NØDVENDIG: Forbundsleder Jan Olav Andersen ble møtt av streikende heismontører før møtet i LOs representantskap i morges. Andersen mener kampen for å få tariffavtaler er et helt nødvendig forsvar for den norske arbeidslivsmodellen.
Leif Martin Kirknes
Jan Olav Andersen om Orona-streiken
Heismontørenes streik for tariffavtale er et forsvar av den norske modellen, mener El og IT-lederen
– Det er et hav av forskjell mellom en husavtale og en landsomfattende overenskomst, sier leder i EL og IT Forbundet, Jan Olav Andersen. Han er sikker på LO og LO-forbundenes støtte i kampen for tariffavtale ved Orona Norway AS.
nettverk@lomedia.no
De streikende heismontørene i Orona Norway AS fikk stående applaus fra LOs representantskap i formiddag.
Litt før klokka halv ti i morges stilte de opp utenfor inngangen til Kongressenteret med gule streikevester og delte ut informasjon om streiken til delegater og gjester. En av de første som dukket opp var EL og IT Forbundets leder, Jan Olav Andersen. Senere kom andre forbundsledere på rekke og rad, delegatene til EL og IT Forbundet og til slutt LO-sjefen sjøl, Hans-Christian Gabrielsen. Han tok seg god tid med å snakke med gutta før møtestart.
• Heismontører og Orona i konfrontasjon på byggeplass. Mener selskapet driver streikebryteri
Stor streikevilje
Orona-montørene har streiket siden 14. mai og er nå inne i den fjerde streikeuka. Men streikeviljen er fortsatt stor.
– Vi har den samme kampviljen som vi hadde i starten. Det må bedriften snart skjønne, sier hovedtillitsvalgt i Orona-klubben, Kristoffer Syvertsen.
Han er glad for den sterke støtten Orona-gutta har fått både fra EL og IT Forbundet og fra den øvrige LO-familien. Og stadig strømmer det inn meldinger fra fagforeninger og forbund både her til lands og fra utlandet.
– Vi har fått veldig bra støtte fra EL og IT og fra LO. Vi er innstilt på å streike helt til vi vinner, sier Syvertsen.
Det streikes flere steder på Østlandet. Nå går dagene med til blant annet streikemøter på fagforeningskontoret i Oslo. Og på Jessheim er det satt ut streikevakter på en byggeplass der Orona har oppdrag.
Allerede i starten av sin åpningstale til representantskapet kom LO-leder Hans-Christian Gabrielsen inn på de to pågående streikene, streiken i LO Finans i forbindelse med hovedoppgjøret og streiken for en landsomfattende tariffavtale i Orona.
– Landsomfattende tariffavtaler er grunnleggende i norsk arbeidsliv. Det er opprørerende å se at LO-medlemmer må streike for sine faglige grunnleggende rettigheter, sa Gabrielsen.
HILSER PÅ LO-LEDEREN: Hans-Christian Gabrielsen møtte streikende heismontører.
Leif Martin Kirknes
Et grunnleggende krav
Forbundsleder Jan Olav Andersen holdt appell for representantskapet. Bak ham på scenen sto streikende heismontører.
– Vi veit at vi har god støtte fra LO og LOs forbund, men det er godt å få vist det enda en gang, sa Andersen.
– Det er montører ved Orona Norway AS som er i streik for det mest grunnleggende kravet man kan streike for, og det som burde vært det mest unødvendige å streike for, nemlig retten til kollektive landsomfattende tariffavtaler.
Andersen kom inn på bakgrunnen for Orona-streiken. Orona er et spansk heiskonsern med virksomhet i flere europeiske land, og konsernet har vært etablert i Norge siden 2015, da de kjøpte opp Hamar-baserte Elevator. Bedriften forsøker å erobre markedandeler fra de øvrige store heisselskapene, blant annet gjennom oppkjøp av mindre heisbedrifter.
EL og IT opplever, i likhet med en del andre forbund, at det stadig er bedrifter som prøver å unngå tariffavtaler.
– Å ta kampen for å få tariffavtaler er et helt nødvendig forsvar for hele den norske arbeidslivsmodellen, sa Andersen.
• – Streiker til Orona-ledelsen skriver under på heisoverenskomsten
• Fanemarkering for streikende heismontører: «Dette er de tøffeste gutta jeg veit om»
Husavtale ikke like god
Orona hevder at selskapet allerede har en tariffavtale, som er minst like god som heisoverenskomsten.
