JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
UTE: Hadia Tajik trakk seg som minister på onsdag. Søndag meddelte hun at hun også trekker seg som nestleder.

UTE: Hadia Tajik trakk seg som minister på onsdag. Søndag meddelte hun at hun også trekker seg som nestleder.

Håvard Sæbø

Hadia Tajik trekker seg som nestleder

Tajik-saken: Nå må Arbeiderpartiet ut på nestlederjakt

Søndag kveld kom meldingen om at Hadia Tajik også trekker seg som nestleder i Arbeiderpartiet. Olje- og energiminister Marte Mjøs Persen tar etter alt å dømme over som arbeidsminister.07.03.2022
08:29
07.03.2022 15:16

helge@lomedia.no

Det ble ikke stille selv om Hadia Tajik trakk seg som arbeids- og inkluderingsminister.

I løpet av helga kom først meldingen om at Rigmor Aasrud fortsetter som parlamentarisk leder. Det betydde i klartekst at Tajik ikke kunne fortsette som nestleder. Det har knapt skjedd før at Aps stortingsgruppe ikke har vært ledet av en tilgjengelig nestleder i stortingsgruppa.

Søndag kom meldingen: Hadia Tajik går av som nestleder.

Dermed er den opprinnelig Ap-ledelsen på fire personer som ble valgt på landsmøte i 2015 halvert. Nå må ny nestleder velges på landsmøte i 2023, og det må være en kvinne.

Sentralstyret i Arbeiderpartiet ble hasteinnkalt til møte søndag kveld. Etter det FriFagbevegelse erfarer, vil det ikke bli valgt noen ny nestleder før landsmøtet i 2023. Det samme skjedde da Trond Giske måtte gå av som nestleder i partiet i 2018, fram til landsmøtet i 2019 hadde partiet bare en nestleder.

Søndag ble det også kjent at olje- og energiminister Marte Mjøs Persen overtar det viktige Arbeids- og inkluderingsdepartementet, mens Terje Aasland blir ny olje- og energiminister.

Debatt: «Paradoksalt nok mister landet nå en arbeidsminister som LO-familien har skrytt opp i skyene»

– Bare trist

Mona Nilsen (Ap) sitter på Stortinget og er leder i Nordland Arbeiderparti. Hun er tidligere fylkesleder i FO (Fellesorganisasjon). Hun synes det som har skjedd i Arbeiderpartiet de siste dagene både er veldig leit og veldig trist. Både for Tajik sin del og for partiet.

– Jeg respekterer veldig hennes avgjørelse. Og at hun velger å sette partiet foran, har jeg stor respekt for, sier Mona Nilsen til FriFagbevegelse.

Hun er temmelig sikker på at dette ikke har vært noe enkelt valg for Tajik.

– Hun har gjort en fantastisk innsats for partiet. Tenk hva hun har fått til på så kort tid som statsråd. Jeg skulle gjerne sett hva hun kunne utrette på fire år, sier Mona Nilsen.

– Er du overrasket over at hun også trakk seg som nestleder?

– Jeg er overrasket, samtidig som jeg forstår at hun ville ta en runde på dette etter sin avgang som statsråd. Men det var ikke helt uventet heller. Jeg forstår at hun mener pendlerboligene begynte å ta all fokus fra politikken, sier Mona Nilsen.

Hun er klar på hva som må bli lærdommen av dette.

– Vi som er de øverste politikerne i landet må vise ryddighet. Følge lover og regler. Jeg synes det er veldig beklagelig at både denne og andre historier har kommet opp. Vi har også en jobb å gjøre med å rydde opp i regelverket og klargjøre ting enda mer. Vi har alle et selvstendig ansvar for å følge opp og sjekke opp ting hvis vi er usikre på regelverket, sier Mona Nilsen.

