JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Frp-leder Sylvi Listhaug vil ikke svare hva partiet mener om LOs viktigste saker før stortingsvalget.

Frp-leder Sylvi Listhaug vil ikke svare hva partiet mener om LOs viktigste saker før stortingsvalget.

Jan-Erik Østlie

LOs medlemsundersøkelse

Sylvi Listhaug nekter å svare på hva partiet mener om LOs viktigste saker før valget

LOs medlemmer vet mer om hvilken retning de ulike partiene vil at Norge skal ta de neste fire årene. Unntaket er Frp.18.06.2021
12:47
18.06.2021 13:01

aslak@lomedia.no

– Frp er kanskje engstelige for at LOs medlemmer ikke vil like hva partiet mener om våre viktigste saker. Det er i hvert fall grunn til å stille seg spørsmålet. Samtidig er det sporty av de andre partiene å stille opp. Ikke minst gjelder det Høyre. De vet at vi er uenige om mange saker, men velger likevel å svare ordentlig og skikkelig, sier LO-leder Peggy Hessen Følsvik til FriFagbevegelse.

Beskylder LO for Ap-propaganda

Det siste året har nesten 150.000 medlemmer i LO sagt sin mening om hvordan Norge kan redusere forskjellene mellom folk.

Det medlemmene krever, ved siden av LOs handlingsprogram og vedtak fattet i LOs demokratiske organer, var også utgangspunktet for spørsmålene som partiene fikk. Samtlige med unntak av Frp avga svar.

– Vi har gjort medlemmene oppmerksomme på at Frp har latt være å svare. Det regner jeg med at de legger merke til, sier LO-lederen.

I et brev til LO 25. mai, som er signert Frp-leder Sylvi Listhaug, gis det en begrunnelse på hvorfor partiet har avstått fra å delta. Listhaug antyder langt på vei at LO med disse spørsmålene driver Ap-propaganda:

«Det synes som om LO ikke ønsker en åpen politisk dialog, men heller vil være et kampanjeapparat for Arbeiderpartiet. Det vil selvsagt være greit for Arbeiderpartiet, som synes å ha sitt program og politikk godt samkjørt med ordlyden i spørsmålene», skriver blant annet Frp-lederen.

– Dette er velkjente toner fra Frp og høyresida hver gang det nærmer seg valg. Det bunner i at de ser styrken i det fagligpolitiske samarbeidet som bestandig har vært mellom LO og Ap, påpeker Følsvik.

Kritikk for fagforeningsfradrag

I sitt svar til LO-ledelsen tar også Listhaug et oppgjør med «samrøret mellom Ap og LO som tar en stadig sterkere form».

«Man gir og lover hverandre goder samtidig som LO er godt representert i Arbeiderpartiets ledelse. LO stiller eksempelvis partiene spørsmål om hvorvidt de vil doble fradrag for fagforeningskontingenten, med bind for øynene for konsekvensene dette har for folk flest», skriver hun.

Listhaug antyder i samme brev at kostnaden for skattebetalerne med dette grepet er rundt to milliarder kroner.

«Arbeiderpartiet har programfestet en slik dobling, og får blant annet

tilbake for dette 24 millioner i valgkampstøtte fra LO», skriver hun.

– Frp ser styrken i samarbeidet vårt og prøver derfor å rakke ned på oss på denne måten. Partiet kommer imidlertid ikke bort fra at nærmere én million LO-medlemmer er en viktig stemme i det politiske landskapet. Det må også Sylvi Listhaug forholde seg til, påpeker Følsvik.

Fikk du med deg denne? – Det har aldri vært noe mål for meg å bli LO-leder, sier Peggy Hessen Følsvik

Anklager om partipolitikk

I brosjyren som LO skal legge ut på sine hjemmesider og sende ut til lokallag og tillitsvalgte over hele landet, gis det et grundig innblikk i hva de ulike partiene mener. Skal vi ha mer fellesskap og en mer rettferdig fordeling av godene? Eller skal nye skattekutt til de aller rikeste skape økende forskjeller? Og hva med arbeidslivet?

Partiene svarer på alt fra sykelønnsordning, fagforeningsfradrag og heltid til midlertidige ansettelser, AFP og velferdstjenester i offentlig regi.

Sylvi Listhaug synes de 54 spørsmålene fra LO bærer mer preg av partipolitikk enn hva som er viktig for hverdagen til arbeidere flest.

Derfor peker hun i stedet på noen områder som «vil ha stor betydning i hverdagen til folk flest». Det gjelder områder som angår eldre, pensjon, helse, industri og klima, arbeidsplasser og lavere skatter og avgifter.

Utgangspunktet, ifølge Listhaug, er at «Frp jobber for en enklere hverdag for folk flest. Vi setter enkeltmennesket først, og kjemper for individuell frihet. Vi tar kampen mot offentlige inngrep, forbud, påbud og unødvendige skatter og avgifter som tynger folks hverdag».

– Det er ikke nytt for oss at Frp kommer med beskyldninger mot LO. Sylvi Listhaug tar det ut i offentligheten på en mer kraftfull måte, men også Siv Jensen var klar i sin tale. Hun hevdet at den norske modellen sto i veien for det norske folk, minner LO-lederen om.

Les også: LO-leder Peggy Hessen Følsvik: – Erna Solberg har klart å få fram skillet mellom høyre og venstre i politikken

18.06.2021
12:47
18.06.2021 13:01Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

– Denne saken viser hvor ille varslere i politietaten faktisk behandles, mener Alexander Karlsen.

– Denne saken viser hvor ille varslere i politietaten faktisk behandles, mener Alexander Karlsen.

Alf Ragnar Olsen

Politivarsleren Alexander ble etterforsket, utestengt og sykmeldt. Nå saksøker han staten

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Eirik Dahl Viggen

Regjeringen vil fjerne fast støtte til Pårørendesenteret: – Jobben min er i fare

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»


Flere saker