Dette er en sak fra
Nettverk
Vi skriver om ansatte innen elektro, energi, telekom og IT.
Les mer fra oss
Uenige om behovet for nedbemanning i Aker Solutions
EIT-klubbleder Leif-Egil Thorsen mener bedriften heller burde permittert, fremfor å gå til oppsigelser. Frykter mer innleie til høsten.
Det har nylig vært to runder med nedbemanninger for EL & IT-medlemmer fra EIT-klubben i Aker Solutions, som har vært oppe i 440 medlemmer totalt. I første runde forsvant 50 årsverk. I runde to er det snakk om 45 stillinger. 100 har blitt permittert, og klubbleder Leif-Egil Thorsen fra EIT-klubben mener de som har mottatt oppsigelse blant de 95 nedbemannede også burde møtt samme skjebne.
Les også: Elektrikere blant dem som må gå hos Aker Solutions
– Det er mer dramatisk i Aker Solutions nå enn det her vært noen gang, men vi mener at EIT-fagene er i en annen situasjon enn de mekaniske fagene og funksjonærfagene, som har hatt store problemer i halvannet til to år, sier han.
– Vi innen EIT-fagene begynte først å permittere i store mengder nå i januar - februar 2016, og så er det bare frem til august/september før vi har jobb igjen alle sammen på HU Gina Krog frem til i alle fall våren 2017. Derfor mener vi permitteringsregelverket skal brukes og anbefaler våre medlemmer om å bestride oppsigelser, sier Thorsen.
• Følg oss på Facebook og Twitter
Det er avdelingen i Midt-Norge som er hardest rammet innen EIT-fagene. Thorsen forteller at alle sakene fra runde én er overlevert EL & IT Forbundet og at LO juridiske skal avgjøre om de vil kjøre sakene. Det regner han med de gjør.
Rundt halvparten av arbeiderne har bestridt oppsigelsene. Ellers kommer litt av nedbemanningen i form av alderdomsrelatert avgang, noen har takket ja til sluttpakke og enkelte, særlig i Bergensavdelingen, har fått seg jobb annensteds og ønsker ikke å bestride oppsigelsen.
– I tillegg rammer nedbemanningen selvsagt dem som er uorganiserte, som ikke har noen til å hjelpe seg i en slik situasjon, understreker Thorsen.
Thorsen tviler på at Aker Solutions, når høsten og med det Gina Krog står for tur, kommer til å gjenansette elektrikerne som eventuelt må gå nå.
– Vi er redde for at de vil satse mer på innleie, og at de som benytter seg av gjeninntredelsesretten, kun vil få midlertidige stillinger i bedriften.
Les også: Tøffe tider i vesten – akuttiltak etterlyses
Det er bortfall av kontrakter, spesielt at det ikke ble vunnet noen vedlikeholdskontrakter fra Statoil, som har ført Aker Solutions inn i uføret.
– Vi har forhåpninger om at noen av dem som er rammet i Midt-Norge og Bergens-avdelingen får mulighet til å få jobb i selskapene som overtok våre kontrakter i Statoil, sier Thorsen.
– Hvordan er stemningen i bedriften?
– Det er en trykka stemning. Bedriften og vi som er tillitsvalgt er ikke enige om behovet for nedbemanning, og da er det jo ikke så greit. Men folk jobber og står på og gjør det de skal på arbeid. Ingen skal si at vi ikke gjøre jobbene våre!
Med spørsmål om det hadde vært mulig å permittere fremfor å nedbemanne svarer pressesjef i Aker Solutions Anne Cecilie Lund-Andersen at selskapet ikke uttaler seg om spesifikke prosjekter og hvordan de påvirker selskapets bemanningssituasjon. Den generelle kommentaren til situasjonen fra Lund-Andersen er:
– Aker Solutions har, som en rekke andre selskaper, tilpasset arbeidskapasiteten vår også innenfor for modifikasjoner, vedlikehold og operasjoner på norsk sokkel. Dette er tøft, spesielt for de som blir direkte berørt av tilpasninger. Selskapet er opptatt av å gjennomføre prosesser på en ryddig og rettferdig måte. Generelt benytter vi oss av permittering som virkemiddel i de tilfellene hvor vi ser at dette er hensiktsmessig, sier Lund-Andersen.