Hadia Tajik var statsråd i 140 dager: Slik ryddet hun opp i arbeidslivet

Støre forstår avgjørelsen

Statsminister Jonas Gahr Støre uttrykker forståelse for beslutningen til Tajik. Han vil også takke henne for den store innsatsen hun har lagt ned i en årrekke som nestleder for partiet.

Selv begrunner Tajik avgjørelsen med at hun erkjenner at hennes handlinger også påfører hennes partifeller og partiorganisasjonen både en belastning og skuffelse.

– Onsdag gjorde jeg det kjent at jeg ville gå av som arbeids- og inkluderingsminister. Da var min vurdering at jeg skulle fortsette som nestleder i partiet. Siden da har jeg spurt meg selv om det var en riktig vurdering. Og jeg er kommet til at jeg vil trekke meg som nestleder, skrev hun i sin begrunnelse til sentralstyret.

LO-utspill sentralt

Tajik-saken startet for alvor mandag formiddag. Da rykket LO-leder Peggy Hessen Følsvik ut sammen med lederne i de to største LO-forbundene, Jørn Eggum og Mette Nord. De krevde at Tajik måtte legge alle kortene på bordet i mandagens sentralstyremøte, blant annet på bakgrunn av tilbakemeldinger og henvendelser på at Nav-brukere er straffet for mange av de samme tingene som Tajik hadde uklarheter rundt.

Uklart om tillit: LO-lederen vil ikke svare på om hun har tillit til Hadia Tajik som nestleder i Arbeiderpartiet

VG avslørte i februar hvordan Tajik fikk tildelt skattefri pendlerbolig i 2006 til 2010 basert på en leiekontrakt hun aldri benyttet. Hun bodde hjemme hos foreldrene, men har ikke dokumentert utgiftene hun hadde i den forbindelse.

Tajik sa onsdag at hun ønsket å fortsette som nestleder i Arbeiderpartiet, men fikk ingen uforbeholden støtte fra LO-lederen. Samtidig kom det nye oppslag i Dagbladet om at hun samtidig som hun hadde pendlerbolig, eide to leiligheter hun fikk leieinntekter fra uten å skatte av det.

LO-leder Peggy Hessen Følsvik sier søndag kveld til FriFagbevegelse at hun respekterer Tajiks avgjørelse om å trekke seg som nestleder i partiet.

– Jeg vil takke Hadia Tajik for innsatsen i partiets ledelse. Samtidig har jeg forståelse for beslutningen og respekterer avgjørelsen, sier Følsvik til FriFagbevegelse.

07.03.2022
08:29
07.03.2022 15:16Mest lest

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

TILSETTE HAR RETT PÅ TIPSEN: Tips er ei gåve som tilsette har eit rettskrav på, og som er eigendommen til tilsette. Det meiner LO-advokatane Håkon Angell og Fredrik Wildhagen som representerer dei tilsette på Hotel Bristol i Oslo og Fellesforbundet.

Tormod Ytrehus

Tilsette blir trekt i tips. No har dei saksøkt arbeidsgivaren

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Hadde Erna Solberg vært statsminister, hadde hun sørget for å gjeninnføre «karensåret» for syke og skadde som lever av arbeidsavklaringspenger (AAP). Karensåret betyr ett år uten penger, selv om man ikke er ferdig avklart i verken Nav eller helsevesen. Etter ett år kan man søke på nytt om AAP.

Jan-Erik Østlie

Erna vil gjeninnføre året uten penger for folk på AAP

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) i møtet med avdeling 10 i Fellesforbundet. Her ved hovedtillitsvalgt Oksana Nilsen.

Tormod Ytrehus

Oksana ba om svar fra Støre: – Jeg tror ikke dere forstår hvor tøft vi har det

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

GRATULERER: I arbeidet med lovendringen har stortingspolitiker Tuva Moflag (lyst krøllete hår) hatt dialog med Zara-tillitsvalgte Alejandra Castro (t.v.). Nå er det tid for å feire. Zizzi-ansatte Mari Skogli (grønn genser) jubler med.

