JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.
SAVNER TRYGGHETEN: Assisterende varehussjef Omed Poor er veldig glad i arbeidsplassen sin, og vil at alt skal være på stell på Ikea Furuset.

SAVNER TRYGGHETEN: Assisterende varehussjef Omed Poor er veldig glad i arbeidsplassen sin, og vil at alt skal være på stell på Ikea Furuset.

Jan-Erik Østlie

Vekterstreiken:

Ikea-lederen måtte selv stoppe en tyv: – Savnet etter vekterne er stort

Assisterende varehussjef Omed Poor har siden midten av september måttet klare seg uten vektere på Ikea Furuset.



16.10.2020
15:49
19.10.2020 08:49

merete.holtan.garte@lomedia.no

I skrivende stund er partene i vekterkonflikten hos Riksmekleren for å forsøke å bli enige, etter en måned med streik. 1.741 vektere er tatt ut av arbeid, og venter spent på resultatet. Det gjør også enkelte av dem som kjøper tjenester fra vaktselskapene.

Varehuset Ikea Furuset er en av kundene som har fått merke yrkesgruppas fravær. Vanligvis sitter det en fra Securitas i resepsjonen og en sirkulerer på huset, men siden 16. september har vekterne vært 95 prosent fraværende, som Omed Poor uttrykker det. Han er assisterende varehussjef på Ikea Furuset og har måttet leve med at bare noen få vakter i uka er blitt dekket av vektere – resten av tida har Ikea Furuset måttet klare seg uten.

– Savnet etter vekterne er stort. De gjør en utrolig bra jobb for oss, sier Omed Poor.

Riksmekleren kalte inn: Ny mekling for vekterne på fredag

– Savner tryggheten

Han har jobbet i Ikea i 16 år, de tre siste årene som assisterende varehussjef, og det synes godt at han er glad i arbeidsplassen sin og kollegaene sine.

– Kulturen og mangfoldet i Ikea er utrolig bra – her kan man være seg selv, sier Omed Poor.

Hovedsakelig er arbeidsoppgavene hans å lede og organisere, og han sitter i administrasjonen. Men han liker også å gå runder på varehuset og sjekke at alle har det fint. Ser han en støvdott eller en feilplassert hylle, rydder han og retter på sakene – han vil at alt skal være på stell.

Nettopp derfor savner han vekterne.

– De håndterer ikke bare konflikter, de hjelper også til med tekniske utfordringer og vil for eksempel ta ansvar ved en evakuering. De har spesialutdannelse for å sørge for sikkerheten vår, og det merkes at de er borte. Først og fremst savner vi den tryggheten de skaper blant de ansatte.

Ny mekling for vekterne: – Vi gjør en god jobb for samfunnet, og det blir vi ikke belønnet for

– Vet ikke hvordan vi skal håndtere slike situasjoner

Omed Poor har også fått kjenne mer eksplisitt på vekternes fravær. En tirsdag for drøyt tre uker siden fikk han en telefon inn på kontoret og måtte rykke ut.

– Vedkommende fortalte at en person oppførte seg mistenkelig og ba meg komme og sjekke. Jeg gikk ned til kassene og så vedkommende betale ved selvbetjening, forteller Poor, som så seg nødt til å ta personen til side og spørre om å få se kvitteringen.

Det viste seg ganske riktig at kunden hadde unnlatt å skanne en del varer, og også byttet om på prislapper så totalsummen ble for lav. Omed Poor tok med seg personen til et mer skjermet sted i varehuset så vedkommende ikke skulle føle det ubehagelig, og ba en lederkollega om å bli med. Ingen av dem følte seg spesielt komfortable.

– Vanligvis har vi en Securitas – vekter med oss, som holder seg rolig og vet hva han eller hun skal spørre om. Som ledere er vi vant til å løse mange situasjoner, men denne var uvanlig for oss.

Vekter Tiril har streiket i to uker. Nå har hun en beskjed til ledelsen i Securitas

Måtte la tyven gå

Omed Poor og kollegaen tok vedkommendes personalia, før de ringte politiet. Så satte de seg ned for å vente.

– Etter cirka 40 minutter fikk vi vite at politiet måtte prioritere et annet oppdrag, og etter en stund sa kunden at han ikke gadd vente lenger. Hva skulle vi gjøre nå?

Den assisterende varehussjefen fant svaret i Ikea – kjedens verdier. En av dem er trygghet, og den setter Omed Poor foran alt.

– Jeg ville ikke sette oss selv eller andre i fare, og lot vedkommende gå. Nå er saken politianmeldt og politiet har fått all dokumentasjon, med personalia og overvåkingsbilder.

