Daniel Smolarz jobber som frokostkokk ved Clarion Bergen Airport Hotel. Han ødela kneet sitt og måtte opereres. Ved en glipp ble ikke sykmeldingen hans forlenget. Nå har han vært uten inntekt i tre måneder.
Håvard Sæbøe
Kritiske dager for tariffavtalen:
Hotellkokk Daniel ødela kneet, men får ikke sykepenger – verken fra Nav eller jobben
Kokken Daniel Smolarz får verken penger fra Nav eller arbeidsgiver. Nettopp denne problematikken står sentralt i det pågående lønnsoppgjøret.
torgny@lomedia.no
Frokostkokken Daniel Smolarz har havnet i en skikkelig klemme. Han har ikke hatt inntekt på over tre måneder. Arbeidsgiveren betaler ikke lønn utover de 16 første dagene ved sykdom, og nå er han så blakk at han må låne penger fra foreldre og svigerforeldre i Polen så han ikke blir kastet ut av leiligheten der han bor sammen med samboeren og deres et og et halvt år gamle sønn.
Smolarz er frokostkokk på Clarion Airport Hotel. Han har jobbet der i to år, og har vært svært fornøyd med arbeidet. Rett nok må han stå tidlig opp for å reise til jobben og gjøre klar slik at de første gjestene kan begynne å spise klokka sju, til gjengjeld har han kommet tidlig hjem og fått være mye sammen med sønnen sin.
Det var nettopp det han var 9. januar. Han lå på gulvet og lekte med sønnen. Da han reiste seg, sa det «pang» i kneet. Etter hvert viste det seg at det var menisken som var røket og han måtte opereres. En kokk står, går og løper hele dagen. Det er umulig å jobbe med et dårlig kne.
• Greit å vite: Kan Nav nekte meg sykepenger?
Sykemeldingen ikke forlenget
I slutten av mai ble han operert, det var da feilen med sykmeldingen oppsto. Ved en misforståelse ble ikke sykemeldingen forlenget. Da feilen ble oppdaget tilbakedaterte legen sykemeldingen.
Nav ville ikke uten videre godta en tilbakedatert sykmelding. Meldingen måtte derfor sendes til Smolarez’ lokale Nav-kontor for kontroll og godkjenning.
I de fleste bedrifter i Norge ville ikke dette blitt noe problem for den ansatte. Arbeidstakeren mottar sykepenger fra arbeidsgiveren. Det blir en sak for arbeidsgiveren å skaffe pengene tilbake fra Nav.
Men i noen bransjer og noen arbeidsgivere vil ikke forskuttere. Derfor er dette et krav som Fellesforbundet nå har reist med full tyngde i årets tariffoppgjør.
• Lønnsoppgjøret: Dette mekler de om
Klassekampkrav
– Forskuttering av sykepenger er et klassekampkrav, sa leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, da Magasinet for fagorganiserte møtte ham i midten av juni.
– I dag får funksjonærene samme lønn om de blir syke eller ikke, bedriften forskutterer. I mange bedrifter må arbeiderne vente på utbetalingen fra Nav. Arbeidere og funksjonærer må likebehandles.
• Brudd i meklingen: Her kan det bli storstreik fredag
Gråt i telefonen
Avdelingsleder i Fellesforbundet avdeling 266, Djevat Hisenaj, kjenner godt til situasjonen Smolarz har havnet i. Hisenaj leder avdelingen som organiserer hotell- og restaurantarbeiderne i Hordaland.
– Det var verre før. Digital overføring av sykemelding fra legen har gjort at saksbehandlingen hos Nav går raskere, men fortsatt er det noen tilfeller som saken med Smolarez. I fjor var det en jente som ringte meg om akkurat det samme. Hun hadde ikke fått lønn på fem måneder, og grein i telefonen. Hun var redd for å bli kasta på gata, sier Hisenaj.
• Gunvor (70) er i full jobb, men nektes sykepenger
Tomt for feriepenger
Smolarez kjenner til flere tilfeller. Han har en polsk kamerat som jobber som kokk i Stavanger som har opplevd akkurat det samme.
– Jeg har klart meg bra til nå. I juni fikk jeg feriepenger, men nå er det ikke mer penger igjen. Samboeren min jobber, men det blir ikke nok. Nå må vi se nøye på hver regning, hvilke vi skal betale. Huseieren kommer og spør om han ikke snart skal få husleie for de siste månedene, men vi har ikke penger.
Smolarez kne har blitt bedre. Han er klar til å begynne å jobbe 50 prosent fra 1. september.
Ikke råd til fysioteapeut
– Jeg skulle ha gått til fysioterapeut, og har gjort det. Men nå har jeg ikke penger til det selv om det bare koster 200 kroner gangen. Jeg skylder for flere behandlinger, sier Smolarez.