Leif Martin Kirknes

Butikkansatte jubler over lovendring: Nå skal heltid være normen

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Statsminister Jonas Gahr Støre (t.v.) inviterer LO og de andre partene i arbeidslivet til møte om nytt utvalg. Her fra møte med LO i samarbeidskomiteen.

Martin Guttormsen Slørdal

Støre kaller inn til toppmøte for å dempe prisene og renta

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Endre Sæther har fri annenhver fredag og mandag. Det er synonymt med langhelg på hytta.

Leif Martin Kirknes

Endre (63) jobber 80 prosent og får 90 prosent av lønna

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

Mimir Kristjansson (R) er ikke nådig i kritikken sin av Hans Andreas Limi og Frps kutt i AAP-ordningen.

NTB/Ole Berg-Rusten, Torstein Bøe

Raser over Frp-kutt: – Et målrettet angrep mot de som har minst

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

FRA RØD TIL BLÅ Elektriker-sjef Glenn Hjelkerud er Arbeiderparti-mann i hjertet, men forteller at han nå ikke lenger vil stemme Ap.

Knut Viggen

Elektriker-sjef Glenn fikk nok. Nå har Ap-mannen skiftet side

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Høyre mener ett år uten penger for syke folk som ikke er ferdig avklart i Nav, er med på å få fortgang i prosessen med å avklare dem for arbeid eller trygd. Det såkalte karensåret ble innført i 2018 av Solberg-regjeringa og fjernet av Støre-regjeringa i år.

Jan-Erik Østlie

Nav avviser Høyres påstand om arbeidsavklaringspenger

Ole Palmstrøm

FHI-direktøren slår alarm: – Ekstremt risiko for at vi ikke klarer jobben vi er satt til å gjøre

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Det kan lønne seg å sjekke opplysningene om inntekt og skattetrekk som arbeidsgiveren din sender til Skatteetaten.

Colourbox

Du kan få baksmell hvis sjefen ikke betaler riktig skatt for deg. Dette må du sjekke

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

En person er anmeldt for vold under LOs kartellkonferanse på Gol i Hallingdal.

Ole Palmstrøm

Voldshendelse på LO-konferanse er politianmeldt

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Høyres alternative budsjett inneholder et kutt på 318 millioner kroner i regjeringas tannhelsereform.

Sissel M. Rasmussen

Kutt i tannhelsa: – Høyre gjør hullet i velferden enda større

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

NJF-leder Jane B. Sæthre advarer mot større avstand mellom folk og parti.

Ole Palmstrøm

Tillitsvalgte bekymret for Aps utvikling

Kommentar

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Det er ikke nok for Ap og Støre å servere «menigheten» det de ber om, skriver Kjell Werner.

Ole Palmstrøm

«Litt mer ydmykhet hadde nok vært på sin plass, Støre»

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

I varehandelen jobber mange ansatte ufrivillig deltid. Nå styrkes deres rett til en fulltidsstilling.

Martin Guttormsen Slørdal

Nå kommer lovendringen som styrker ansattes rett til heltidsstillinger

Kommentar

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Vi står overfor en mild versjon av Høyre. La dere ikke bli lurt, skriver Kjell Werner.

Herman Bjørnson Hagen

«Ikke la dere bli lurt av Høyre»

Eirik Dahl Viggen

Regjeringen vil fjerne fast støtte til Pårørendesenteret: – Jobben min er i fare

Kommentar

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Å være rik er forjævlig. Hvorfor ikke bare betale skatten med glede og gi de ansatte en lønn å leve av i stedet? skriver Lars West Johnsen.

Colourbox

«For hvert år som går blir det bare verre og verre å være rik i Norge»

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Ulf Madsen fortsetter som forbundsleder i FLT

Jan-Erik Østlie

Ulf Madsen er enstemmig gjenvalgt som forbundsleder i FLT


Flere saker