– Husavtalen er sagt opp og brakt til opphør før vi iverksatte streik. Det er riktignok noen uorganiserte arbeidere på bedriften igjen som bedriften hevder er omfattet av den, men det er et flertall som står bak oppsigelsen av avtalen, konstaterte Andersen.
Han stiller også spørsmål ved om avtalen virkelig er så god som det Orona sier den er.
– Er den like god når det gjelder AFP, når det gjelder pensjon, når det gjelder tillitsvalgtes innflytelse og medbestemmelse i forhold til hovedavtalen, er den like god på kompetanse og opplæring i bransjen, eller er det slik at den er like god utelukkende hvis du sammenligner med minstelønnsatsene. Og det er det siste som er riktig. På alle de andre tingene som vi vet følger med en landsomfattende tariffavtale, er den ikke like god, mener Andersen.
Skulle det, mot formodning, være slik at den var like god, er det, ifølge Andersen, likevel et hav av forskjell på en husavtale og en landsomfattende tariffavtale.
– Det er gjennom landsomfattende tariffavtaler at organiserte parter utvikler bransjer i felleskap. Det er gjennom landsomfattende kollektive avtaler at man har mulighet til å drive med koordinert lønnsdannelse som også er en viktig del av det norske forhandlingssystemet, sa EL og IT-lederen.
• Støtteerklæringer strømmer inn fra hele verden til streikende heismontører i Orona Norway AS
Sikker på LO-støtte
Han ønsker utenlandske selskap velkommen til å drive næringsvirksomhet i Norge.
– Men det finnes bare et akseptabelt regelverk å drive virksomhet etter, og det er de kollektive landsomfattende avtalene. De skal ligge til grunn for all virksomhet i Norge.
– Så vi har en klar melding til den norske bedriften: Slutt å tulle med den norske modellen, skriv under en overenskomst. Og til dere kamerater i representantskapet: Å streike for tariffavtaler kan på mange måter være en av de mest ensomme formen for streiker, mye mer krevende enn en tariffstreik. Man er alene, man er ikke en del av en bransje som er ute i streik, man er kun arbeidskamerater som er ute i streik i den bestemte bedriften. I dette tilfellet er det 19 stykker.
– Derfor er det det solidariteten og støtten dere viser så avgjørende viktig. Det er så avgjørende viktig for å vinne, og jeg er helt sikker på at hvis vi kommer i den situasjonen at vi må be om en enda mer aktiv støtte i form av sympatiaksjoner, så vil også fagbevegelsen stille opp og det er vi uendelig takknemlig for. Og så vil jeg takke dere for den støtten vi har fått, den støtten jeg vet vi vil få og den solidariteten de som streiker opplever hver dag.
STILTE OPP: Orona-gutta delte ut flyere til delegatene før møtestart i LOs representantskap.
Leif Martin Kirknes
APPLAUS: LOs representantskapsmøte applauderte for de streikende montørene.
Leif Martin Kirknes
Mest lest
Sammenbrudd i de lokale lønnsforhandlingene utløste gå sakte-aksjon fra klubbleder Christoffer Heggholmen og bilmekanikere, bilpleiere og delelageransatte ved Bertel O. Steens tre personbilverksteder i Bergen. – Hvis ikke noe endrer seg nå, kan vi ikke jobbe i denne bransjen, sier Heggholmen.
Arne Ristesund
Christoffer og kollegaene har gått til et uvanlig skritt for å få høyere lønn
Direktør i Norsk Industri Stein Lier-Hansen mener Norge må innføre regler som pålegger kraftselskapene å begrense krafteksporten når det er lite vann i magasinene.
Jan-Erik Østlie
Industri-topp: Norge burde sagt nei til de siste utenlandskablene
– Illegal rusmisbruk vil ikke forsvinne uansett hvor hardt vi straffer det. Det ser vi i land med strenge straffer, sier sosionomen, sier sosionom Tore Mangseth.
CRYSTALWEED cannabis/Unslpash
– Vi har ført en krig mot narkotiske stoffer i 50 år. Nå må vi senke terskelen for å snakke om rus
Kommentar
Selv ikke oljepengene kan dekke over at vi nå er på vei inn i en helt ny økonomisk tid, en tid der de fleste av oss vil få dårligere råd, skriver Stein Sneve.
