INFLUENCER: Victoria Rummelhoff håper hun kan inspirere andre kvinner til å jobbe i industrien. Bildene er hentet fra Instagram-kontoen hennes.
privat
Kjønnsdelt arbeidsmarked
Victoria (23) vil ha flere jålete jenter i industrien: – At jeg liker å sminke meg, betyr ikke at jeg er dårlig til å skru
Victoria Rummelhoff er oljearbeider, men ingen «guttejente». Hun bruker Instagram for å vise verden at det er helt greit.
tonje@lomedia.no
– Hvis du hører om en jente som er mekaniker, så får du et bilde av hvordan hun ser ut. Og så bryter jeg ut av den forventningen. Men jeg vil dele og være med på å normalisere det. Jo flere steder du ser en så jålete jente i hjelm, jo mer normalt blir det, mener Rummelhoff.
Hun er prosessoperatør i TS Group og er for tiden innleid til Aker BP og har kontrakt på Valhall-feltet. Der jobber hun som en av tre damer på sitt skift.
– Jeg ønsker å bidra til å bryte fordommer. Jeg er opptatt av at jålete jenter kan være gode på å skru, men også at rocka motorsykkel-menn kan bli veldig gode sykepleiere eller frisører, om det er det de vil, sier Rummelhoff.
Les også: Nå skal Malin aldri mer behøve å skifte til arbeidstøy på do
Vil vise alternativer
Etter at Rummelhoff startet å jobbe offshore i 2018 fikk hun mye oppmerksomhet på Instagram-kontoen sin, hvor hun la ut bilder fra jobb og privatlivet sitt. Hun har nå rundt 16.000 følgere på det sosiale nettverket Instagram.
Rummelhoff var selv den eneste i venninnegjengen som valgte yrkesfaglig retning etter ungdomsskolen, som er et valg hun synes flere jenter bør ta.
– Jeg har fått kommentarer på Instagram fra en del jenter som har søkt seg til TIP og den veien fordi de har sett meg gjøre det, og det er veldig hyggelig, forteller hun.
23-åringen fra Porsgrunn er opptatt av at ungdom skal velge yrkesretning etter hva de er interessert i og er flinke til.
– Det er din hverdag som gjelder etter at du kommer ut av videregående skole-bobla. Det lønner seg å finne en jobb som du er genuint interessert i. Jeg har alltid vært veldig praktisk av meg og vil ikke ha en jobb hvor jeg bare sitter på et kontor, mener hun.
Kronikk: Ingen likelønn med et kjønnsdelt arbeidsmarked
Saken fortsetter etter bildet
JÅLETE JENTER: Victoria Rummelhoff trives på jobb og bruker Instagram til å vise flere «jålete jenter» at det er plass til dem i industrien.
Privat
Internasjonal oppmerksomhet
På Instagram får Rummelhoff tilbakemeldinger fra både inn- og utland.
«På grunn av deg søkte jeg meg inn på petroleumsstudier. Jeg elsker at du er både pen og smart», skriver ei jente fra Brasil.
«Takk for at du får meg til å tro på meg selv. Du er en rollemodell for jenter i landet mitt», er en tilbakemelding fra India.
En russisk kvinner skriver; «Du er den type kvinne som får andre kvinner til å prøve hardere. Fortsett og inspirer».
– Det tok bare mer og mer av. Jeg får veldig mange tilbakemeldinger fra mange forskjellige land. Det er mange jenter fra utlandet som er opptatt av likestilling. Vi er heldige i Norge, hvor vi har kommet så langt som vi har; Hvor jenter har lov til å jobbe, og har lov til å jobbe i et sånt yrke, sier hun.
Se utviklingen: Fem ting du bør vite om kvinnelønn
Bildene er delt i hele verden, og Rummelhoff tror mange har vært interessert i hva som egentlig skjer i oljeindustrien.
– I Norge vet at vi har veldig mye penger fra olje, men det er ikke mange som ser «innsiden», mener hun.
For tiden er hun uteoperatør og er blant operatørene som ikke sitter i kontrollrommet, men er ute og skrur og drifter anlegget.
