Lønnsoppgjøret
Streiken helt fastlåst – Fellesforbundet varsler boikott
Streiken i hotell- og restaurantbransjen er inne i sin sjette uke. Nå varsler Fellesforbundet boikott.
Fellesforbundet vil gi nærmere informasjon om boikotten hvis det ikke er en løsning innen 2. juni.
Håvard Sæbø
Saken oppsummert
steinar.schjetne@lomedia.no
Saken oppdateres
– Boikott vil bli iverksatt uten ytterligere varsel fra 2. juni dersom NHO Reiseliv ikke innen den tid har bidratt til en løsning av streiken, skriver forbundet i en pressemelding tirsdag morgen.
Dermed har arbeidsgiverne én uke på seg til å bidra til at den fastlåste konflikten får en løsning.
Flere tusen ansatte er tatt ut i streik ved 331 hoteller, barer, restauranter og kantiner landet rundt. Nå er streiken inne i sin sjette uke.
Fellesforbundets varsel om boikott gikk tirsdag ut til alle streikerammede bedrifter.
Blank avvisning
Konflikten har vært helt fastlåst siden 19. april, da Fellesforbundet og NHO Reiseliv måtte kaste kortene og konstatere at de ikke ble enige i hovedoppgjøret.
Årsaken er Fellesforbundet krav om at bedriftene skal legge ut for sykepenger mens de ansatte venter på at Nav skal fatte vedtak.
Det avviste arbeidsgiverne blankt.
Et møte hos Riksmekleren nylig endte uten noe resultat eller signaler om en snarlig enighet.
Det har så langt ikke lyktes FriFagbevegelse å få en kommentar fra NHO Reiseliv.
Vanlig praksis
– Fellesforbundet har reist krav om økt kjøpekraft og forskuttering av sykepenger, foreldrepenger og pleiepenger. Dette er det vanlige i norsk arbeidsliv. Det er ingen saklig grunn til at disse arbeidstakerne skal behandles annerledes enn arbeidstakere i andre sektorer, skriver forbundet i pressemeldingen.
Oppfordringen til boikott vil bli rettet mot allmennheten, andre bedrifter og organisasjoner.
Fellesforbundet vil gi mer informasjon om boikotten hvis det ikke er kommet en løsning innen fristen.
Renholderne vurderer boikott
Også renholderne vurderer andre ytterligere virkemidler i sin konflikt. De streiker av samme grunn som Fellesforbundets medlemmer i reiselivsnæringen.
Over 900 renholdere har ned arbeidet etter at konflikten var et faktum 12. mai.
– Vi har mange verktøy i kassa. Det er mye moro det går an å finne på. Boikott, blokade. Det er slikt vi vurderer å sette i verk, sa forbundsleder Brede Edvardsen i Norsk Arbeidsmandsforbund til Klassekampen.
Det ble tirsdag jobbet med noen siste juridisk avklaringer. Edvardsen opplyser til FriFagbevegelse at det trolig kommer et varsel fra Arbeidsmandsforbundet i løpet av uka.
Nå: 0 stillingsannonser

