SPRER GLEDE: – At det sendes rekordmye julekort og brev i disse dager, synes jeg er kjempekoselig. Tenk så mye glede disse håndskrevne brevene kommer til å spre ute blant mottakerne, smiler Toril Haustveit.
Alf Ragnar Olsen
Østlandsterminalen:
Postansatte fryder seg over rekordmange julekort og brev: – Som i «gamle dager»
Ansatte på Østlandsterminalen kjenner julefryden på kroppen. Mengden julebrev og julekort er bortimot doblet fra i fjor.
alf@lomedia.no
– I år har nok folk hatt bedre tid til å tenke på andre og sende dem julebrev eller kort, sier Harald Moholt på Østlandsterminalen.
Utenfor Østlandsterminalen ruver et rakt og flott juletre pyntet med tusenvis av lys. Det går mot jul, og inne på landets største postterminal jobbes det intenst for å sikre at alt av post skal komme fram i tide.
Færre vanlige brev
Produksjonsleder Harald Moholt jobber på avdelingen for små brev, maskinell – som det heter. Det betyr at han blant annet håndterer julekort og julebrev. Der ser Moholt og hans medarbeidere en voldsom økning.
JULEPOSTEN ØKER: – Det er ikke bare netthandel og pakkepost som øker. Antallet julebrev og julekort som sendes i år er nemlig på rekordnivå. Det er som i «gamle dager», og det liker vi, smiler produksjonsleder Harald Moholt ved Østlandsterminalen.
Alf Ragnar Olsen
– Det har jo vært sagt og skrevet mye om fallet i brevpostvolumet, som blant annet er bakgrunnen for overgangen til redusert postomdeling, som skjedde tidligere i år. Reduksjonen i brevpostvolumet i 2020 ble som anslått, fallet er på cirka 22 prosent, forteller Moholt.
5 tips for korona-jula: Vær åpen for digitale julemiddager og finn roen, sier familieterapeut Dora
Juleposten øker
Men når det gjelder jula hos Posten i år, så blir den helt spesiell. Harald Moholt og kollegene på Østlandsterminalen i Lørenskog har nemlig registrert en trend som peker i motsatt retning innen brevpost-segmentet.
– Ja, vi ser en endring vi synes er veldig gledelig. Det sendes nemlig langt mer julekort og julepost i år enn på mange, mange år. Vi snakker om gode, gamle tilstander, og det liker vi. Det å få en personlig hilsen i posten er det nok også mange mottakere som setter ekstra stor pris på, særlig i disse tider, smiler Moholt.
Det er Toril Haustveit enig i. Hun er i ferd med å klargjøre post for ruter i østlandsområdet. Hun har 35 år bak seg i Posten, og synes også det er trivelig å se at brevpostvolumet er økende inn mot jula.
– Ja, man blir i godt humør av det. Det er trivelig at folk tar seg tid til å skrive en personlig hilsen til slekt, venner eller kjente på andre kanter. Jeg tror det får smilet fram hos de fleste som får koselige hilsninger i posten, sier Toril Haustveit.
MERKES: – Det er mye mer å gjøre enn vanlig, men vi har god kontroll, smiler Hege Frogner, som er nestleder på RK 4. Avdelingen har ansvar for å rutelegge posten til Bergen, Haugesund, Ålesund, Drammen Hønefoss og Gol. – Det er bare moro at det skjer litt, smiler Samuel Kronberg og Marckus Nilsen som er i full gang med å ta unna Posten til Hønefoss.
Alf Ragnar Olsen
Trivelig trend
Det er allerede noen uker siden tendensen var merkbar.
– Ja, jeg har jobbet med dette i mange år nå, og har aldri sett julekort så tidlig før. Det forteller Moholt, som har gjort seg noen tanker om hvorfor folk sender mer julepost akkurat denne jula.
– Jeg tror at med veldig mange på hjemmekontor, og kanskje uten mange av sine vanlige fritidsaktiviteter, så har folk hatt bedre tid til å gjøre noe for å glede andre. Kanskje også fordi folk i mindre grad enn vanlig kan møtes i jula. Da er det ganske flott at de setter seg ned og sender en personlig og fin julehilsen til venner og storfamilie, sier Moholt.
For å håndtere den eksplosive veksten i volumet har avdelingen for små brev – i motsetning til andre avdelinger ved ØT – stort sett basert seg på bruk av erfarne medarbeidere.
– Vi har valgt å ikke ta inn ferske folk, grunnet opplæringsbehov og liten kapasitet til det. Så julesesongen har vi løst gjennom overlapping mellom skiftene, og ved å ta inn folk som har blitt overtallige innen distribusjon. Det har fungert veldig bra, sier Moholt.
Postkontoret i Harstad har stor pågang, men må likevel stenge: – Det skjer alt for tidlig
KJENNER DET PÅ KROPPEN: – For oss som har jobbet her noen år, så skjer det noe i kroppen når man nærmer seg desember. Jeg liker denne tida. Jula er artig, og vi føler at jobben er ekstra viktig – noe vi har kjent ekstra mye på i år grunnet koronaen. Men i jula gjelder det liksom litt ekstra, sier James Kokstad som med 40 års fartstid kan betegne seg som veteran i Postens rekker.
