SAKSØKER OSLO KOMMUNE: Veireno-sjef Jonny Enger er dømt til 120 dagers fengsel for brudd på arbeidsmiljøloven. Nå saksøker han Oslo kommune.
Ola Tømmerås
Veireno:
Veireno-sjefen Jonny Enger slår tilbake. Varsler søksmål mot Oslo kommune
Enger krever 27 millioner i erstatning etter søppelkaos og konkurs da selskapet hans var ansvarlig for søpla i Oslo.
ola.tommeras@fagbladet.no
3. oktober 2016 overtok selskapet Veireno all innsamling av avfall fra husstander i Oslo kommune. I anbudsrunden som var året før, hadde det ganske lille selskapet i Ytre Enebakk vunnet anbudene for alle fire områder Oslo er delt inn i.
Det var det hittil største renovasjonsanbudet noen gang satt ut i Norge. Det endte med kaos og massive brudd på arbeidsmiljøloven.
Enger slår tilbake
I februar 2017 var Veireno konkurs. Oslo kommune ansatte renovatørene og begynte å kjøre søppel selv.
Året etter ble Veireno-direktøren dømt til ett år og tre måneder fengsel for brudd på arbeidsmiljøloven da selskapet hans forsøkte å hente seg inn i det store oppdraget. Dommen ble anket gjennom hele rettsapparatet og endte i fjor med 120 dager fengsel i Høyesterett.
Nå slår den tidligere renovasjonssjefen tilbake mot Oslo og varsler søksmål mot kommunen.
• Høyesterett reduserte straffen for Veireno-sjefen til 120 dagers fengsel
Venter på tilsvar
Fagbladet er kjent med at Oslo tingrett har mottatt varsel om stevning fra advokatfirmaet Elden DA på vegne av eierselskapet bak Veireno, som i dag heter Cama holding. Stevningen er ikke offentlig tilgjengelig før en eller begge parter godkjenner det.
– Jeg kan bekrefte at vi har varslet stevning, men vil ikke utdype dette nå. Vi har ennå ikke mottatt tilsvar fra motparten, sier advokat Thomas Skjelbred ved Elden advokater.
– Jonny Enger krever kommunen for tap selskapet hans led i forbindelse med oppdraget, sier Skjelbred.
– Oslo hadde ansvar
Da straffesaken mot Jonny Enger gikk for Borgarting lagmannsrett, ble det argumentert for at Oslo kommune satt med ansvar for hvordan søppelkjøring utviklet seg denne vinteren.
– Etter en nøye gjennomgang av saken har vi avdekket kritiske forhold både før og etter oppstart av prosjektet som skyldes feil og mangler hos Oslo kommune. Vi mener disse forholdene må medføre erstatningsplikt, utdyper advokat Thomas Skjelbred i en e-post til Fagbladet.
– Jævlig urettferdig
I etterkant av søppelkaoset og konkursen utarbeidet Deloitte en rapport for Oslo kommune. Der rettes det kritikk mot både gjennomføring av anbudet, mobiliseringsfasen og oppfølging. Rapporten var blant materialet som ble brukt i straffesaken, og er trolig også sentral i søksmålet.
– Det var rett og slett jævlig urettferdig, sa Jonny Enger under sin frie forklaring i ankesaken i Borgarting lagmannsrett. Da erkjente han skyld, men kjempet for å unngå fengselsstraff.
Sviktende systemer
Han viste blant annet til at Oslo kommune var ansvarlig for datasystem de ikke hadde prøvd ut.
– Ruter forsvant, og gater kom og gikk i systemet. Når renovatørene kom inn, måtte vi ut og hente igjen på overtid, sa Enger i straffesaken.
Enger har flere ganger hevdet at selskapet gikk på store tap som følge av anbudet. Fagbladet har fått bekreftet fra andre kilder at det dreier seg om et krav på minst 27 millioner kroner.
Mente seg motarbeidet
Også krav som Energigjenvinningsetaten (EGE) rettet til selskapet, kan bli sentralt i erstatningssaken. Etter noen ukers drift ble sjåfører avvist ved porten til mottaksanlegget dersom de ikke hadde forskriftsmessig verneutstyr. I tillegg krevde EGE opplæring av sjåførene i hvordan å bevege seg sikkert inne på anlegget. I en periode var også mottaksanlegget på Haraldrud stengt på grunn av vedlikehold.
– Sjåførene måtte levere på Klemetsrud (på andre siden av byen. Red.anm.) isteden. Det skapte store forsinkelser, hevdet Enger i sin forklaring for Borgarting lagmannsrett.
Rett og rimelig med erstatning
– Vi venter nå på tilsvar fra Oslo kommune, sier advokat Thomas Skjelbred, som ikke vil gå inn i detaljer om søksmålet nå.
– Oslo kommunes håndtering av saken har påført VT gruppen (Cama Holding AS) et tap som selskapet krever dekket. Denne saken har også påført Jonny Enger store belastninger av både økonomisk og personlig karakter. Da er det rett og rimelig at tapene dekkes av den ansvarlige, skriver Skjelbred i e-posten.
Utarbeider tilsvar
Oslo kommune jobber med å utarbeide tilsvar til varselet om søksmål.
– Vi har mottatt stevningen. Kommunen vil komme med sitt tilsvar og har ikke ytterligere kommentarer nå, sier kommunikasjonssjef i Oslo kommune, Hanne Gjørtz til Fagbladet.
• Stig jobbet opp mot 16 timer dagen i Veireno. Nå skal han vitne mot sin tidligere sjef
Denne saken har påført Jonny Enger store belastninger av både økonomisk og personlig karakter. Da er det rett og rimelig at tapene dekkes av den ansvarlige.
