JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
Jan Cristian Vestre fotografert på tomta til Vestre AS sin nye fabrikk på Magnor. Nå blir han politiker igjen.

Jan Cristian Vestre fotografert på tomta til Vestre AS sin nye fabrikk på Magnor. Nå blir han politiker igjen.

Helge Rønning Birkelund

Ny næringsminister:

Støre henter industrilederen som fagbevegelsen elsker

Jan Christian Vestre (35) er bedriftslederen som heies fram av fagbevegelsen. Nå blir han næringsminister i regjeringen til Jonas Gahr Støre.14.10.2021
11:22
14.10.2021 15:38

helge@lomedia.no

Dermed er den berømte statsrådskabalen, som medier har prøvd seg på i fleng, endelig gjort offentlig. Innen onsdag kveld var det ingen som hadde tippet riktig næringsminister.

Noen bombe er det imidlertid ikke. Jan Christian Vestre er blant annet fagbevegelsens største venn, selv om han er bedriftseier. Og han har erfaring fra samme departement som han nå skal lede, som politisk rådgiver for nærings- og handelsminister Trond Giske i 2013.

Vestre har også tidligere vært politisk rådgiver for Arbeiderpartiet på Stortinget. Nå blir han altså landets næringsminister og har avsluttet sitt arbeidsforhold i Vestre.

Ny regjering: Dette ønsker Støre-regjeringa å gjøre med arbeidslivet. Se hele oversikten

En visjonær mann

Slik forklarer statsminister Jonas Gahr Støre valget av Vestre:

– Jan Christian har en solid bakgrunn fra Arbeiderpartiet og har vært rådgiver i næringsdepartementet. Her kommer det altså en statsråd rett fra næringslivet, sier Jonas Gahr Støre.

Og nesten enda viktigere:

– Han kommer fra en del av næringslivet som har størst gjennomføringskraft. Du kan sitte på benkene fra Vestre på Times Square i New York. Det er en eksportbedrift fra fastlandsindustrien som vi trenger mye mer av, poengterer Støre.

Jan Christian Vestre var en viktig lyttepost for ham når partiet snekret partiprogram – og satte mål om eksport.

– Han går for fullt inn i denne jobben. Næringslivet kjenner han. Arbeiderpartiet kjenner ham. Og fagbevegelsen kjenner ham, poengterer Støre.

Han vil være i front i den omstillingen vi skal få til med grønnere industri, fortsetter Norges nye statsminister.

– I går var det mye snakk om hvorfor ikke vi har lagt inn kraftigere avgiftsøkninger. Det blir en kraftig økning av avgifter, men skal vi få til klimakutt er det industrien som må lykkes. Den må bruke energi på en annen måte. Og teknologi på en annen måte. Da trenger vi kunnskapsrike og visjonære industrifolk, sier Jonas Gahr Støre.

LO-leder om regjeringsplattform: – En regjering for vanlige arbeidsfolk

Går egne veier

Jan Christian Vestre er kjent for å gå sine egne veier med familieselskapet Vestre AS. Med ansatte i Norge, Sverige, Tyskland, Storbritannia og USA, og med utemøbler på Times Square i New York som sitt visittkort, er han i ferd med å oppføre en gigantisk møbelfabrikk like ved svenskegrensa på Magnor.

Prislapp: 300 millioner kroner. Fabrikken skal sysselsette opp mot 70 ansatte.

Byggingen har skjedd med bakgrunn i Oslo-modellen, som nå skal bli til Norgesmodellen. Og som han selv skal bidra til å gjennomføre.

– Samtlige entreprenører som skal inn på denne anleggsplassen skal leve opp til Oslo-modellen, sa Jan Christian Vestre til FriFagbevegelse da han fikk besøk av daværende LO-leder Hans-Christian Gabrielsen, på det som da var en ubygd tomt ved svenskegrensa.

Vestre, som selv er medlem av LO-forbundet FLT (Forbundet for ledelse og teknikk), oppfordrer alle sine ansatte om være medlem av et LO-forbund. Han har til og med sagt at hvis det må til, skal Vestre betale fagforeningskontingenten for sine ansatte.

– Det er urettferdig at arbeidsgiver får fullt skattefradrag for medlemskontingent i Norsk Industri, mens ansattes fradrag har stått på stedet hvil. Det er en skjevhet som må rettes opp, mener Vestre.

Nå skal han selv være med på å doble fagforeningsfradraget.

Mye lest: Sjåfører kan ha blitt svindlet for over 1000 kroner hver dag

Utøya-overlevende

Jan Christian Vestre har også en politisk bakgrunn. Årene 2011 og 2012 endret hans liv. Han studerte jus og hadde engasjert seg i AUF.

