsk olje og gass.
– Aktiviteten kommer til å gå ned, spørsmålet er om man vil gå inn i framtida med lukkede øyne. Reduksjon i leteaktivitet krever mottiltak med aktivitet i andre næringer, som havvind.
– Når det investeres 250 milliarder i året i olje og gass, fører dette til at aktiviteten i andre næringer går ned. Da blir det svært mye vanskeligere å styrke næringene vi skal leve av på sikt, sier han i en kommentar til FriFagbevegelse.