Brian Cliff Olguin
«Årets lønnsoppgjør var det beste på mange år. Nå er det snudd på hodet»
STRØMSTØTTE-INNSPILL: Fagfolk fra både regjering, LO og NHO skal nå komme med innspill på strømstøtte til bedriftene. LO-leder Peggy Hessen Følsvik er klar med LO sine krav.
Jan-Erik Østlie
Her er LOs fire krav til bedrifter som skal få strømstøtte
Colourbox
Familier taper flere tusen kroner i måneden på prisveksten. Se tallene
BEKYMRET: Ingeborg Kivle, leder for NFF region sør, krever at arbeidet intensiveres med å forebygge psykisk sykdom blant kriminalomsorgens ansatte.
Ole Palmstrøm
– Å se en kollega bli skadet på denne måten, er voldsomt og påvirker arbeidsmiljøet
Høyre-leder Erna Solberg kan glede seg over bunnsolid borgerlig flertall på Opinions siste partibarometer. Høyre har aldri vært så mye større enn Arbeiderpartiet som nå.
Jan-Erik Østlie
Nå er Høyre større enn Ap og Sp til sammen
Debatt
LO-leder Peggy Hessen Følsvik og Arbeiderpartiets leder Jonas Gahr Støre.
Sissel M. Rasmussen
«Hva gjør LO hvis ikke regjeringen øker strømstøtten?» spør LO-medlem Bjørn
Tre medlemmer i Skolenes Landsforbund ved Olsvik skole i Bergen ha vært i streik siden 8. juni. Nå får de følge av mange kolleger som slutter seg til streiken ved skolestart. Her er Joakim Haugen og Cathrine Govenius på streikevakt.
Privat
Lærerstreiken trappes opp fra neste uke
MEKLING: For ansatte i prosessindustrien kan det bli streik fra mandag morgen, dersom partene ikke blir enige hos Riksmekleren. Bildet er fra Alcoa Mosjøen, der er ingen tatt ut i første streikeuttak,
Arkivbilde: Petter Pettersen
Over 1.400 industriarbeidere gjør seg klar til å gå ut i streik
Vi merker konsekvensene av kutt i tiltaksplasser, forteller Steinar Halvorsen.
Simen Aker Grimsrud
Arbeidsledigheten er rekordlav, men Nav-tillitsvalgt Steinar vil ha mer penger til å få folk ut i arbeid
Siden 1994 har Nav ved behandlingen av saker om stønader til enslige forsørgere ment at disse stønadene faller utenfor trygdeforordningen.
Hanna Skotheim
Nav praktiserer nok en trygderegel feil, fastslår domstol
Matvareprisen skyter i været.
Heiko Junge / NTB
Sjokktall: Aldri før har prisene på matvarer økt raskere enn nå
Kari Nessa Nordtun, til daglig ordfører i Stavanger, skal lede utvalget som skal meisle ut Aps nye energipolitikk.
Jan Kåre Ness / NTB
Lederen i Aps energiutvalg vil utjevne strømprisene mellom nord og sør
Debatt
Norge bruker 50 ganger mer på strømstøtte enn på strømsparing. Da skyver Norge problemene foran seg, skriver Truls Gulowsen.
Leif Martin Kirknes
«Et alvorlig problem at det går 50 ganger mer til strømstøtte enn tiltak som får ned forbruket»
I dag er Stine butikkansvarlig i Kommunikasjon Voss og selger mobiltelefoner og annen elektronikk. Kundemøter er helt uproblematisk.
Ingerid Jordal
Å stå opp om morgenen for å gå på jobb, føltes til tider umulig for Stine. Så fikk hun hjelp
NY KRAFT: – Først og fremst må Norge få fortgang på utbygginga av ny, fornybar kraft. Og vi må få fart på energieffektivisering, sier forbundsleder Jan Olav Andersen.
Knut Viggen
Klima må gå foran strømpriskrise, mener EL og IT-lederen. Her er hans beskjed til politikerne
KONKURRANSEUTSATT: Dag-Arne Johansen sier de som rengjør og vedlikeholder togene er glemt i debatten om konkurranseutsettingen. – Vi er like mye konkurranseutsatt som før, sier han.
Morten Hansen
Debatt om regjeringens togpolitikk: – Vi som jobber med vedlikehold og renhold, er usynlige
Kommentar
Høyreleder Erna Solberg kan garantere at hun ville ha fått på plass strømstøtte til næringslivet. Men snakker mindre om hva annet hun vil gjøre med strømmen.
Ole Berg Rusten / NTB