Foreslår en egen franchiselov
Matmaktutvalget foreslår en egen franchiselov. Dette gjør de ut fra hensynet til konkurransen Med unntak av Coop har alle paraplykjeder butikkjeder hvor butikkene driftes etter franchiseprinsipper. Utvalget påpeker tre uheldige forhold: Manglende innsyn i beregninger for de økonomiske ytelser, sterke bindinger som begrenser muligheten for å trekke seg ut av et samarbeid og det er vanskelig for kjøpmenn å skifte mellom ulike butikkjeder.
Annonse
JOBB
– Jeg er klar over at fagbevegelsen har argumentert for en slik lov ut fra hensynet til bedriftsdemokratiet, men det ligger utenfor vårt mandat, sa utvalgsleder Steensnæs på pressekonferansen.
– Det er en slik lov i Sverige, USA og Frankrike og det er ingen grunn til at det ikke også skulle kunne fungere i Norge, sa han.
Annonse
13.04.2011
10:49
16.12.2013 15:55
Annonse
Saken oppsummert
Del artikkel
Annonse
Flere saker
Derfor kan det bli SAS-streik til helgen
Anmeldte Felleskjøpet for ulovlig søndagsåpent. Nå er saken henlagt
Ga opp skolen – nå er Niklas årets lærling
Varsler SAS-streik fra lørdag
Sykehjem testet KI-turnus: – Katastrofalt
Slik krever du etterbetalt for overtid