JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lønnsoppgjøret

Trapper opp streiken: 527 nye medlemmer tas ut

Fellesforbundet vil øke presset mot NHO Reiseliv, etter snart en uke i streik.
FÅR FØLGE: Klubbleder Sigrid Berg på Scandic Helsfyr i Oslo får nå følge av flere, når streiken trappes opp.

FÅR FØLGE: Klubbleder Sigrid Berg på Scandic Helsfyr i Oslo får nå følge av flere, når streiken trappes opp.

Håvard Sæbø

Saken oppsummert

eline@lomedia.no

Etter snart en uke med streik i hotell- og restaurantbransjen, varsler Fellesforbundet nå at de tar ut 527 nye medlemmer i konflikt.

Det nye streikeuttaket gjelder alle de nye medlemmene som har kommet til Fellesforbundet i bransjen de siste dagene. De kan iverksette streik fra om to uker.

I tidligere uttak er det allerede satt i gang streik i bedrifter i Oslo, Bergen, Trondheim, Tromsø og Sandefjord.

I tillegg tas 4 nye bedrifter ut i Oslo, Trondheim og Lillestrøm.

Sjekk lista her:

Stor avstand

Streiken brøt ut søndag 19. april, etter at Fellesforbundet og NHO Reiseliv ikke klarte å bli enige.

Det er to krav som må innfris for at Fellesforbundet skal godta oppgjøret:

• Et økonomisk oppgjør som hever de ansatte innen servering og overnatting. I dag ligger snittlønna i bransjen på 3/4 av en gjennomsnittlig industriarbeiderlønn.

• At bedriftene går med på å forskuttere sykepenger, pleiepenger og foreldrepenger.

Les mer: Blant landets dårligst betalte: Håper på et lønnsløft

Fellesforbundets utgangspunkt er at de ansatte i reiselivet ikke skal komme dårligere ut av lønnsoppgjøret enn frontfaget, altså industrien. Begge de to sentrale kravene ble innfridd i frontfaget.

Også i oppgjørene i byggebransjen og byggeindustrien gikk hovedkravene gjennom uten at det kom til arbeidskonflikt.

Øker presset

Så langt har det ikke vært kontakt mellom partene for å få avsluttet streiken.

Fellesforbundets leder Christian Justnes har tidligere sagt at streikeviljen i Fellesforbundet er større enn streikekassa – som er på omlag tre milliarder kroner.

MØNSTRING: Christian Justnes taler til streikende og støttespillere på mønstring i Oslo torsdag.

MØNSTRING: Christian Justnes taler til streikende og støttespillere på mønstring i Oslo torsdag.

Håvard Sæbø

På sin hjemmeside skriver Fellesforbundet at de «fortsatt er klar til å gjenoppta forhandlingene dersom arbeidsgiversiden viser vilje til å kommme våre krav i møte». 

– Utvidelse av streiken er normalt i en konfliktsituasjon, og vi forholder oss til dette, skriver administrerende direktør i NHO Reiseliv Kristin Krohn Devold i en e-post til Magasinet.

Enn så lenge holder de fleste streikerammede bedriftene åpent, og for NHO Reiseliv er det viktig at gjestene blir minst mulig skadelidende, understreker hun.

Warning
Dette er en sak fra

Vi skriver om ansatte i store bransjer i privat sektor, blant annet industri, bygg, transport og hotell og restaurant.

Les mer fra oss