NORGE 2022: FO-leder Mimmi Kvisvik, Julie Lødrup i LOs ledelse og NJF-leder Jane B. Sæthre deler sine tanker om likestillingslandet Norge.
Hanna Skotheim/Leif Martin Kirknes/Ole Palmstrøm
Kvinnedagen
Hva skal til for at Norge skal bli mer likestilt? Slik svarer tre kvinnelige LO-topper
FO-leder Mimmi Kvisvik, Julie Lødrup i LOs ledelse og NJF-leder Jane B. Sæthre har klare forventninger på kvinnedagen. Verdsettingen av kvinners innsats må vises på lønnsslippen, er gjennomgangstonen.
nina.hanssen@lomedia.no
Julie Lødrup i LOs ledelse har ansvar for likestillingsspørsmål. Hun bekrefter at det er særlig kvinner i typiske kvinnejobber som har stått i frontlinjen i blant annet helse- og omsorg, varehandel og renhold under pandemien.
– Vi har fått en ny forståelse av hvilke jobber som er samfunnskritiske. Vi som samfunn må verdsette denne innsatsen langt bedre, gjennom å styrke lønns- og arbeidsvilkår og å gjøre heltid til hovedregelen i alle deler av arbeidslivet, sier hun.
Lødrup er glad for at vi i Norge nå har fått en regjering som jobber for at vanlige kvinner skal få bedre råd.
– Vi har fått en regjering som blant annet innfører pensjon fra første krone, fjerner den generelle adgangen til midlertidige ansettelser og styrker retten til heltid. Det vil gjøre en stor forskjell for mange kvinner, sier hun.
Fikk du med deg denne? Fem ting du bør vite om lønnsforskjeller mellom kvinner og menn
Provoserende applaus
Jane B. Sæthre, forbundsleder i Norsk Jernbaneforbund, vil bruke årets 8. mars til å takke spesielt kvinnene som har gjort en ekstrainnsats under pandemien. Hun mener pandemien har gitt oss et annet syn på hvor viktig det er at alle i samfunnsmaskineriet leverer inn til fellesskapet.
– Kvinner dominerer mange yrker inne helse, omsorg, barnevern, skole og renhold. Yrker som representerer mye av maskineriet i velferdsstaten. Jeg har forståelse for at det har vært provoserende å bli tildelt applaus fra balkongen, som takk for innsatsen, sier hun.
Jane B. Sæthre, forbundsleder i Norsk Jernbaneforbund.
Ole Palmstrøm
Sæthre minner om at vi bor i et land med høy sysselsetting blant kvinner. Men at det også er mange kvinner som bekler lave stillingsbrøker og lavlønnsyrker.
– Jeg er utrolig imponert av den innsatsen som er vist under pandemien, og vil bruke 8. mars til å takke alle dere for den jobben de har gjort, sier hun.
Sæthre sier at synliggjøringen har bidratt til å opplyse oss.
– Nå håper jeg også dette kan bedre lønns og arbeidsvilkår i disse yrkene, sier Jane Sæthre.
Sjekk ditt yrke: Så mye mer tjener menn enn kvinner
Fortsatt ikke likelønn
– Dessverre blir 8. mars en viktigere og viktigere dag. Det er fremdeles mange sterke stemmer som mener at lønnsforskjeller basert på kjønn er bare vrøvl og fantasi. Vi vet at det ikke er riktig, sier FOs forbundsleder Mimmi Kvisvik.
Hun minner om at selv innenfor samme yrke og sektor er det nesten 8 prosent forskjell i lønn når kvinner og mener utfører samme arbeid.
– Ulik lønn er urettferdig og reelt og ikke likestillingslandet Norge verdig. Det er bare LO som kan gjøre noe med dette, og da må LO som samla flokk gå foran for å hindre at det tar 50 år før vi har likelønn, sier Mimmi Kvisvik.
Mimmi Kvisvik, forbundsleder i Fellesorganisasjonen.
Hanna Skotheim
– Vi har fått en regjering som blant annet innfører pensjon fra første krone, fjerner den generelle adgangen til midlertidige ansettelser og styrker retten til heltid. Det vil gjøre en stor forskjell for mange kvinner.
Julie Lødrup i LOs ledelse
Mest lest
Malin Fagerli saksøkte arbeidsgivaren for å få lønn under opplæring.