Advokat Thomas Skjelbred
Mest lest
ELENDIG BEHANDLING: Tommy Storeide Vangen har jobba i varehandelen i mange år.
Erlend Angelo
Tommy jobba seg i senk og ble sykmeldt: – Jeg har aldri blitt så dårlig behandla som av Coop
Barbro Major er regiontillitsvalgt for Fellesforbundet i region Buskerud, og har snakket mye med medlemmene i året som har gått.
Privat
– Dette er helt jævlig. Det er kolleger som jeg har jobbet sammen med i ti år. Hva kan jeg si?
Charlotte Rødland Kristiansen er 22 år og må betale alle utgifter til tannlege selv. SV vil at det skal bli gratis.
Aslak Bodahl
Charlotte (22) får ikke fikset tennene fordi det er for dyrt: – Ekstremt frustrerende
KRISE: Valgforsker Johannes Bergh mener Jonas Gahr Støre og Arbeiderpartiet har kommet helt i skyggen av Senterpartiets sentraliseringskritikk.
Jan-Erik Østlie
Bunnotering for Ap: – Utrolig hvordan partiet sliter, sier valgforsker
SEKSUELL TRAKASSERING: Den eine kunden klapsa kvinna på rumpa då dei møttest på butikken, etter å ha fått beskjed av både kvinna og arbeidsgivaren hennar om at han skulla halde seg unna.
Colourbox
Kvinneleg mekanikar fekk to kundar dømt for tafsing, kiling og klaps: – Dommen har sett ein standard
Folketrygda
Illustrasjon
Anna Granqvist
To pensjonistforeninger sier nei til stort løft i minstepensjonen, hvis det betyr mindre pensjon til andre grupper
Innsatsleder Kenneth Wangen er en av de flere tusen menn og kvinner som har jobbet med søk og redning i Gjerdrum. Bildet er tatt ved en annen anledning.
Werner Juvik
Redningsmannskapet i Gjerdrum var i konstant fare. Her er innsatslederens historie
Kantinekokken Monica Karlsen Moseby har vært permittert helt siden mars i fjor, og har søkt flere andre jobber uten å få napp. Hun er glad for at regjeringa nå vil forlenge permitteringsperioden. Samtidig sier hun: – Jeg forstår ikke hvorfor de ikke bare kan si at ordningene varer så lenge pandemien varer. Det er så usikkert for oss og for bedriftene, sier Moseby, som er medlem i Fellesforbundet.
Privat
Monica har snart vært permittert ett år: – Det er tøft. Bare å stå opp og vite at ingen har behov for deg
Mari Falck forteller at faren Morten alltid har vært en positivt innstilt person med et usedvanlig godt humør. Han ble veldig deprimert etter nedstengingen og følte seg innesperret.
Privat
Mari fikk besøke sin dødssyke far kun én gang i uka. Da kokte det over for overlegen
Harald Eia er sosiolog, komiker, programleder og forfatter.
Ida Bing
Harald Eia kurser Ap om Ulikhets-Norge. Her er hans advarsel
Illustrasjon
Håvard Sæbø
Rekordhøy arbeidsledighet i Lofoten – henter inn tusener av sesongarbeidere
Vi mener ei regjering med Ap, SV og Sp, med Jonas Gahr Støre som statsminister, er best i stand til å styre landet, sier Mett Nord og resten av Fagforbundets forbundsstyre.
Jan-Erik Østlie
Mette Nord rykker ut etter utspill fra fylkesleder: – Støre er Fagforbundets foretrukne statsministerkandidat
I en intern LO-måling fra desember som TV 2 har fått tilgang til, får Ap og Jonas Gahr Støre 31,4 prosent oppslutning.
Jan-Erik Østlie
Kun tre av ti LO-medlemmer vil stemme Ap, viser intern måling
Jonas Gahr Støre. Arkivfoto
Jan-Erik Østlie
– Skal regjeringen komme etter med enda nye innrømmelser, bør det være å gi feriepenger på dagpenger
537 ansatte ved sju Tine-meierier kan bli tatt ut i streik fra lørdag.
Jan-Erik Østlie
Over 500 ansatte i Tine kan bli tatt ut i streik
Trygve Slagsvold Vedum for skryt for sitt lederskap av tidligere LO-topp Sture Arntzen.
Jan-Erik Østlie
Tidligere LO-topp: Ap-ledelsen er så utydelige at Senterpartiet blir folkets parti
Bjørnar Moxnes mener svekkelsen av lønns- og arbeidsvilkårene til togrenholderne er ønsket politikk fra regjeringens side.
Jan-Erik Østlie
Togrenholdere kjemper for å beholde lønna: – Stjerneeksempel på borgerlig politikk, mener Moxnes
I en ny anbudsrunde kan alle flyselskap i EU/EØS søke på rutene. Derfor er det lagt inn svært tydelige krav til tilbyderne.
Leif Martin Kirknes
Kravene som kan utelukke Wizz Air fra å delta i konkurransen om norske ruter
En forhøyet dagpengesats er viktig for å sikre lavtlønte gjennom koronakrisa, ifølge tillitsvalgt Djevat Hisenai.
Håvard Sæbø
Permittere og ledige får beholde dagpengesatsen: – Nå slipper de å leve under fattigdomsgrensa
Så sent som søndag sa Erna Solbergs regjering at det foreløpig ikke var aktuelt med en forlengelse av ordningen. Nå har de snudd.
Leif Martin Kirknes