Alf Ragnar Olsen
Som i «gamle dager»
Moholt forteller at mengden julebrev og julekort er bortimot dobbelt så stor som i fjor.
– Det er en voldsom økning. Vi har vært oppe i 1,8 millioner sendinger i døgnet. Det er mer enn en dobling av vanlig volum, opplyser Moholt.
I koronaåret 2020 har Posten loddet stemninga ute blant folk rundt det å sende og få julekort i posten.
– Der svarte 25 prosent at de skulle sende ekstra mange julekort i år, mens hele 70 prosent håpet å få flere julehilsninger i posten enn vanlig. Det vi ser her på terminalen stemmer veldig godt overens med det. Vi står på for å få alt fram i rett tid. Så får vi se om denne trivelige tendensen har «satt seg», slik at det også i 2021 blir julepostvolum som i de gode, gamle dager. Det hadde vært trivelig – ikke minst for mottakerne, vet du, sier Moholt.
Mest lest
Alf Jørgen Schnell og Ninthu Paramlingam i kollektivet Reduser Husleia mener mange lever i uverdige boforhold på leiemarkedet. Bildet innfelt er hentet fra annonsen det et kott med skyvedører tilbys for 6.200 kroner måneden.
Ida Bing og husleie.no
Dette «klesskapet» ble leid ut for 6.200 kroner i måneden: – Leiemarkedet blir bare verre og verre
SYKEMELDT: Da kollegaene ble permittert stoppet også bedriften å betale sin del av sykelønna til Frank Robert Neerland.
Aina Fladset
Frank Robert ble fratatt sykelønn da bedriften permitterte ansatte: – Overraskende
SAKSØKER: Hege Berit Østgård er blant de 231 Industri Energi-medlemmene som går til gruppesøksmål mot Aker BP.
Jan Inge Haga
Hege Berit fikk hakeslepp da bedriften ville fjerne sluttpakken: – Respektløst overfor oss ansatte
TOK KAMPEN: Ann–Helen Pettersen (til venstre) og Randi Stenersen Rasmussen gikk til sak mot arbeidsgiveren da de ble sagt opp som flyplassvektere på Flesland. Nå gir Securitas dem nye jobber i konsernet.
Paul S Amundsen
Vekterne Ann-Helen og Randi gikk til sak mot arbeidsgiver og reddet både jobben og AFP
Ole Palmstrøm
Permitterte får dagpenger til 1. oktober. Men det blir ikke feriepenger på dagpenger
– Nå skal vi ta oss råd til å besøke den chilenske familien til mannen min så fort det blir forsvarlig å reise, sier Elisabeth Bøckman.
Per Flakstad
Vant i retten: Nå får Elisabeth høyere pensjon og råd til å besøke mannens familie
Erik Knudsen er fortvilet over beskjeden han fikk fra kommunen rett før jul.
Amanda Iversen Orlich/Dagsavisen
Erik mister 9.000 kroner i støtte og kan havne på gata
Håvard Sæbø
Arbeidstilsynet sladder lønna på underbetalte arbeidere. Nå må Røe Isaksen svare på hvorfor
Kjersti Stenseng
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet har mistet over 5.000 medlemmer
(Illustrasjonsfoto)
pressefoto, WizzAir.com
Wizz Air-ansatte i Norge er beskyttet av arbeidsmiljøloven, fastslår Luftfartstilsynet
Afaransis Yassin (28) har ingen mulighet til å få økonomisk støtte fra familiemedlemmer. Da blir det nesten umulig å komme inn på boligmarkedet, mener hun.
Ida Bing
Afaransis (28) får ikke økonomisk hjelp hjemmefra: – Jeg er sjanseløs på boligmarkedet
Forbundsleder i Fellesforbundet, Jørn Eggum.
Jan-Erik Østlie
Regjeringens nye veiselskap kan bli lagt ned. Fire LO-forbund mener det holder med Statens vegvesen
Meieriansatte får 50 øre i generelt tillegg fra 1. mai i år. Enigheten i lønnsoppgjøret omfatter rundt 2.500 NNN-medlemmer.
Jan-Erik Østlie
Meieriansatte får ny lønn: Her er resultatet
Tormod Ytrehus
Klubbleder Adrian fikk sparken. Nå får han penger fra LO for å ha noe å leve av fram til rettssaken starter
Debatt
LO og forbundene våkne opp av dvalen og svinge pisken slik at tillitsvalgte og medlemmer våkner opp?, spør Arne Eide.
Jan-Erik Østlie
«Har LO vendt Arbeiderpartiet ryggen?»
Colourbox.com
Lærere har ikke fått overtidsbetalt under pandemien. Over halvparten har vurdert ny jobb
Sp-leder Trygve Slagsvold Vedum
Jan-Erik Østlie
Sp lover norsk vaksineproduksjon
Bent Høie
Leif Martin Kirknes
Skjenkereglene endres: – For tidlig, mener Bent Høie
HOVEDTILLITSVALGT: Lærer Christian Holstad Lilleng ble fratatt 6.000 i lønn ved tap av funksjonstillegg etter kommunesammenslåing mellom kommunene Haram og Ålesund. Han nekter å godta kuttet.
Privat
Lønnskutt for lærere: Viktig møte avgjør
Bjørn Inge Bergestuen/Frp