DIGITALE NYHETER: Frode Janborg og Camilla Hanses var blant de som fortalte om FLTs digitale nyvinninger.
Kai Hovden
Tillitsvalgtportalen:
FLT med trippel digitalsatsing
Koronapandemien har fått FLT til å tenke nytt når det gjelder tillitsvalgtskolering, digitale verktøy og nye plattformer for kontakt. Nå lanseres tre nye digitale satsinger.
kai.hovden@lomedia.no
Naturlig nok foregikk lanseringen av Tillitsvalgtportalen, kurset Introduksjon til FLT og nytt tillitsvalgtverktøy på Teams. Mer enn hundre FLTere hadde logget seg på for å høre mer om forbundets nyvinninger.
Begeistring og glede
– Det er med stor begeistring og glede vi i dag kan lansere nye verktøy for de tillitsvalgte, og det heldigitale kurset Introduksjon til FLT, sa Laila Nordsveen, fagansvarlig for kurs i FLT, da det digitale møtet startet.
Ifølge Nordsveen har forbundet jobbet mye med digitale løsninger gjennom pandemien, noe som har ført til at FLT er best i klassen på digital skolering av medlemmer sett i forhold til medlemstall.
Allianse: Industri Energi og FLT søker ny allianse
Politisk rådgiver Karin Yrvin var klar på at FLT ønsker å gjøre mer for de tillitsvalgte.
– De tillitsvalgte er bærebjelken i organisasjonen, og de har neste alltid full jobb ved siden av vervene sine. Derfor er det viktig for FLT å bidra til at oppgaven som tillitsvalgt kan løses på en god og effektiv måte, slo Yrvin fast.
Hun ga ordet videre til prosjektkoordinator Camilla Hanses som gikk igjennom den nye tillitsvalgtportalen.
Skapt via innspill
– Vi har brukt innspill fra nye og eksisterende tillitsvalgte som basis for den nye tillitsvalgtportalen, forklarte Hanses.
Her er gode verktøy, råd og hjelpemidler samlet i en digital verktøykasse som man finner via FLTs nettside.
– Så langt er portalen delt inn i seks ulike temabokser. Via videreutvikling, basert på innspill fra de som bruker den, vil portalen utvikles ytterligere, sa Hanses.
Portalen er åpen for alle som ønske å klikke seg inn, og temaene man så langt kan fordype seg i er rollen som tillitsvalgt, medlemsengasjement og arbeid i bedriftsgruppen, rekruttering, råd og hjelp, opplæring for tillitsvalgte og boksen «Hva gjør jeg hvis..».
– Vi har bygget portalen ut fra det vi kaller tillitsvalgtreisen – altså fra man er ny tillitsvalgt og via de ulike elementene rollen som tillitsvalgt vil kreve, sa Hanses.
Filmer, sjekklister, tekstdokumenter og maler er blant det man så langt finner i portalen.
– Alt dette er nedlastbart, slik at man kan ha det tilgjengelig hele tiden, påpekte Hanses.
Mye lest: Elsa mistet AFP-millionen med tre ukers margin. Nå vil hun advare andre
Klar for kurs, når du er klar
Digitalkurset Intro til FLT ble omtalt også i forrige utgave av Ledelse og Teknikk. Men nå ligger det altså klart, når det måtte passe for deg. Dette kurset krever innlogging for å få tilgang.
– Dette kurset er lagt opp som et selvstudium, og du kan dermed ta det i ditt eget tempo, sa Frode Janborg, utreder i FTL.
Han presenterte raskt og engasjert hovedelementene i kurset, som blant annet omhandler viktigheten av god organisering – både for den enkelte arbeidstaker og for bedriften.
– God organisering kan utgjøre en konkurransefordel for bedriftene, slo Janborg fast.
Kurset er blant annet basert på innføring i den nordiske modellen, betydningen av fagorganisering og forståelse for hvorfor høy organisasjonsgrad er viktig.
Nytt verktøy
I tillegg til ny tillitsvalgtportal lanserte også FLT et nytt tillitsvalgtverktøy. Dette er forbeholdt de som allerede er tillitsvalgte, og det kreves innlogging for å få tilgang.
Stein Arne Lunderbye, rådgiver i FLT, viste vei.
– Dette er en kraftig oppgradering fra det verktøyet vi hadde frem til jul og som ble lansert helt tilbake i 2012, sa Lunderbye.
I det nye verktøyet har man enkel og grei tilgang på ulike rapporter knyttet til nettopp ens egen rolle som tillitsvalgt, og man finner lister over både medlemmer og bedrifter. Man kan også sende felles e-post til medlemmene.
– Alle lister kan i tillegg eksporteres til Excel, slik at man kan arbeide videre med dem der, sa Lunderbye.
Dermed ligger altså mulighetene åpne for både kurs og utvikling i tillitsvalgtrollen for de som måtte ønske det.
– FLTs mål er alltid god medlemskommunikasjon og å legge til rette for god introduksjon som skal inspirere og motivere våre medlemmer, kommenterte Nordsveen etter møteslutt.
Mest lest
De nye pensjonene er klare. Etterbetaling kommer på ulike tidspunkter i mai og juni.