– Det har jo på en måte vært litt kleint å holde på med de bildegreiene, men så har jeg fått ganske mye støtte også på at det jeg legger ut er bra, sier Rummelhoff.
Fikk du med deg denne? Eugenia mener ektemannen er unik: – De fleste russiske menn legger seg på sofaen og venter på å få maten servert
Uheldig forhåndsdømming
Rummelhoff mener det er viktig å ikke forhåndsdømme personer ut fra utseende, og at bedrifter kan gå glipp av mye kompetanse og erfaring hvis de går i den fella.
– Jeg fikk beskjed en gang jeg skulle på et jobbintervju som prosessoperatør, at du må ikke jåle deg så mye da fordi du kan bli sett på som dum, forteller hun.
Selv om at hun føler at hun noen ganger har måtte bevise at hun duger en ekstra gang, stortrives hun i jobben og føler at hun som jente, har blitt godt tatt imot.
Rummelhoff har holdt fast på interessen sin for sminke, og det har ikke vært et alternativ å begrense det.
– Selv når jeg er på jobb, så liker jeg å pynte meg litt ekstra på lørdager, med litt øyenskygge og pudder og sånn. Det betyr jo ikke at jeg er dummere på lørdag enn det jeg var på fredagen. At jeg liker å sminke meg betyr ikke at jeg er dum eller dårlig til å skru, sier hun.
Les også: Tone tar fagbrev gratis med nytt koronatilbud: – Fikk et spark bak
– Rollemodeller kan være viktig
Fafo-forsker Ragnhild Steen Jensen har vært med på skrive rapporten «Det kjønnsdelte arbeidsmarkedet på virksomhetsnivå», som kom ut i 2019.
– Jeg tror at rollemodeller kan bidra positivt. At jenter skal inn i mannsdominerte yrker har vært tema siden 70-tallet, og i dag er det også mer fokus rundt at menn også kan velge utradisjonelt, sier hun.
Det er fortsatt slik at ungdom i stor grad tar kjønnstypiske utdanningsvalg. Det er særlig tydelig når det gjelder yrkesfag. Men på høyere utdanning som medisin, psykologi, jus og økonomi, som tidligere var mannsdominert, der er kvinner nå i flertall, ifølge rapporten.
– Jeg tror at lønn, status og arbeidsforhold er viktig for gutter og jenter, og at det bør satses her hvis man vil ha flere menn i helse- og omsorg, sier Steen Jensen.
Ifølge rapporten er det stor enighet blant informantene som er intervjuet, om at det er et gode å ha balanse mellom kvinner og menn på arbeidsplassen.
Victoria Rummelhoff
Alder: 23
Jobb: Prosessoperatør i TS Group
Aktuell: Har i underkant av 16 000 følgere på Instagram, hvor hun deler bilder fra jobb og privatlivet sitt.
Mest lest
MISFORNØYD: Raj Kumar Fylling er meget misfornøyd med egen lønnsutvikling i Skatteetaten. Ifølge lønnstatistikk fra etaten de siste fem årene er det store skjevheter i systemet.
Ole Palmstrøm
Raj (63) har fått 24.700 kroner i lønnshopp på fem år. Kollegaen fikk nesten 100.000 kroner mer
LO og NHO ble enige i årets lønnsoppgjør. Men hva ble de egentlgi enige om? FraFagbevegelse prøver å forklare resultatet.
Håvard Sæbø
Hvordan kan 2,25 kroner i timen bli 2,7 prosent? Lønnsoppgjøret forklart
2,7 PROSENT: Virke-direktør Torgeir Kroken (t.v.) og LO-nestleder Roger Heimli peker på at de har fått til samme resultat som i LO/NHO-oppgjøret.
Brian Cliff Olguin
Nytt lønnsoppgjør i havn: 34.000 ansatte får ny lønn
Noen av dagens koronaordninger gjelder ut juni, andre gjelder ut september. Her får du oversikten.
