JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mistet jobben? Da er det en fordel å være organisert

De nye pensjonskontoene gjelder bare for ansatte med innskuddspensjon. Blir du arbeidsledig, uføre- eller alderspensjonist, kan gebyrene gå til himmels om du ikke er medlem av blant andre LO.
1,5 millioner nordmenn har innskuddspensjon. (Illustrasjonsfoto)

1,5 millioner nordmenn har innskuddspensjon. (Illustrasjonsfoto)

Anna Granqvist

helge@lomedia.no

Egen pensjonskonto har ført til lavere kostnader. Reformen har ifølge Forbrukerrådet ført til økt konkurranse og nye aktører med «konkurransedyktige» betingelser. Ordningen omfatter rundt 1,5 millioner arbeidstakere.

Med egen pensjonskonto får arbeidstakere samlet pensjonen sin på én konto, og får på denne måten bedre oversikt og mer pensjon for hver sparte krone.

Samtidig har ledigheten aldri vært større i nyere tid. 200.000 er per nå helt eller delvis ledige eller permitterte. Og mister du jobben, blir pensjonen din et pensjonskapitalbevis. Da går også gebyrene opp hos de store pensjonsselskapene, skriver NTB.

Det er her viktigheten av fagforeningsmedlemskap kommer inn i bildet.

Innsikt: 15 spørsmål og svar om ny pensjonskonto

Medlemmer som mister jobben, får samme betingelser

– Dette har vi tatt hensyn til fra vår side. Vi har vært krystallklare, uansett hvilken situasjon våre medlemmer kommer opp i, om det er permitteringer, oppsigelser eller om du blir pensjonist, skal alle ha de samme medlemsbetingelsene, sier LO-sekretær Terje O. Olsson til FriFagbevegelse.

– Våre medlemmer skal ikke lide, uansett hvilken situasjon de kommer opp i. Derfor blir de ivaretatt med LOfavør-avtalen også om de mister jobben, forutsatt at de på forhånd har takket ja til LOfavør Egen pensjonskonto, legger han til.

Sparebank 1 har gjort det på følgende måte gjennom LOfavør: LOfavør Egen pensjonskonto går over til et pensjonskapitalbevis med nøyaktig de samme betingelsene som pensjonskontoen.

Ifølge Forbrukerrådet har også hovedorganisasjonene YS, NITO og Akademikerne den samme ordningen gjennom andre selskaper.

Aktuelt: Nær halvparten vet ikke hva de får eller trenger i pensjon

1,5 millioner nordmenn med egen pensjonskonto

1,5 millioner nordmenn har innskuddspensjon. Det er i første omgang denne gruppen som får egen pensjonskonto. Disse får nå pensjonskapitalen de har fra tidligere arbeidsforhold automatisk samlet på konto hos nåværende arbeidsgivers pensjonsleverandør.

Hensikten er å gi bedre oversikt over pensjonssparingen, og å spare kostnader til forvaltning og administrasjon. Dette gir mer pensjon for hver krone som spares. Men altså ikke automatisk hvis du mister jobben.

Les også: Guro hjelper nordmenn med økonomiske problemer: – Tabu gjør at folk ber om hjelp altfor sent

Annonse
Annonse