Vektere strømmer inn til Arbeidsmandsforbundet: – Vi har ikke sett maken siden streiken i 2010

– Bør ha spesialopplæring

Det gikk altså bra, men Ikea-lederen vil helst ikke håndtere slike saker uten vekterne i framtida. Det forstår Securitas-vekter Frida Lund, som til vanlig jobber på Ikea Furuset. Hun en av drøye 1.300 vektere i Arbeidsmandsforbundet som er tatt ut i streik. Når hun ikke er i streik, har hun ansvar for resepsjonen på Ikea Furuset.

Der sørger hun for adgangskontroll og brannvern, følger med på overvåkingskameraene og varsler vekterne ute i varehuset om det skulle være noe.

Hun forstår at det det er innsats som savnes.

– Det er mange oppgaver vi vanligvis gjør som nå ikke blir dekket, og som man bør ha spesialopplæring for å ta hånd om, sier Frida Lund, som selv har vært i streik siden midten av september.

Vekteren Daniel (28) må ha to ekstrajobber: – Vi kan ikke fortsette å bli tråkka på

– Vi hadde kunnet oppdage svinn av mye større verdi

Når hun hører om hendelsen med tyveriet i varehuset, sier Securitas-vekteren dette:

– Det som er spesielt med akkurat denne saken, er at personen brukte en metode vi vektere har sett gang på gang – med å bytte merker og unnlate å skanne varer. Dersom vi hadde vært på jobb, hadde vi kanskje allerede hatt kjennskap til personen og hadde kunnet oppdage svinn for en mye større verdi enn av hva vedkommende tok akkurat den dagen. Vi vektere jobber veldig strukturert og omfattende ved sånne typer tilfeller av tyveri.

Frida Lund mener også at vektere på jobb kunne løst situasjonen mer effektivt.

– Vi har erfaring med hvordan man skriver anmeldelse. I en situasjon hvor vedkommende har vist ID-kort med bilde, trenger ikke vi ringe til politiet – da gjør vekteren all jobb på egen hånd. Dersom personen ikke har ID på seg, men gir oss personalia, kan vi ringe til politiet gjennom sentralbordet vårt og gjøre en ID-sjekk. Da hadde også politiet sluppet å komme, og alle hadde sluppet å vente.

Securitas-vekteren påpeker også at en vekter kunne hindret tyven i å forlate stedet.

– Vi har erfaring og kursing i hvordan man håndterer vanskelige situasjoner, og vet hva vi har lov til og ikke med tanke på jussen.

Se også: Samleside om vekterne

Jobber 9,5 timer på lørdager uten tillegg

Vekteren er også nestleder i handelsavdelingen til Securitas i Oslo, klubben til vekterne som jobber på kjøpesentre og andre steder innenfor varehandel.

Derfor kjenner hun streikekravene ekstra godt, og støtter dem alle. For hennes egen del er likevel kravene om å se på ufrivillig deltid og å øke kvelds- og helgetillegg viktigst.

– Jeg jobber deltid, og gjorde det ufrivillig en lang periode. Dessuten jobber jeg mye på lørdager, og vakten er på 9,5 timer uten tillegg i lønn. Det slår først inn på kvelden.

Securitas-vekteren opplever at streikeviljen er stor blant kollegaene.

– Alle er klare på at dette er en streik de støtter og vil være en del av, sier Frida Lund.

16.10.2020
15:49
19.10.2020 08:49



Mest lest

I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.

I lønnsoppgjøret skal de største tilleggene gis til de som har lavest lønn, ifølge LO.

colourbox.com

Om lønna di er lav nok, kan du vente deg ekstra penger

Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.

Erfarne butikkansatte som Nadine Tomi får 15.600 kroner mer i året fra 1. februar.

Brian Cliff Olguin

Kraftig lønnshopp for butikkansatte FØR lønnsoppgjøret

Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.

Hugo Lorentsen, som har jobbet i Drytech i 17 år, anbefaler mest husets kylling i karri. Maten pakkes for hånd og alt er nøye sjekket.

Erlend Angelo

«Magisk» norsk mat har mettet soldater og turgåere i tre tiår

Eivind Senneset

Veien fram til i dag har vært lang og full av skam for Martine. Nå føler hun at hun kan puste

I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.

I fjor streika ansatte i mange private barnehager for å bli med i tidligpensjonsordninga Fellesordninga for avtalefestet pensjon.

Bjørn A. Grimstad

Flere skal få tidligpensjon – men ny AFP kommer heller ikke i år

Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.

Gravemaskinfører Jørgen Reinskås vil sette lys på saken sin så andre slipper å oppleve det samme.