Emmie Olivia Kristiansen
16 støtteordninger du kan ha krav på nå. Her er den samlede oversikten
Sissel M. Rasmussen
Tonje (18) anbefaler yrket som nesten ingen jenter velger
Mange kan ha krav på gratis eller subsidiert tannbehandling uten å vite det. (Illustrasjonsfoto)
colourbox.com
Har du krav på gratis tannbehandling uten å vite det? Sjekk lista
For første gang på 10 måneder er Arbeiderpartiet større enn Høyre. Erna Solberg må med andre ord se opp til Jonas Gahr Støre igjen.
Leif Martin Kirknes
Ny måling: Nå er Ap størst igjen. Det har ikke skjedd siden juni i fjor
FÅR FERIEPENGER: Ørjan Strømhaug er glad for de ekstra pengene som vil tikke inn på kontoen. Han var permittert fra jobben på et personbilverksted fra mai til desember i 2020.
Tormod Ytrehus
Nå blir det likevel feriepenger på dagpenger for småbarnspappa Ørjan. Så mye kan han få
Nestledere i LO Stat: Henriette Jevnaker (t.v.) og Lise Olsen.
LO Stat
Lønnsoppgjøret: Så mye får helsearbeidere, postbud og operasangere
Nå er det snart tid for lønnsforhandlinger for store grupper av offentlig ansatte.
Emmie Olivia Kristiansen
Hva skjer i lønnsoppgjørene fremover? Åtte spørsmål og svar
Lønnsoppgjøret i helga var forhandlinger mellom LO og NHO i privat sektor, her ved LO-leder Peggy Hessen Følsvik og NHO-leder Ole Erik Almlid. Frontfaget utgjør cirka en tredjedel av dette oppgjøret, og rammen får betydning for de øvrige oppgjørene.
Håvard Sæbø
Hva er egentlig frontfagsmodellen? Du får svarene her
LO Media
Fagbevegelsen er samstemt: SV må med i en ny rødgrønn regjering
Wizz Air er i hardt vær igjen, etter at et lydopptak fra det som skal være et internt møte om hvem som skulle prioriteres i en oppsigelsesprofess, har lekket til pressen. Samtidig har selskapet tap i rumensk rett mot tidligere ansatte.
Helge Rønning Birkelund
Wizz Air tapte rettssak mot tidligere ansatte: – Det bør være en ordentlig tankevekker
Nå starter forhandlingene om lønna til postbud Lars Sigurd Sandve og 159.000 andre som er ansatt i bedrifter som er organisert i arbeidsgiverorganisasjonen Spekter.
Alf Ragnar Olsen
Nå starter lønnsoppgjøret for helsearbeidere, postbud og operasangere
– Fra en ansvarlig posisjon skal vi ha en full gjennomgang av Nav og hvordan de som jobber i Nav, best kan gjøre den viktige jobben de er satt til å gjøre, sier Ap-leder Jonas Gahr Støre.
Øyvind Aukrust
Støre varsler full gjennomgang av Nav: Slik skal Norge bli best til å få folk i jobb igjen
Renhold er en yrkesgruppe med lav lønn. I år får LO-organiserte på denne overenskomsten et lavlønnstillegg på 1 krone per time.
Erlend Angelo
Derfor er lavtlønte kvinner så viktig for LO
Ghenet Zemichael Tewelde (51) får både fast jobb og etterbetalt tapt lønn, feriepenger og ikke-økonomisk tap.
Jærbladet
Alenemor Ghenet (51) måtte gjennom ni kontrakter og en rettssak - får endelig fast jobb
Senterpartiet faller 4,6 prosentpoeng til en oppslutning på 14 prosent i målingen.
Jan-Erik Østlie
Arbeiderpartiet kraftig fram i ny meningsmåling. Senterpartiet stuper
STØRSTE NHO-GROSSIST: Innen grossistbransjen som er organisert i NHO, er Rema Distribusjon den største aktøren. Nå får de ansatte der en minstelønn på over 220 kroner timen.
Roy Ervin Solstad
Solid lønnshopp for lager- og havnearbeidere
Arbeids- og sosialminister Torbjørn Røe Isaksen (H) vil gi utenlandske arbeidstakere kompensasjon for tiden de blir hindret fra å jobbe i Norge på grunn av innreiserestriksjoner.
Jan-Erik Østlie