Tormod Ytrehus
Malin måtte jobbe ei veke utan lønn: – Tenkte det måtte vere ein feil
HK-tillitsvalgte Tormod Aarum (t.v.) og Christian Kaborg etterlyser forebygging av sykefravær ved Ikea Fururset.
Brian Cliff Olguin
Tillitsvalgte: Syke Ikea-ansatte tvinges på jobb. Nav-lege får skylda
Josefine Weiby Koller (22) mener politikerne må sørge for bedre bemanning i barnehagene for å unngå at barnehageansatte sliter seg ut lenge før en stadig økende pensjonsalder.
Ole Martin Wold
Josefine (22): – Får følelsen av at jeg ikke blir verdsatt nok til å fortjene å pensjonere meg
Prosessoperatør Hanne Høines jobber til alle døgnets tider.
Jan Inge Haga
Hanne jobber til alle døgnets tider: – Jeg ser folk som sliter voldsomt
Jan-Erik Østlie
SAS driver hærverk på den nordiske modellen, mener pilot-leder
Satsene offshore økes med 25.000 kroner fra 1. juni 2022, opplyser Industri Energi.
Håvard Sæbø
Ingen streik: Dette er den nye lønna til offshoreansatte i oljeservice
Marte Mjøs Persen kalte inn partene NHO Luftfart og Norsk Flytekniker Organisasjon (NFO) tirsdag morgen.
Jan-Erik Østlie
Tvungen lønnsnemnd i flyteknikerstreiken. Her er reaksjonene
Hanna Skotheim
Fra 1. juli blir det enklere å bruke lønnstilskudd
LAGER: Hvem skal organisere de ansatte på ulike typer lagre? Handel og Kontor og Fellesforbundet har i årevis kranglet om dette.
Håvard Sæbø
LO har satt ned foten i krangel om lageransatte
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus?
Anna Granqvist
Kokią pensiją gausiu sulaukęs pensijos amžiaus? Ar gausiu uždirbtą Norvegijoje pensiją, išvykęs gyventi į kitą šalį?
Jan-Erik Østlie
LO frykter flere ledige etter rentehopp: – Jeg er bekymret
ALLIERTE: Unge homofile vil finne naturlige allierte på venstresiden, sier Per Østvold, tidligere leder i Norsk Transportarbeiderforbund.
Håvard Sæbø
Per var åpen homofil på arbeidsplassen: – Du måtte regne med kraftig trakassering
STREIKEFARE: Mange av NTLs medlemmer i NRK jobber med å få sendingene på luften, blant annet i regirommene. (Arkivfoto)
nyebilder.no
Lyd og bilde kan forsvinne fra NRK i sommer – mekling denne uka
Over 900 SAS-piloter blir tatt ut i streik dersom ikke meklingen mellom SAS-pilotene og SAS ender i enighet innen 29. juni.
Tormod Ytrehus
Alle SAS-pilotene i Norge vil bli tatt ut i streik fra dag én
Lanseringen ble gjort midt i produksjonshallen til Rosenberg verft. Her er statsminister Jonas Gahr Støre sammen med Ap-veteran Gunnar Berge.
Helge Rønning Birkelund
Regjeringen gir inntil 60 milliarder til grønn industri
Benedicthe Eliassen er gravid og skal bli tobarnsmor. Etter planen skal hun tilbake til jobb i august til neste år. Da skal familiekabelen med to små og to skiftarbeidende foreldre stå sin prøve.
Jan Inge Haga
Småbarnsmoren Benedicthe (24) har slitt med nattskift fra første stund
Hvordan grave en sikker grøft? De regionale verneombudene for bygg og anlegg har laget revidert veileder om dette.
Illustrasjon: Lina Raknes
Fire store endringer i det nye lovverket for grøftearbeid
Flyteriggansatte i Maersk er blant de som nå får høyere lønn. Bildet er av flyteriggen Maersk Inspirer.
Maersk Drilling
Flyteriggansatte får ny lønn etter mekling. Se hva de ble enige om her
Debatt
Dessverre opplever jeg at ytelser blandes sammen og ønsket om tabloide overskrifter overskygger debatten. Dette er uheldig, skriver Sigrid Ofstad.
Hanna Skotheim
«Debatten om fattigdom er viktig. Så viktig at den må være faktabasert», skriver Nav-veileder
Leder av LOs organisasjonsavdeling,,Bård Nylund, havnet midt i skytedramaet utenfor Per på Hjørnet og London pub natt til lørdag.
Jan-Erik Østlie