Han titter ned på mobilen når han skal sende oss en melding. Vi forklarer at det er gratis trådløst nett der vi møtes så det koster ikke noe å sende oss meldingen.
– Jeg har bare seks minutter ringetid igjen på telefonen min. De må jeg ha til å ringe samboeren min hvis jeg skulle bli forsinket så hun ikke blir redd, sier han unnskyldende.
• Lest denne? Sjefen ga sykmeldte Thomas sparken på SMS og sendte feil opplysninger til Nav
Mest lest
Leder i Fellesforbundet, Jørn Eggum, har tidligere argumentert for at uføre skal ha rettigheter i en AFP-ordning. Det har vedtaket på Fellesforbundets landsmøte satt en stopper for.
Håvard Sæbø
Det blir ingen AFP-pensjon for uføre, slår Eggum fast
Tore Kristiansen / VG
Fersk måling: Nedtur for Høyre og Erna Solberg
Målet med møtet på Stortinget er å høre hva Teslas norske ledelse mener om et organisert arbeidsliv.
Nam Y. Huh / AP / NTB
Tesla Norge innkalles til hastemøte på Stortinget
Fra lønnsoppgjøret 2023. (Arkivbilde)
Tormod Ytrehus
De avgjorde din nye lønn. Se hva toppene i arbeidslivet tjener
På kaotiske dager med snø er det viktig å si ifra til arbeidsgiver hvis du ikke rekker fram i tide.
Ole Palmstrøm
Forsinka på jobb fordi det er snø? Dette er reglene
I august 2017 fjernet Forsvaret et tillegg som ansatte med undervisningsplikt hadde, kalt «skoletillegget». 10. mars 2023 vant offiserene over Forsvaret i lagmannsretten, noe som resulterte i utbetalinger på 100 millioner kroner.
Sebastian Christiansen / Forsvaret
Over 400 i Forsvaret får nå etterbetalt store summer
Nav skal fra 1. juli 2024 hjelpe mottakere av sosialhjelp med telefonregninga eller bussbillett hjem til familien.
Colourbox
Folk på sosialhjelp får mer. Se hva det betyr her
Jonas Gahr Støre og resten av Ap-ledelsen vil lytte til folket når de nå skal utvikle ny politikk.
Jan-Erik Østlie
Ap ber om hjelp. Nå kan du si din mening
Ole Palmstrøm
FHI-ansatte beholder jobben. – Nå kan jeg ta jul med senkede skuldre
Yara-direktør og president i NHO, Svein Tore Holsether, er suveren vinner på inntektstoppen blant arbeidsgivere og fagforeningsledere.
REUTERS/Victora Klesty
Sjekk inntekten til over 130 topper i arbeidslivet
Erlend Angelo
Catos epost diskutert i Høyesterett: – Helt uvirkelig at det havnet her
NY RAPPORT: Fagbladet har fått innsyn i en spørreundersøkelse som 221 av landets 260 Nav-kontorer har svart på.
Ørn E. Borgen / NTB
Regjeringen lovet et «rausere» Nav. Her er fasiten
Plutselig dukker ikke lønna opp som avtalt. Da er det greit å vite hvilke steg man må ta.
Colourbox
Seks råd til folk som ikke har fått lønna de har krav på
BESKYTTELSE: Ettersom Xofigo er en radioaktiv medisin, må den pakkes godt inn og fraktes trygt.
Espen Solli
Medisinen de lager her, skal redde pasienter over hele verden
FÅR DET VERRE: Arbeidsledige som blir sanksjonert får enda strammere økonomi, mener Nav-forskerne.
Illustrasjonsfoto: Colourbox
Strengere regler for arbeidsledige virket ikke etter hensikten
Brannpersonellet på Avinors flyplasser må vente på kommunalt brannvesen.
Anne Marthe Vestre Berge
Brannfolk får ikke redde passasjerer fra røykfylte fly: – Jeg frykter at liv skal gå tapt
– Dette med rus og alkohol er fortsatt tabulagt og oppleves av mange som noe privat, sier rådgiver i Akan kompetansesenter.
Sissel M. Rasmussen
Drikker du for mye med kollegaene dine?
Leder i Elektroarbeidernes fagforening i Trøndelag stoler mer på Fellesforbundet enn på LO.
Torgny Hasås
Uføre må være med i ny AFP, mener fagforeningsleder
Etter to år venter sjøfolk fortsatt på reglene som skal gi norske lønns- og arbeidsvilkår i norske farvann.
Tri Nguyen Dinh
Intern strid i regjeringen kan hindre at sjøfolk får norsk lønn i norske farvann
FRYKTER REKRUTTERINGEN: Roy Omsland ved Skogmo VGS i Skien sier de kan gi all praktisk opplæring på skolen. Ulempen er at det blir vanskeligere for elevene å få læreplass etter skolen, siden elevene da ikke får vist hva de duger til mens de er utplassert i en bedrift.
Håvard Sæbø