Lønnsoppgjøret
Streiken i hotell og restaurant er over
Fellesforbundet og NHO Reiseliv ble enige om lønn og forskuttering av sykelønn i natt.
Fellesforbundet takker alle medlemmene som har deltatt i streiken.
Håvard Sæbø
Saken oppsummert
eline@lomedia.no
Etter seks uker i konflikt, er streiken innenfor overnatting og servering over.
Enigheten gjelder Fellesforbundet, 300 Parat-medlemmer streiket videre utover dagen.
Alle i bransjen skal få et generelt tillegg til på 6,50 kroner i timen, og også et lavlønnstillegg på 4,00 kroner. Fagbrevtillegget økes med 5,00 kroner.
Dette betyr at alle får en økning på 10,50 kroner per time. Det utgjør 20.475 kroner på et vanlig årsverk.
Resultatet kom på plass etter 13 timer med mekling.
Aktuelt: Streiken også over for Parat
Forskuttering av sykepenger
Det kom også til en enighet om forskuttering av sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger.
Det innebærer at arbeidsgiver betaler ut lønn under sykdom som vanlig, så arbeidstaker ikke må vente på at utbetalingene fra Nav skal komme i gang og risikerer å stå uten inntekt.
Forhandlingsleder Clas Delp i Fellesforbundet sier begge parter har strukket seg langt.
– Det var svært viktig for våre medlemmer å få gjennomslag for forskuttering av sykepenger. Bestemmelsen trer i kraft 1. juni 2027 og vil gjelde arbeidstakere som har vært sammenhengende ansatt i bedriften i minst 9 måneder, sier Delp i en pressemelding.
NHO Reiseliv skriver på sin nettside at forskutteringen vil gjelde i fire måneder, og at det er de mange sesongansatte som er grunnen til at det er satt en lengre opptjeningstid for å få rett til forskuttering.
I helga kom Fellesforbundet og Virke til enighet på tariffoverenskomsten deres for samme bransje. Det økte presset på NHO Reiseliv.
Deretter fulgte Fellesforbundets varsel om å iverksette boikott fra 2. juni.
– Dette er et veldig godt resultat for våre medlemmer, sier forhandlingsleder Clas Delp.
– Våre medlemmer har streiket i over seks uker. De har stått samlet hele veien. Ved å gå samlet i front, har vi fått gjennomslag for at også lavlønte får reelt lønnsløft og forskuttering av sykepenger i tråd med frontfaget, forteller Clas Delp.
NHO Reiseliv bekymret
Selv om NHO Reiseliv har gått med på forskuttering, menes de fortsatt at den nye avtalen er dårlig tilpasset virkeligheten i hotell og restaurant.
– Vi har kjempet hardt for å prøve å skjerme små bedrifter for økte byrder, men seks uker med streik i en allerede utfordrende tid, er svært belastende for mange av våre tariffbundne bedrifter, sier Kristin Krohn Devold, administrerende direktør i NHO Reiseliv på deres hjemmeside.
NHO Reiseliv er også sterkt kritiske til Fellesforbundet.
– I Norge har vi tradisjon for å finne kompromisser som ivaretar begge sider. Frontfagsmodellen skal gi rom for bransjetilpasninger og staten skal ha ansvar for at velferdssystemene fungerer. Det har Fellesforbundet brydd seg lite om denne gangen. Det er unorsk og uansvarlig, og ikke slik vi kjenner Fellesforbundet fra tidligere lønnsoppgjør, sier forhandlingsleder Magne Kristensen.
Fellesforbundet på sin side takker alle medlemmene som har deltatt i streiken.
– Deres innsats og stå på vilje har vært helt uvurderlig. Og tusen takk til alle som har heiet på oss! Vi har opplevd en fantastisk støtte fra hele landet og internasjonal fagbevegelse, sier Clas Delp.
Dette er en sak fra
Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.
Nå: 0 stillingsannonser