Hanna Skotheim
Trygdene øker fra 1. mai. Se når den blir etterbetalt
Pensjonistforbundets leder Jan Davidsen
Jan-Erik Østlie
Jan Davidsen hadde håpet på mer til minstepensjonistene: Slik blir den nye pensjonen
KJEMPER: Anna Maria Magnusson har lenge kjempet for å få en lønn som hun kan forsørge familien med mens hun er lærling i anleggsgartnerfaget. Hun mener lønna er for dårlig for voksenlærlinger.
Ole Palmstrøm
Anna (27) fikk 0 kroner i lærlinglønn: – Jeg har fått låne penger av mamma siden september i fjor
Solfrid Alstad opplevde ikke at ledelsen var interessert i det hun hadde å si.
Hanna Skotheim
Etter 40 år i barnevernet gikk Solfrid til lokalavisa og slo alarm. Så sa hun opp jobben
KONSUM: Tusener på hjemmekontor har økt sitt alkoholkonsum. Mest økning er blant godt utdannede og barneforeldre.
Eirik Dahl Viggen
«Hanne» så at kollegaen var beruset på Teams: – Det er ufattelig hvor lenge man kan gå slik i en statlig jobb
Elizabeth (19) har bodd i fosterhjem hos Tone Granaas siden hun var 17 år.
Anne Myklebust Odland
Tone kaller Elizabeth for datter, men vegrer seg for å bli fostermor en gang til
VENTET IKKE FORGJEVES: Fem år tok det før klubbleder Christian Ekstrøm og resten av de ansatte fikk den tariffavtalen de krevde. Det gir opptil 100.000 kroner i lønnsøkning for de ansatte.
Håvard Sæbø
Christian jubler etter fem års kamp: Nå får lageransatte i opptil 100.000 mer i lønn
Oljearbeider Øyvind Akselsen møter sin tidligere arbeidsgiver i retten. Utfallet av rettsaken kan få konsekvenser for mange oljearbeidere som i perioder jobber fra skip.
Jan Kåre Ness
Øyvind går til sak for å få betalt overtid: – Burde ikke vært tema i 2022
SJÅFÆR: Rebecca Husom (22) er Norges yngste yrkessjåfør, og anbefaler varmt å velge denne veien.
Alf Ragnar Olsen
Rebecca (22) er Norges yngste yrkessjåfør. Her er hennes melding til jenter som vurderer yrket
Du har plikt til å ta ferie. Nå nærmer det seg sommer og et avbrekk fra jobb.
Colourbox
Kan arbeidsgiver bestemme når jeg skal ha sommerferie? 10 spørsmål og svar
– Lene begynte å tulle med meg på et seminar, minnes Ulrikke (t.v.) om de første tegnene til at det var noe mer mellom dem. Så kasta kollegaene seg på og sendte et bilde av at de stod sammen og skrev: «Planlegger fremtiden sammen». Nå er de tidligere kollegaene snart gift.
Hanna Skotheim
Lene mente det var en privatsak da hun forelsket seg i Ulrikke på jobb. Flere er uenig med henne
Per Flakstad
Disse blir tatt ut hvis det blir kommunestreik 24. mai
Annkarin mener hun og andre med 16 års ansiennitet burde tjent 20.000 kroner mer i året.
Simen Aker Grimsrud
Da vernepleier Annkarin sjekket tilleggene for ansiennitet, ble hun overrasket: – Det føles feil
Ole Palmstrøm
Lisa ble slått ned av en medelev som skrek «jævla neger». Først da grep de voksne inn
SJOKK: A-krimsamarbeidet i Møre og Romsdal avdekte sjokkerande lønns- og arbeidsvilkår hos underleverandørar på Vard Søviknes. No har verftet tatt grep, forsikrar verftsdirektør Arnt Inge Gjerde, klubbleiar Rune Torsvik og tillitsvald Kristian Ertresvåg i Fellesforbundet.
Tormod Ytrehus
Rumenarar jobba for 30 kroner timen hos underleverandør: – Vi mista kontrollen
SNART GODKJENT: Bilpleie, dekkskift og dekklager blir fra 1. juli omfattet av den samme godkjenningsordningen som renovasjonsbransjen har. Hos MS Bilpleie i Skien der Thomas Johansen jobber, er alt på stell allerede.
Tormod Ytrehus
Snart må du vaske bilen selv, om du skal ha det ordentlig billig
PRESTASJONEN AVGJØR: Marte Rian Aarnes har levd på lønn og provisjon i hele sitt yrkesaktive liv. Her sammen med sønnen Oskar (12).
Ylva Seiff Berge
Martes årslønn er 500.000 kroner. Men med en ekstra innsats kan hun tjene langt mer
Tor Arne Johansen, konserntillitsvalgt i Tine.
Erlend Angelo
Konserntillitsvalgt reagerer kraftig på hvordan Tine uttalte seg etter at de tapte i tingretten
North Sea Link kom i drift på høsten i fjor. Her jobbes det med å legge kabelen.
Statnett
Ny analyse: Strømprisene skyldes kraftkablene til utlandet
Brian Cliff Olguin