Asfaltarbeiderne får ny lønn
Asfaltarbeiderne får økt lønna med 6,50 kroner i timen, og forskuttering av sykepenger. Dermed blir det ikke streik.
Dorthe Karlsen
Saken oppsummert
ane.borrud@lomedia.no
Omtrent da Norge slo sin første pasning i VM, ble Arbeidsmandsforbundet, Fellesforbundet og NHO Byggenæringen enige om forslag til revidert overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold for 2026 – 2028.
Dette ble de enige om:
Generelt tillegg: 6,50 kroner per time
Øvede arbeidstakere: Satsen økes til 264 kroner
Arbeidstakere med yrkeserfaring: Satsen økes til 256 kroner
Arbeidstakere over 18 år uten yrkeserfaring: Satsen økes til 250 kroner
Fagarbeidere: Satsen økes til 20,75 kroner
Bastillegg: Satsene økes til 19 og 22 kroner
Overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold er en minstelønnsavtale. Det betyr at det skal være lokale forhandlinger om lønn på de enkelte bedriftene etter at det sentrale lønnsoppgjøret er ferdig.
Alle er fornøyde
– Nå som det er fotball-VM, kunne vi sagt at vi har scoret mål. Vi nøyer oss likevel med å si at vi er fornøyde med å ha sikret medlemmene et økonomisk resultat innenfor frontfagsrammen etter en svært krevende mekling, sier Lasse Helland, forhandlingslederen fra Fellesforbundet, i en pressemelding.
– Vi er fornøyde med å ha sikret medlemmene våre større økonomisk trygghet gjennom en ordning med forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger, sier Kjell Ivar Slettmoen, forhandlingsleder fra Arbeidsmandsforbundet.
NHO Byggenæringen skriver på sin hjemmeside at det har vært et utfordrende tariffoppgjør, med flere vanskelige saker på bordet.
– Men vi er fornøyde med å ha kommet til enighet etter en konstruktiv mekling med motpartene. Spesielt viktig er det at enigheten gir noe rom for lokale forhandlinger og at forskutteringsordningen først skal tre i kraft fra 1. mars, sier forhandlingsleder for NHO Byggenæringen, Bibbi Moen Drange.
Forskuttering av sykepenger
Et av de viktigste spørsmålene i de ordinære forhandlingene var forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger. Dette kom partene nå til enighet om.
Forskuttering betyr at arbeidsgiver betaler ut sykelønna på vanlig lønningsdag, og får igjen pengene av Nav i ettertid.
Bestemmelsen trer i kraft 1. mars 2027.
Det vil gjelde for arbeidstakere som har vært sammenhengende ansatt i bedriften i minst seks måneder.
Forskutteringen gjelder for inntil fire måneder.
Kvartsstøv og oversikt
Partene ble også enige om viktige protokolltilførsler om kvartsstøv og at ansatte skal bli kjent med leverandør av tjenestepensjon, og kunne følge med på hva som innbetales og hva som er pensjonsgrunnlageet.
Sa ja til slutt
7. mai brøt Arbeidsmandsforbundet forhandlingene med NHO Byggenæringen på anleggsoverenskomsten, da arbeidsgiversiden sa nei til forskuttering.
NHO Byggenæringen hadde allerede sagt ja til forskuttering på overenskomstene i byggebransjen og byggeindustrien.
Da Arbeidsmandsforbundet og Fellesforbundet møtte NHO Byggenæringen til forhandlinger på overenskomsten for asfalt og veivedlikehold den 12. mai, ville heller ikke arbeidsgiversiden gå med på forskutteringer her.
11. juni møtte Arbeidsmandsforbundet og NHO Byggenæringen hos Rismekleren for å prøve å bli enige om forslag til revidert overenskomst for private anlegg.
Arbeidsgiversiden gikk med på forskuttering av sykepenger, og partene ble enige om en lønnsøkning på 6,50 kroner i timen. Dermed ble det ikke streik i anlegg.
Nå har altsa NHO Byggenæringen gått med på at også asfaltarbeiderne og veiarbeiderne på overenskomst asfaltarbeid og veivedlikehold også skal få forskuttering.
Uravstemning
Nå sendes forslag til revidert overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold ut på uravstemning. Dato er ikke satt.
Dette er en sak fra
Vi skriver om og for arbeidsfolk i blant annet anlegg, vakt, renhold, asfalt og bergverk.
Nå: 0 stillingsannonser