Tone Tveit

Jørgen (70) ble filleristet i gravemaskinen, men får småpenger i erstatning

IKKE SETT PÅ MAKEN: Distriktssekretær i EL og IT Nordland, Ulf Iversen, sier han ikke har sett maken på sine 40 år som tillitsvalgt og ansatt i distriktet. – Hadde ikke trodd det var mulig, sier han.

IKKE SETT PÅ MAKEN: Distriktssekretær i EL og IT Nordland, Ulf Iversen, sier han ikke har sett maken på sine 40 år som tillitsvalgt og ansatt i distriktet. – Hadde ikke trodd det var mulig, sier han.

Knut Viggen

Hovedtillitsvalgt utestengt og oppsagt: – Hadde ikke trodd at dette var mulig

– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.

– Norge er ikke vaksinert mot splittelse. Vi kan ikke ta demokratiet og våre verdier for gitt, sier kvinnen som nesten ble drept for det hun tror på. Terroristen på Utøya skjøt Libak i hendene, i kjeven og i brystet.

Hanna Skotheim

Ina Libak hørte folk si Nav møtte dem med mistillit. Da hun selv måtte ringe, fikk hun en aha-opplevelse

«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten

«Mrs. Chatterjee vs. Norway» har premiere 17. mars. Bufdir forbereder seg på debatten

Skjermdump

Bollywood-film om norsk barnevernssak drar fagfolk til kinoen

Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)

Arbeidsmiljøloven sier at nattarbeid, som defineres som arbeid mellom klokka 21 og 06, ikke er tillatt med mindre «arbeidets art gjør det nødvendig». Men det gjelder ikke ansatte i varehandelen. (Illustrasjonsfoto)

André Kjernsli

Skal vurdere om butikkansatte kan jobbe etter klokka 21 om kvelden

– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.

– Det er synd at vi måtte ut i media for at de skulle bestemme seg for å gjennomføre et tilsyn, sier Joakim Johnsen.

Brian Cliff Olguin

Sjefen trakasserte Joakim og kollegaene i fylla: Nå ser Arbeidstilsynet på saken

Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.

Klubbleder Mohammed Malik ved Tine i Oslo mener det er oppsiktsvekkende at noen må streike for tariffravtale i 2023. Derfor er klubben klar for sympatistreik.

Erlend Angelo

Stanser varelevering til Oslo-restaurant: – Ønsker å vise vår støtte til de streikende

Håvard Sæbø

Her skrur de ansatte av lysene i lunsjpausen for å spare strøm

Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.

Selv om det er mørke tall for befolkningen i Nord-Norge, tror fylkesdirektør Kristin Røymo i Nav troms og Finnmark at det finnes løsninger for bedre framtidsutsikter.

Guro Gulstuen Nordhagen

Unge arbeidstakere forlater Nord-Norge: – Åpenbart at det krever endring

Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.

Det kan bli streik ved et av fartøyene som er tilknyttet Ekofisk-feltet i Nordsjøen. Industri Energi mener det foregår sosial dumping og krever tariffavtale.

ConocoPhillips Company

Det kan bli streik i Nordsjøen: – Dette er sosial dumping

En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.

En kampklar Christopher Beckham er villig til å streike for at lønna skal øke mer enn prisene.

Leif Martin Kirknes

Beckham provosert etter lønnsfest-utspill. Nå varsles det streik

– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.

– Jeg kan ikke si noe annet enn at jeg gleder meg til å ta fatt på oppgaven med å lede dette fantastiske forbundet med de beste folkene, sier Geir Ove Kulseth.

Leif Martin Kirknes

Geir Ove Kulseth vant en uhyre jevn lederkamp. Her er reaksjonene

De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.

De to barnehagene ble drevet henholdsvis i andre etasje på bygningen til venstre og over garasjen til høyre. Leieforholdene ble avsluttet for over et år siden. Huseieren, som fortsatt benytter huset som bolig og også gjorde det i utleieperioden, har ikke fått kritikk i forbindelse med saken.

Bjørn A. Grimstad

Stengte «uforsvarlige» barnehager – eieren tjente millioner

Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.

Randi Knutli (t.h) anbefaler andre som står i omstillingsprosesser å undersøke jobbmulighetene utenfor Posten. Posten har støtteordninger for de som tar ny jobb andre steder eller vil omskolere seg. – Det er et knallgodt råd, og ordningene er gode, sier leder Judith Olafsen i Fagforbundet Post Nord-Norge.

Alf Ragnar Olsen

Da jobben sto i fare, startet Randi på et helt nytt eventyr

De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.

De ansatte krever at klinikkleder Bjørn Bendz og avdelingsleder Arnt Fiane fratrer sine stillinger umiddelbart.

Lise Åserud / NTB

Ansatte ved Oslo-sykehus krever at ledelsen går av


Flere saker