120 ansatte må gå
HK-Nytt: Kraft Foods har på et styremøte i dag besluttet å flytte produksjonen av flere sjokolader til Litauen. 120 ansatte på Freia i Oslo må gå.
Saken oppsummert
Som ventet vedtok styret i Kraft Foods i dag å flytte den såkalte stangproduksjonen ut av landet. Japp, Mandelstang, Topp-ris, Peanøttkubbe, Monolitt, og tre andre merker som selges i Sverige, skal ikke lenger lages på Rodeløkka i Oslo. Samtidig skal den norske fabrikken moderniseres for 50 millioner kroner, skriver Aftenposten.
Konsekvensen av utflyttingen og effektiviseringen er at bemanningen skal reduseres med 120 ansatte over en toårsperiode.
– Vårt siktemål er at vi ikke skal måtte si opp noen. Vi vil ha en aktiv prosess sammen med fagforeningene for å hjelpe de som blir berørt av nedbemanningen over i nytt arbeid eller hjelpe på annen måte, sier Stefan Granlund, administrerende direktør i Kraft Foods Norge, til Aftenposten. 60 millioner kroner skal være satt av til dette formålet.
Det er produksjonsarbeiderne som rammes av nedskjæringene, ingen av Handel og Kontors medlemmer vil bli berørt.