22. juli 2011 deltok Vestre på AUFs sommerleir på Utøya. Han klarte å rømme fra terroristen ved å gjemme seg og løpe barføtt på de skarpe steinene i sjøkanten over en time uten å merke verken blod eller smerte før han kom seg i sikkerhet på landsiden.

Vestre var også styreleder for gjenreisningen av Utøya i årene 2013–2017. Han har gitt uttrykk for at Utøya for alltid vil være en del av hans liv. Han synes det fortsatt er vanskelig å beskrive den intense frykten alle på øya opplevde.

Så døde faren. Og han tok over familiebedriften bare 26 år gammel.

Som næringsminister skal han blant annet utforme en ny eierskapsmelding, med mål om at statlig kapital og eierskap skal bidra til økt eksport, utvikling av nye grønne verdikjeder og flere arbeidsplasser.

Hurdalsplattformen åpner også for at staten etablerer eller kjøper seg inn i selskaper på områder der det er av strategisk interesse for Norge.

Han skal også bidra til en lederlønnspolitikk for selskaper med staten som hel- eller deleier basert på moderasjon, hvor bonuser begrenses kraftig, og ses på som en del av en leders samlede lønnsavtale.

Han må også bidra med sitt for at eksportandelen uten olje og gass skal økes med 50 prosent de nærmeste 10 årene.

Jan Christian Vestre (35 år)

• Daglig leder i den norske møbelprodusenten Vestre AS. Utdannet jurist fra Universitetet i Oslo. Ble i 2019 utnevnt til Norges beste vekstskaper i den internasjonale konkurransen «EY Entrepreneur Of The Year».

• Politisk rådgiver for nærings- og handelsminister Trond Giske i 2013. Politisk rådgiver i Aps stortingsgruppe fra 2010 til 2012. Sentralstyremedlem i AUF 2010–2012. Leder av Utdanningspolitisk forum i Oslo Arbeiderparti 2008–2015.

• Styreleder i perioden 2013–2017 for gjenreisningen av Utøya etter terrorangrepene i 2011. Leder av den nasjonale Elevorganisasjonen 2006–2007.

• Blir ny næringsminister i Støre-regjeringen.

(Kilder: NTB/Wikipedia)

14.10.2021
11:22
14.10.2021 15:38

Jan Christian Vestre (35 år)

• Daglig leder i den norske møbelprodusenten Vestre AS. Utdannet jurist fra Universitetet i Oslo. Ble i 2019 utnevnt til Norges beste vekstskaper i den internasjonale konkurransen «EY Entrepreneur Of The Year».

• Politisk rådgiver for nærings- og handelsminister Trond Giske i 2013. Politisk rådgiver i Aps stortingsgruppe fra 2010 til 2012. Sentralstyremedlem i AUF 2010–2012. Leder av Utdanningspolitisk forum i Oslo Arbeiderparti 2008–2015.

• Styreleder i perioden 2013–2017 for gjenreisningen av Utøya etter terrorangrepene i 2011. Leder av den nasjonale Elevorganisasjonen 2006–2007.

• Blir ny næringsminister i Støre-regjeringen.

(Kilder: NTB/Wikipedia)
Mest lest

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting,  administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

NOMINERT: Styreleder Gina Rinehart i gruveselskapet Hancock Prospecting, administrerende direktør Peter Hebblethwaite i det britiske rederiet P&O Ferries og styreleder Jeff Bezos i Amazon var alle nominert til årets versting pris i regi av ITUC - internasjonal fagbevegelse.

www.dfat.gov.au /House of Commons (Pa Photos / NTB)/ Wikimedia Commons

Dette er verdens verste sjef. Se kåringen

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

PÅ JOBB: Cosmin er tilbake på jobb, og er svært fornøyd med Høyesterettsdommen.

Sissel M. Rasmussen

Cosmin ble utvist av landet etter han tok en søppelsekk. Så vant han i Høyesterett

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Partilederne Erna Solberg og Sylvi Listhaug i Høyre og Frp legger opp til en annen kurs enn statsminister Jonas Gahr Støre (Ap). (Arkivfoto)

Jan-Erik Østlie

Slik ville Høyre og Frp styrt Norge. Se hva de bruker pengene på

Per Flakstad

Anngunn prøvde å skjule at hun var syk. Helt til naboen trodde hun hadde forlatt mann og barn

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Kommentar

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Sparegrisen vil være tom om 10-15 år hvis Frp fortsetter på samme galeien, skriver Kjell Werner.

Leif Martin Kirknes

«Frp tar fra framtidige pensjonister»

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»


Flere saker